Nasdaq 100 znów stracił. Bankierzy Fed mówią o podwyżkach.

TradingPortal.pl
J2T Trade

Amerykański indeks technologiczny odnotował wczoraj kolejną słabą sesję. Nasdaq 100 znów stracił, tym razem rzędu 0,86%. U inwestorów ponownie widoczne były niepokoje dotyczące przyszłych działań Rezerwy Federalnej. Oczekiwania traderów i analityków mijają się ze słowami członków Fed. W środę podkreślili to kolejni bankierzy Fed, którzy stanowczo mówili o podwyżkach. Co słychać na rynku technologicznym zza oceanem w czwartek, 2 marca?

Nasdaq 100 stracił po raz kolejny

Nowy miesiąc dla indeksu technologicznego rozpoczął się od przedłużenia negatywnego nastawienia z lutego. Nasdaq 100 po raz kolejny w ostatnim czasie okazał słabość i stracił. W środę, 1 marca indeks obniżył się ogólnie o 0,86%. Przełożyło się to na łączny spadek notowań o ponad 100 punktów. Warto dodać, że Nasdaq 100 rozpoczął marzec najgorzej spośród wszystkich głównych indeksów z Wall Street.

Akcje Rivian Automotive spadły o 18,34%

Spółki technologiczne straciły w większości na wartości w pierwszym dniu marca. Na czele strony czerwonych stanęła spółka Rivian Automotive. Akcje producenta pojazdów elektrycznych spadły w środę o 18,34%. Stało się tak za sprawą raportu finansowego za IV kwartał 2022 roku. Po stronie strat opowiedziała się wczoraj również większość indeksowych gigantów. Z najważniejszych spółek najgorzej wypadł Amazon, który stracił na wycenie ponad 2%. Wśród zyskownej strony najlepiej spisało się przedsiębiorstwo PDD Holdings, którego notowania wzrosły o 3,77%.

Wzrost płac niezgodny z celem inflacyjnym – mówi Kashkari z Fed

Wczoraj amerykańskie media opublikowały wypowiedź prezesa Banku Fed w Minneapolis. Neel Kashkari powiedział, że wzrost płac w USA jest „zbyt wysoki, aby był zgodny” z celem inflacyjnym Fedu. Kashkari zauważył: „płace wspinają się, aby dogonić inflację, i nie prowadzą jej” i podkreślił, że wysoki wzrost cen „nie jest napędzany przez rynek pracy”. Wypowiedź bankiera szybko, jak to w jego przypadku bywa, nabrała jastrzębiego tonu. Decydent zauważył, że jest otwarty na podwyżkę rzędu 25 lub 50 punktów bazowych. Podążając tokiem rozumowania za resztą bankierów, powiedział jednak, że nie podwyżka, lecz finalna wysokość stóp będzie najważniejsza.

FP Markets

Zbyt wczesne poluzowanie polityki wywoła wybuch inflacji – tłumaczy Bostic

Inny urzędnik Rezerwy Federalnej – Raphael Bostic, czyli prezes Banku Fed w Atlancie również skomentował sytuację. W artykule zamieszczonym na stronie Fed, Bostic odniósł się bezpośrednio do kwestii związanych ze ścieżką stóp procentowych. Bankier ostrzegł, że zbyt wczesne luzowanie polityki monetarnej, może doprowadzić do ponownego wybuchu inflacji.

Pośród pewnych oznak, że presja cenowa może ustępować, narracja nabrała tempa wśród niektórych komentatorów, że Fed powinien rozważyć odwrócenie kursu podnoszenia stopy funduszy federalnych, aby nie pójść za daleko i nie spowodować niepotrzebnych trudności gospodarczych” – napisał Bostic.

Punkt widzenia – Nasdaq 100 wybił dołek, co teraz?

Amerykański indeks technologiczny do zejścia zebrał się tuż po otwarciu pre-marketu. Rynek nie zważył na obszar średniej i kierował się w stronę 12 000. Po pierwszym dzwonku notowania zerwały się, sięgnęły pełnego poziomu i wówczas odbiły do średniej. Po jej re-teście rynek już udał się w dół. Notowania najniżej znalazły się w rejonach 11 900, czyli w okolicy ostatniego dołka. Stamtąd notowania odbiły i zyskały około 70 punktów.

Sytuacji przyglądamy się w czwartek, 2 marca o godzinie 11 rano (czas w Polsce). Nasdaq 100 w godzinach nieoficjalnych wybił dołek i znajduje się obecnie przy 11 850. Co zaprezentuje indeks dzisiaj?

Scenariusz główny – spadkowy

Obecna sytuacja (wybicie dołka) świadczy na korzyść ruchu spadkowego. Jednak do potwierdzenia takiego nastawienia, rynek musi przetestować rejony ostatniego dołka (z piątku 24.02) od dołu. Wówczas mógłby zebrać się do spadku i ruchem schematycznym zszedłby do 11 750.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 02.03.2023

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Natomiast, aby można było mówić o wzrostach, notowania muszą skutecznie wrócić powyżej 11 900. Dopiero wtedy z tego miejsca, przy jednoczesnej obecności presji popytowej, notowania mogłyby wystrzelić do 12 100.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 02.03.2023

Konkluzja

Amerykański indeks potwierdza nam dziś chęć trwania w spadkach. Jeżeli zgodnie z założeniami odbije się od dołka z zeszłego piątku, Nasdaq 100 przywita się na niższych zakresach. Poziomy uległy zmianie. Aktualne na dziś znajdują się poniżej.

TTR : 12 685

TSR : 12 458

TFR : 12 235

TDP : 12 003

TFS : 11 777

TSS : 11 553

TTS : 11 336

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.