W czwartek, 13 kwietnia pojawił się optymizm na amerykańskim parkiecie giełdowym. Popularne rynki akcji w USA zamknęły się znacznie wyżej, a najlepiej wypadł technologiczny indeks. Nasdaq 100 zakończył sesję z widocznym odbiciem. Amerykański indeks odnotował ogólny skok notowań o ponad 2%. Dziś rozgrywka w tym tygodniu się kończy. Jak zachować się może technologiczny Nasdaq podczas ostatniej sesji tygodnia? Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.
Nasdaq 100 z widocznym odbiciem
Po trzech dniach strat i finalnych niskich zmian notowań pojawiło się solidne odreagowanie. Główne giełdy zaświeciły się na zielono. Z popularnych indeksów na Wall Street najlepiej wypadł Nasdaq 100, który zakończył dzień z widocznym odbiciem. Na ostatnim dzwonku ujawniono, że skok notowań technologicznego indeksu wyniósł 2,03%. W ujęciu zmiany jednostkowej był to wzrost rzędu 260 punktów. Dzięki temu odbiciu indeks wymazał straty ze wszystkich poprzednich sesji.
Akcje wyraźnie w górę
Spółki z indeksu Nasdaq 100 pokazały wczoraj skupienie na generowaniu zysków. Tabela notowań świeciła się mocno na zielono, a akcje spółek poszły wyraźnie w górę. Najlepiej podczas czwartkowej sesji spisała się spółka Enphase (NASDAQ:ENPH). Notowania tego przedsiębiorstwa skoczyły w ogólnym rozrachunku o blisko 7%. Wzrostu nie wykazało jedynie dwanaście spółek. Szczególną stratę odnotowało Old Dominion Freight Line (NASDAQ:ODFL). Akcje firmy spadły o 2,14%.
Punkt widzenia dzienny: Nasdaq 100 zrealizował wzrost, oczekiwanie na kolejny?
Podczas wczorajszej analizy przychylniej spoglądaliśmy w stronę budowy ruchu wzrostowego. O takiej możliwości pisaliśmy: „Scenariusz = zejście i nadbicie TDP–>potencjalna reakcja ze strony popytu i podbicie do średniej SMA 55–>krótka korekta do 12 900–>podejście pod 13 050”.
Rynek, co prawda nie zszedł w rejony TDP, gdyż od tego dzieliło go jedynie kilkanaście punktów. Niemniej było to najmniej istotny ruch w całym schemacie. Indeks właściwie (zgodnie z założeniami) podbił już do średniej SMA 55 i pokazał re-test od góry rejonów 12 900. Nasdaq 100 następnie zdecydował się na podejście do 13 050 i wypełnił ten cel w godzinach wieczornych. Najwyżej technologiczny indeks dotarł w rejony 13 135. Podsumowując Nasdaq 100 zrealizował wzrost. Czy dziś oczekujemy kolejnego?
Co na dziś ?
W piątek, 14 kwietnia patrzymy na indeks technologiczny w południe (czas w Polsce). Na kilka godzin przed otwarciem giełd w USA, indeks Nasdaq 100 znajduje w rejonach poziomu TFR (13 091). Dziś również skupimy się na ruchu wzrostowy.
Scenariusz = zejście do średniej SMA 55 (rejony 13 000)–>zebranie popytu–>powrót powyżej 13 100–>podejście pod 13 300
Negacją dla scenariusz będzie wyłamanie zakresu średniej SMA 55.
Punkt widzenia tygodniowy: indeks zdoła dojść chociaż do 13 300?
Technologiczny indeks spełniał założenia, wykonał skok i teraz ma szansę go przedłużyć. Pytanie jednak, czy zdoła dojść chociaż do 13 300.
Konkluzja
Dziś rozpoczyna się sezon publikacji najważniejszych spółek w USA. Korporacyjne wyniki wpłyną na nastroje inwestorów i w najbliższym czasie determinować będą ruchy na głównych indeksach. Przed piątkową sesją pojawią się osiągi największych banków inwestycyjnych za I kwartał 2023. Kalendarz ekonomiczny podpowiada, że w pre-markecie pojawią się dane dotyczące sprzedaży detalicznej. Również i te dane wywołają zapewne zmienność.
TTR : 13 541
TSR : 13 314
TFR : 13 091
TDP : 12 859
TFS : 12 632
TSS : 12 408
TTS : 12 192
Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.
Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji.
*Oznaczone poziomy:
Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!