Nasdaq 100 odbił w czwartek. Fed z podwyżkami do końca lata?

Nasdaq Sala Notowań
J2T Trade

Amerykański indeks technologiczny z dobrej strony zaprezentował się podczas sesji, 2 marca. Nasdaq 100 odbił w czwartek i zyskał na zamknięciu 0,89%. Pozytywne reakcje na rynkach za oceanem pojawiły się za sprawą komentarza z Rezerwy Federalnej. Jeden z bankierów zasygnalizował, że Fed może skończyć z podwyżkami do końca lata. Rynki kończą dziś tydzień. Co przyniesie technologicznemu indeksowi przyniesie piątkowa sesja, 3 marca?

Odbicie indeksu Nasdaq 100

Popularny indeks Nasdaq 100 zakończył wczorajsze zmagania powyżej kreski. Technologiczny indeks z USA odbił w czwartek, a zamknięcie ujawniło wynik na poziomie +0,89%. W przypadku tego indeksu oznacza to korzystną zmianę notowań o ponad 100 punktów. Warto zauważyć, że wczorajszym ruchem indeks wymazał straty z pierwszego dnia marca.

Dominacja zielonych

Spółki tworzące indeks technologiczny w większości wybrały wczoraj stronę zysków. Liderem wśród wzrostowych była spółka DexCom, której akcje podwyższyły się o 9,46%. Warto dodać, że w górę notowania pchnęły również najważniejsze spółki. AMD zyskało 2,75%, a Microsoft 1,97%. Z kolei po mniej licznej, przeciwnej stronie wyróżniła się Tesla, której akcje spadły o 5,85%.

Fed może wstrzymać podwyżki stóp w lecie – mówi Bostic

Po raz kolejny inwestorzy mieli okazję poznać stanowisko jednego z członków Rezerwy Federalnej. Ponownie (wcześniej w środę) pojawił się komentarz prezesa Banku Fed w Atlancie, Raphaela Bostica. Tym razem bankier powiedział dziennikarzom, że bank centralny (Fed) może wstrzymać podwyżki stóp procentowych w późnym lecie. Bostic zaznaczył jednak, że na marcowym posiedzeniu poprze podwyżkę o 25 punktów bazowych. Urzędnik dodał również, że gospodarka większe skutki zacieśniania odczuje na wiosnę. Optymistyczną wypowiedź zakończył stwierdzeniem, że „powolne i stabilne” ruchy stóp zwiększą prawdopodobieństwo miękkiego lądowania.

FP Markets

Inflacja spowodowana nierównowagą – mówi gubernator Waller

Wczoraj pojawiła się również wypowiedź gubernatora Fed, Christophera Wallera. Urzędnik powiedział, że wysoka inflacja w kraju spowodowana była nierównowagą między popytem, a podażą. Waller zauważył, że „zbyt ciasny rynek pracy komplikuje drogę do osiągnięcia stabilności cen”. Dodał również, że wysokie płace „mogą przyczynić się do utrzymania inflacji na wysokim poziomie”.

Punkt widzenia – Nasdaq 100 oddala spadki, na jak długo?

Amerykański indeks technologiczny po wczorajszym otwarciu giełd w USA postawił na ruch wzrostowy. Nasdaq 100 oddalił spadki, ruszając z okolic 11 825. Notowania wówczas podbiły w rejony 11 900. Jednak siła kupujących na kilka godzin zgasła. Do wzrostu rynek zebrał się po godzinie 19 (czas w Polsce). Nasdaq 100 podszedł do średniej SMA 55 oraz poziomu TDP i pokonał te poziomy.

Patrząc w ujęciu technicznym, warto zaznaczyć, że rynek wczoraj jedynie nadbił dołek z piątku (24.02). Rynek tym samym oddalił nastawienie na spadek. Powrót powyżej TDP, oznacza powrót powyżej neutralnego poziomu i rynek wraca do sekwencji wzrostowej.

Dziś rynek ma sposobność do wykonania solidnego wzrostu. Generowanie zysków mogłoby rozpocząć się po uprzednim zejściu notowań (najlepiej w godzinach sesji) do średniej/poziomu TDP. Stamtąd rynek zebrałby się do wzrostu i podbiłby do 12 140, czyli obszaru, z którym rynek sobie w ostatnich dniach nie radził. Przebicie tego zakresu otworzyłoby drogę na docelowy zakres: 12 235-12 250.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 wzrost
Indeks Nasdaq 100 H1 03.03.2023

Negacją dla scenariusza będzie wybicie średniej i poziomu TDP od dołu. Z kolei przeciwieństwem do osiągnięcia celu będzie odpuszczenie wzrostów przy 12 140.

Konkluzja

Kończy się tydzień zmagań na rynkach akcji. Amerykański Nasdaq 100 dość słabo wyglądał w tym tygodniu. Czy pod jego koniec pokaże siłę?

TTR : 12 685

TSR : 12 458

TFR : 12 235

TDP : 12 003

TFS : 11 777

TSS : 11 553

TTS : 11 336

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.