Nasdaq 100 odbił w czwartek. Nasdaq 100 wzrósł o 0,94%.

J2T Trade

Czwartkowa sesja, 23 lutego upłynęła w zmiennych nastrojach na rynkach w USA. Zamknięcie giełd ujawniło jednak, że Nasdaq 100 odbił wczoraj. Amerykański indeks technologiczny na zakończenie dnia wzrósł o 0,94%. Inwestorzy końcowo pozytywnie odebrali wczorajsze dane z gospodarki. Na technologiczny indeks patrzymy już po raz ostatni w tym tygodniu. Co widać na rynku w piątek, 24 lutego?

Indeks Nasdaq 100 odbił na zamknięciu

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, wczorajszą sesję zaliczyć trzeba na pewno do tych zmiennych. Indeks zaciekle walczył o kierunek, a sprawa rozwiązała się pod koniec sesji. Zakończenie dnia handlowego w USA ujawniło, że Nasdaq 100 odbił w czwartek. Technologiczny rynek wzrósł o 0,94%.

Strona wzrostów widoczna

Spółki technologiczne tworzące Nasdaq’a 100 wybrały wczoraj w większości generowanie zysków. Strona wzrostów była dobrze widoczna, szczególnie za sprawą dwóch spółek. Mowa o firmach NVIDIA oraz ANSYS, których notowania skoczyły w górę o 14,02% oraz 10,48%. Po przeciwnej stronie wyróżniło się natomiast Lucid Group. Również ta spółka osiągnęła dwucyfrowy wynik, gdyż straciła 11,92%.

Sprawozdanie NVIDII cieszy inwestorów

Wczorajszy skok notowań spółki NVIDIA to skutek opublikowanego w nocy w środę (22.02) kwartalnego sprawozdania finansowego. Choć, w czwartym kwartale 2022 roku spółka odnotowała gorsze wyniki względem analogicznego okresu 2021 roku, osiągnęła je wyższe niż zakładano. Niemniej jednak należy zaznaczyć, iż wskaźnik zysku na akcję (EPS) spadł w skali roku o 52% i wyniósł 0,57 dolara. Przychody natomiast spadły o 21% względem i wyniosły 6,05 mld dolarów.

FP Markets

Jednak to nie wyniki ucieszyły inwestorów. Akcje NVIDII gwałtownie wzrosły za sprawą optymistycznych prognoz dotyczących sztucznej inteligencji. Spółka ogłosiła, że współpracuje z wiodącymi dostawcami usług w chmurze i oferuje przedsiębiorstwom dostęp do NVIDIA AI Enterprise. „AI jest w punkcie zwrotnym, ustawiając się na szeroką adopcję sięgającą do każdej branży” – zauważył prezes spółki.

Punkt widzenia – Nasdaq 100 rozegrał spadek, ciekawy układ na indeksie

We wczorajszej analizie technologicznego indeksu rozważaliśmy dwa scenariusze. Rynek podjął się realizacji jednego z nich i rozegrał spadek. O takim ruchu pisaliśmy: „Natomiast średnia wcale nie musi pomóc we wzroście. Wręcz przeciwnie, zejście do jej zakresu może skutkować cofnięciem do wczorajszych minimów. Warto zatem będzie obserwować, czy rynek zdoła wybronić średnią. Jej negacja = zejście do 12 000”.

Rzeczywiście rynek złamał wczoraj zakres średniej SMA 55. Miało to miejsce o godzinie 16 (czas w Polsce). Rynek po zejściu poniżej jej obszaru wykonał re-test od dołu i skierował się do poziomu 12 000. W tych okolicach odbił, podobnie jak w środę (22.02), a następnie odrobił straty. Ruch został wyciągnięty i notowania powróciły w rejony poziomu TDP (12 200).

Na wykres indeksu Nasdaq 100 patrzymy o godzinie 10 rano (czas w Polsce). Notowania znajdują się obecnie na zakresie średniej SMA 55, czyli w rejonach 12 120. Jak wyglądają perspektywy ruchu na dziś?

Scenariusz główny – wzrostowy

Aby można było mówić o wzrostach, rynek musi powrócić powyżej poziomu TDP. Jednak nawet do takiego ruchu potrzebuje on siły. Taką znaleźć może w rejonach średniej. Powrót notowań powyżej wspomnianego poziomu 12 200 i jego re-test od góry dałby potencjał podejścia pod 12 400.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 24.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak ostatnie nastawienie rynku pokazuje, że łatwo przychodzą mu ruchy na południe. Jeżeli dziś rynek generować chce zejście, warto aby najpierw podbił w rejony TDP. Odbijając się z tego zakresu mógłby sekwencyjnym ruchem zejść poniżej 12 000.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 24.02.2023

Konkluzja

Inwestorzy rozegrają dziś jedną z trzech ostatnich sesji w lutym. Przede wszystkim jednak rynek akcyjny zamknie kolejny tydzień handlu w tym roku. Wynik indeksu wygląda dość słabo i pytanie, czy Nasdaq 100 coś z tym zrobi.

TTR : 12 880

TSR : 12 653

TFR : 12 430

TDP : 12 200

TFS : 11 972

TSS : 11 748

TTS : 11 531

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.