Indeks Nasdaq 100 stracił prawie 4%. 500 punktowy spadek.

411
pionki szachowe z flagami USA, Ukrainy i Rosji
J2T Trade

W całym ubiegłym tygodniu handlowym (18.04-22.04) indeks Nasdaq 100 stracił łącznie prawie 4%. Dla indeksu Nasdaq 100 jest to spadek rzędu ponad 500 punktów.

Kwiecień plecień…

Jeszcze na początku obecnego miesiąca, rynek oscylował w okolicach ceny 15190. Obecnie indeks znajduje się na zakresie ceny 13270. W kwietniu indeks Nasdaq 100 spadł już o prawie 2000 punktów. Ponadto, piątkowa sesja (22.04) zapowiadała się raczej na spokojniejszą. Jednak to podczas niej rynek wykonał największy ruch w całym ubiegłym tygodniu. Amerykański indeks technologiczny zamknął piątkową sesję z wynikiem -2,65%. Najsłabszą spółką okazała się być spółka Intuitive Surgical. Obniżyła ona swoje notowania w piątek o ponad 14%.

Skąd takie zachowanie?

W piątek, jak się okazało inwestorzy wzięli pod uwagę wyniki danych z całego tygodnia. Ponadto, podczas ostatniej sesji, opublikowano kwietniowy raport związany z wskaźnikiem PMI między innymi dla sektora usług. Aktywność sektora w Stanach Zjednoczonych wykazała, że ekspansja obniżyła się do poziomu ze stycznia br.

Nieustanny niepokój panuje pośród inwestorów, ze względu na konflikt na Ukrainie. Niepewność jaka towarzyszy całemu konfliktowi, determinuje inwestorów do podejmowania skrajnych decyzji. W piątek także, rzecznik prasowy Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterres’a, poinformował o planowanym spotkaniu Sekretarza z Władimirem Putinem w Moskwie. Do spotkania ma dojść 26 kwietnia.

FP Markets

Wzrok, głównie amerykańskich inwestorów, skierowany był na wywiad Loretty Mester w CNBC. Mester zajmuje stanowisko Prezes Rezerwy Federalnej w Cleveland. Jak donosi CNBC*, w wywiadzie Mester zauważyła, że podniesienie stóp procentowych o 75 punktów bazowych po jednym posiedzeniu, może spowodować szok. Podkreśliła również: „Zawsze warto pamiętać, że polityka monetarna przenosi się na gospodarkę poprzez oczekiwania i ruchy na rynkach finansowych”. Prezes FED w Cleveland opowiada się za stosownym i zamierzonym zacieśnianiem polityki.

Nowy tydzień, nowe raporty

Podczas dzisiejszej sesji (25.04) zostaną opublikowane raporty kolejnych spółek. Jeżeli chodzi o raporty spółek wchodzących w skład indeksu Nasdaq 100, warto będzie przyjrzeć się dwóm z nich. Będą to raporty spółki Cadence Design Systems oraz Activision Blizzard.

Spółka Cadence Design zajmuje się opracowywaniem oprogramowania i sprzętu wykorzystywanych do projektowania m.in. układów scalonych. Analitycy szacują, że przychody spółki wyniosą mniej niż w czwartym kwartale ubiegłego roku. Przewidują oni jednak, wzrost wskaźnika zysku na akcję (EPS).

Działalność drugiej spółki może kojarzyć za to nieco więcej osób. Activision Blizzard to przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem i wydawaniem gier komputerowych. Analitycy spodziewają się w przypadku tej spółki, znacznego spadku przychodów, względem ostatniego kwartału. W swoich analizach ujęli, też gorszy wynik dla wskaźnika EPS. Raporty obu spółek mają zostać opublikowane przed sesją amerykańską.

Punkt widzenia

Podczas ostatniej analizy (22.04) zakładałem scenariusz spadkowy. Jak się okazał, rynek osiągnął określony przeze mnie target, jednak spadł finalnie o wiele niżej. Ze względu na obecną sytuację zmieniam, wyznaczane przeze mnie poziomy na każdą sesję.

Na ten moment indeks Nasdaq 100 znajduje się w bliskich okolicach, dołków utworzonych w lutym i marcu bieżącego roku. Zgodnie z obecnie panującą tendencją na rynku, schemat wzrostowy obarczony jest większym ryzykiem realizacji. Przypuszczać można na dzisiejszą sesję, zatem dwa scenariusze.

I scenariusz – wzrostowy

W tym scenariuszu, dużo będzie zależało od zachowania się indeksu podczas godzin sesji europejskiej i handlu w czasie pre-marketu. Rynek w pierwszej kolejności może utworzyć wyższy dołek od utworzonego podczas dzisiejszych godzin porannych. Następnie ważnym będzie utrzymywanie zakresu tego wyższego dołka. Jeżeli tak się stanie, to podczas sesji amerykańskiej możliwym będzie utworzenie ruchu wzrostowego pod zakres ceny 13450-13500 bądź wyżej. Na wykresie został narysowany potencjalny wygląd takiego scenariusza.

Scenariusz pierwszy indeks Nasdaq 100 25.04.2022

II scenariusz – spadkowy

Przypadek spadkowy zakłada w pierwszej kolejności podejście rynku do zakresu ceny wyznaczanego przeze mnie poziomu – TFS. Przypada tam zakres pełnej ceny 13400. To miejsce stałoby się lokalnym szczytem, a indeks mógłby generować niższy wobec nowo utworzonego szczyt. Wówczas przypuszczalnym będzie wygenerowanie z tych okolic ruchu spadkowego. Targetem dla tego scenariusza będzie zakres ceny 13150-13100 bądź niższe. Na wykresie zilustrowałem scenariusz.

Scenariusz drugi indeks Nasdaq 100 25.04.2022

Konkluzja

Poniedziałkowa sesja handlowa zapowiada się ciekawie. Poniżej podaje miejsca wyznaczanych przez mnie poziomów.

TTR : 14 242

TSR : 14 031

TFR : 13 820

TDP : 13 611

TFS : 13 400

TSS : 13 197

TFS :  12 985

*Źródło : CNBC

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.