Nasdaq 100 drobnie stracił w piątek. Tydzień jednak na plus.

17

Główne indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych walczyły podczas ostatniej sesji o kierunek, pokazując skrajne nastroje. Finalnie przeważył pesymizm i akcje nieco się obniżyły. Indeks Nasdaq 100 drobnie stracił w piątek, 14 kwietnia. Tym samym poniekąd podkreślił wymowę całego minionego tygodnia. Dla technologicznego indeksu był to czwarty dzień strat. Mimo to jednak, ubiegły tydzień zakończył się na plus. Dziś rynki w USA otwierają nowy rozdział. Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Nasdaq 100 nieco gorszy w piątek

Ostatnia, czyli piątkowa sesja minionego tygodnia należała do tych bardziej zmiennych. Popularne indeksy walczyły o kierunek, notując silnie przeciwne nastawienie. Na zamknięciu wygrała strona sprzedających i dzień zakończył się stratą technologicznego indeksu. Nasdaq 100 okazał się jednak jedynie nieco gorszy, gdyż stracił 0,23%. Taki wynik przełożył się na obniżkę o 30 punktów.

Tydzień końcowo na plus

W dniach (10.04-14.04) amerykański Nasdaq 100 prezentował się szczególnie słabo. Jako jedyny z popularnych indeksów stracił aż w ciągu czterech sesji. Jednak, co należy zauważyć, wyszedł w minionym tygodniu na plus. Wykazał na Wall Street najniższy procentowo tygodniowy wynik, wynoszący +0,13%.

Spadki przejęły kontrolę

Zmagania na rynku akcyjnym w piątek wyglądały niezwykle ciekawie. Spółki technologiczne dopiero pod koniec sesji opowiedziały się za konkretną stroną. Przed zamknięciem to spadki przejęły kontrolę nad indeksem. Najgorzej wypadło Rivian Automotive (NASDAQ:RIVN), której akcje spadły o 6,89%. Co ciekawe, akcje innego producenta pojazdów elektrycznych – spółki Lucid Group (NASDAQ:LCID) obniżyły się o 6,30%. Były to jedyne dwie spółki notujące tak wysokie zmiany, stojące w znacznym kontraście do pozostałych. Po stronie wzrostowej wyróżniło się Fastenal (NASDAQ:FAST). Wycena tej spółki wzrosła w piątek ogólnie o 1,78%.

FP Markets

Punkt widzenia dzienny: indeks był bez siły do wzrostu, Nasdaq dalej w maraźmie

Podczas piątkowej analizy zorientowany byłem na ruch wzrostowy. O takiej możliwości pisałem: „Scenariusz = zejście do średniej SMA 55 (rejony 13 000)–>zebranie popytu–>powrót powyżej 13 100–>podejście pod 13 300”.

Rynek wypełnił jedynie część podanego wariantu, gdyż rzeczywiście zszedł w rejony średniej SMA 55 (pre-market) i z nich zebrał się do wzrostu. Rynek powrócił powyżej 13 100 i kierował się wyżej, ale popyt w końcu odpuścił. Wzrosty zatrzymały się w rejonach 13 160 i rynek odwrócił się, momentalnie kasując zyski. Notowania powróciły do średniej i naruszyły jej zakres. Tam jednak sytuacja chwilowo się uspokoiła. W godzinach wieczornych rynek zebrał się do jeszcze jednego wzrostu i powrócił powyżej 13 100.

Co na dziś ?

Na wykres spoglądamy w poniedziałek przed godziną 13 (czas w Polsce). Na około 2,5 godziny przed otwarciem giełd w USA, notowania Nasdaq’a znajdują się w rejonach 13 100. Tym samym, rynek znajduje się przy górnej granicy konsolidacji, która na wykresie oznaczona została zielonym prostokątem.

Scenariusz = stabilizacja powyżej górnego ograniczenia konsolidacji–>zebrania popytu–>atak 13 220-13 250 (UWAGA: rynek może przed stabilizacją cofnąć do średniej) 

Wykres indeks Nasdaq 100 H1
Indeks Nasdaq 100 interwał H1 17.04.2023

Negacją dla scenariusza będzie wyłamanie zakresu średniej SMA 55.

Punkt widzenia tygodniowy: Nasdaq wyraźnie uklepał wsparcie na 12 700-12 940

W zeszłym tygodniu nie udało się rynkowi wyrwać do wzrostu. Wolał on posiedzieć w ruchu bocznym tuż powyżej istotnej strefy cenowej 12 700-12 940. Taka zależność zdaje się dobrze świadczyć o potencjale dalszego wzrostu. Rynek, chcąc iść wyżej musi zmierzyć się ze szczytami z początku kwietnia. Ich przełamanie otworzyłoby drogę ku wyższym zakresom.

Wykres indeks Nasdaq 100 D1
Indeks Nasdaq 100 interwał D1 17.04.2023

Konkluzja

Plany na dziś i na cały tydzień zostały rozpisane. Poniedziałkowe sesje mają to do siebie, że lubią nieco namieszać. Niemniej powyżej znajduje się moje przygotowanie do dzisiejszej sesji. Pamiętać należy, że sezon publikacji spółek jest w centrum uwagi i będzie wywierał wpływ na inwestorów. Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TTR : 13 541

TSR : 13 314

TFR : 13 091

TDP : 12 859

TFS : 12 632

TSS : 12 408

TTS : 12 192

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.