Najlepsze spółki dywidendowe w latach 2010-2019

Przeglądanie tableta przez mężczyznę
J2T Trade

Przeglądanie tableta przez mężczyznęDywidenda jest pojęciem, które potrafi zachęcić wiele osób do zainteresowania się giełdami papierów wartościowych. Właśnie z tego powodu początkujący tak często zaczynają swoją przygodę z inwestowaniem od zakupu akcji. Chcą budować tzw. portfele dywidendowe. Taka strategia jest również często postrzegana jako wyjątkowo bezpieczna. W takim razie na co należy zwrócić uwagę i w jakie spółki najlepiej zainwestować? W tym artykule poznamy najlepsze spółki dywidendowe ostatniej dekady biorąc pod uwagę zarówno warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, jak i rynek amerykański oraz europejski.

Cechy charakteryzujące najlepsze spółki dywidendowe

Oczywiście rynek nie wygląda tak, że akcje każdej spółki przynoszą zyski. Zanim zdecydujemy się zainwestować, należy prześledzić sytuację na danej giełdzie w ostatnich latach. Jak zatem rozpoznać, które spółki dywidendowe są najlepsze? Na pewno powinno się wziąć pod uwagę tych kilka poniższych cech.

Bezdyskusyjnie najważniejsza jest regularność dywidend. Jeśli dana spółka w ostatnim okresie podzieliła się dużymi zyskami, lecz w poprzednich dwóch latach przynosiła straty, oznacza to, że nie jest stabilna i należy odpuścić zakup jej akcji w tym celu. W artykule skoncentrujemy się na tych, które wypłacają dywidendę każdego roku w bieżącej dekadzie.

Drugą bardzo istotną cechą jest stopa dywidendy. Sprawa jej ustalenia przez daną spółkę jest dość skomplikowana. Z jednej strony, im wyższa, tym więcej pieniędzy trafia do inwestora, co powinno zwiększyć zainteresowanie jej akcjami na giełdzie. Z drugiej wysoki poziom dywidendy bardzo trudno jest utrzymać przez lata, a jej stopniowe zmniejszanie może odbić się negatywnie na nastrojach inwestorów, a następnie stabilności kursu akcji. Istnieją jednak spółki, które cieszą się dużym zaufaniem ze strony inwestorów, dzięki temu są w stanie spełniać te dwa warunki.

FP Markets

Ostatnim z najistotniejszych czynników, na podstawie których wybieramy spółki warte zainwestowania, jest zachowanie ich kursu. Nie chcemy, by ich cena spadała. Przecież, gdy tak się dzieje, wartość naszego portfela inwestycyjnego maleje i to pomimo wypłacanych przez te spółki dywidend. Z drugiej strony, gdy ich wartość mocno wzrasta i ich akcje stają się o wiele droższe, większość zysków najczęściej przeznaczają na rozwój, co odbija się na poziomie powyżej opisanej stopy. Dlatego należy przeanalizować sytuację na rynku i wybrać spółki, które oferują “złoty środek”, łącząc wszystkie te cechy.

Przejdźmy teraz do przedstawienia najlepszych spółek dywidendowych w bieżącej, dobiegającej końca dekadzie. Zaczniemy od tych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Najlepsze spółki dywidendowe notowane na GPW

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych dojrzewa. Coraz więcej spółek dostrzega potrzebę systematycznego dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami. Rozwój tego rynku jest zdecydowanie powodem do optymizmu dla inwestorów. Które spółki dywidendowe na podstawie wspomnianych wcześniej warunków wydają się najlepsze?

Asseco Business Solutions

Asseco Business Solutions to spółka będąca częścią międzynarodowej grupy Asseco, dostawcy oprogramowania własnego na rynek europejski. Firma pełni rolę centrum kompetencyjnego w zakresie systemów mobilnych, ERP, HR; programów wymiany danych handlowych oraz rozwiązań faktoringowych. Posiada więc kompleksową ofertę dla wszystkich branż i segmentów rynku.

A jak z kolei wygląda kwestia wypłaty dywidend oraz zachowanie jej kursu na giełdzie?

Spółka dzieli się zyskami z akcjonariuszami regularnie od 2009 roku. Najczęściej stopa dywidendy oscyluje w okolicach 5% ceny akcji, najwięcej wyniosła w 2012 – 8,93%, a najmniej w 2017 – 3,83%. Jednak wypłacana kwota wciąż się zwiększa, od 0,42 zł za jedną akcję w 2009, do 1,80 zł zaproponowanej za miniony rok.

Dzieje się tak, ponieważ cena akcji systematycznie i stabilnie rośnie. Zainwestowanie w tę spółkę wydaje się więc bardzo rozsądnym i bezpiecznym sposobem ulokowania kapitału.

Dom Development

To lider na warszawskim rynku mieszkaniowym oraz jeden z największych i najdłużej działających deweloperów w Polsce. W ciągu ponad 20 lat działalności firma przekazała do użytku ponad 24 tysiące mieszkań.

Oferta produktowa skierowana jest do klientów indywidualnych. Obejmuje budynki jednorodzinne, przy czym podstawę oferty stanowią lokale z segmentu popularnego. Firma oferuje również system finansowania pozwalający na zakup mieszkania.

A co w sprawie wypłaty dywidend i kursu notowanego na giełdzie?

Spółka dzieli się zyskami z akcjonariuszami każdego roku w tej dekadzie. Przez ostatnie 9 lat stopa dywidendy zawsze wynosi ponad 4% ceny akcji, a od 2014 jej wartość i wypłacana kwota systematycznie rośnie. Za miniony rok zaproponowano aż 12,03%, co przekłada się na rekordowe dla tej spółki 9,50 zł.

Jej kurs z kolei nie jest tak stabilny, potrafił w tej dekadzie na przestrzeni roku wygenerować spadek w wysokości 29%, jak i zysk o wartości 66%. Jednak analizując zachowanie cen długofalowo widać, że jej kurs w ostatnich latach mocno wzrósł.

Eurotel

Spółka działa w obszarze sprzedaży detalicznej prowadząc salony z ofertą telefonii komórkowej T-Mobile, Play oraz telewizji satelitarnej Canal+. Współpracuje również z Apple International prowadząc sieć salonów sprzedaży i serwisów produktów Apple pod własną marką iDream.

Jak w tym wypadku wygląda kwestia wypłat dywidend oraz jej kurs na giełdzie?

Spółka dzieli się zyskami z akcjonariuszami każdego roku w tej dekadzie. Najczęściej stopa dywidendy oscyluje w okolicach 7,5% ceny akcji, najwięcej wyniosła w 2019 – 9,73%, kiedy wypłacono najwyższą kwotę w wysokości 2,20. A z kolei najmniej w 2014 – 6,67%, co przełożyło się na najniższą wartość dla inwestorów – 1 zł.

Zaletą tej spółki są również jej notowana na giełdzie. Cena akcji systematycznie i stabilnie rośnie. Można więc uznać zainwestowanie w tę spółkę dywidendową za raczej bezpieczne ulokowanie kapitału z satysfakcjonującą potencjalną stopą zwrotu.

Poznajmy teraz najlepsze spółki dywidendowe notowane na amerykańskich giełdach papierów wartościowych.

Najlepsze spółki dywidendowe na rynku amerykańskim

Rynek amerykańskich spółek dywidendowych oczywiście przerasta rozmiarem warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Dzielenie się zyskiem z akcjonariuszami ma w tym kraju o wiele dłuższą tradycję, nic więc dziwnego, że mamy znacznie większe możliwości wyboru.

Z tego powodu wyselekcjonowanie najlepszych spółek dywidendowych wydaje się o wiele trudniejszym zadaniem, jednak po czasochłonnej analizie tego rynku w artykule ponownie zostaną przedstawione trzy, które powinny oferować najlepsze perspektywy zysku przy zachowaniu stabilności.

AbbVie

To międzynarodowa firma biofarmaceutyczna, która prowadzi badania nad zaawansowanymi oraz innowacyjnymi terapiami stosowanymi w leczenie najbardziej złożonych i najpoważniejszych problemów zdrowotnych. Główne obszary farmaceutyczne jej działania to: immunologia, wirusologia, onkologia i neurobiologia.

A jak z kolei wygląda kwestia wypłaty dywidend oraz zachowanie kursu tej spółki na giełdzie?

Jej akcje notowane są od stosunkowo krótkiego czasu, ponieważ od grudnia 2012 roku. Od momentu powstania dzieli się ona zyskami z inwestorami, co kwartał, ponieważ taka jest standardowa forma dywidend na amerykańskich rynkach. Stopa dywidendy najmniej procentowo wyniosła w styczniu 2018 – 2,54% w skali roku, a najwięcej w lipcu 2019 – 6,45%. Kwota wypłacana akcjonariuszom każdego roku rośnie, w 2013 było to 0,4$, a w bieżącym roku już 1,18$.

Standardową procedurą na amerykańskim rynku jest czterokrotne wypłacenie tej samej kwoty dywidendy w danym roku, jednak w wypadku tej spółki trzykrotnie zdarzyło się, że została ona podwyższona w drugim kwartale. Miało to miejsce w 2014, 2015 oraz 2018.

Od momentu wejścia na giełdę aż do roku 2018 cena akcji była w silnym trendzie wzrostowym, natomiast od tego czasu się ustabilizowała. Jedyną wadą zainwestowania w tę spółkę dywidendową jest krótki czas jej obecności na rynku. Do tej pory radziła sobie świetnie, lecz miało to miejsce w fazie globalnej Hossy, obecna sytuacja na rynku może być dla niej trudniejsza, na pewno trzeba wziąć pod uwagę takie ryzyko.

Prudential Financial

To największa amerykańska firma ubezpieczeniowa. Oprócz swojego podstawowego produktu oferuje ona również renty, fundusze inwestycyjne i emerytalne oraz mnóstwo innych usług zarówno dla klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych.

A jak w tym wypadku wygląda kwestia wypłaty dywidend oraz zachowanie kursu tej spółki na giełdzie?

Jej akcje są notowane od 2002 roku i również od wtedy dzieli się ona zyskami z inwestorami. W 2013 wprowadziła wypłaty dywidend co kwartał. Stopa najmniej procentowo wyniosła 2,64% w skali roku, miało to miejsce w listopadzie 2016. Z kolei najwyższą wartość osiągnęła 12 marca 2020 – 9,53%. Kwota wypłacana akcjonariuszom stale rośnie, w 2013 było to 0,4$, a w bieżącym roku już 1,1$.

W obecnej dekadzie kurs akcji znajdował się już w silnej tendencji wzrostowej, a w ostatnich latach porusza się on w fazie konsolidacji. Zainwestowanie w tę spółkę wydaje się więc rozsądnym i bezpiecznym sposobem ulokowania kapitału.

LyondellBasell Industries

To jeden z największych światowych producentów tworzyw sztucznych. Koncern działa również w branżach chemikaliów oraz rafinacji. Co więcej jest globalnym liderem pod względem technologicznego wykorzystywania polipropylenu i polietylenu.

Jak z kolei wygląda kwestia wypłaty dywidend oraz zachowanie kursu tej spółki na giełdzie?

Od 2013 kwota zysków, którymi dzieli się ona z inwestorami systematycznie rośnie, wtedy wynosiła ona 0,4$ w skali roku co kwartał, a obecnie już 1,05$, co przekłada się na rekordową dla tej spółki stopę dywidendy w wysokości 10,35%. Najniższa z kolei wystąpiła w grudniu 2017, kiedy przyjęła wartość 3,30%.

Na giełdzie spółka notowana jest od kwietnia 2010 i najpierw cena jej akcji gwałtownie rosła, ale od 6 lat znajduje się ona w fazie konsolidacji zachowując stosunkowo stabilne poziomy.

Jej wady? Tak jak w przypadku AbbVie, spółka funkcjonowała jedynie w okresie globalnej Hossy, więc decyzja o zainwestowaniu w nią w trudniejszych w mniej pewnych czasach wiąże się z ryzykiem, które należy wziąć pod uwagę.

Jako ostatnie przeanalizowane zostaną spółki dywidendowe notowane na rynku europejskim.

Najlepsze spółki dywidendowe na rynku europejskim

Rynek spółek dywidendowych notowanych na największych europejskich giełdach papierów wartościowych coraz bardziej przypomina swój amerykański odpowiednik. Wybór jest bardzo szeroki. Niektóre spółki dzielą się zyskiem z akcjonariuszami co kwartał, inne co rok. Często stopa dywidendy jest stabilna, a kwota wypłacana systematycznie rośnie.

Znajdziemy spółki z wieloletnią historią oraz te zdecydowanie młodsze, ale za to szybko rozwijające się, co wpływa na stały wysoki wzrost ich kursu. W tym wypadku również zostaną przedstawione trzy z nich, które biorąc pod uwagę wszystkie kryteria zostały uznane za najbardziej perspektywiczne inwestycje.

Royal Dutch Shell

Koncern funkcjonuje w sektorze petrochemicznym oraz energetycznym. Zajmuje się wydobywaniem gazu ziemnego i ropy naftowej oraz ich przetwórstwem, przesyłem, dystrybucją i sprzedażą. Uchodzi za największą firmę w swojej branży na świecie. Jej akcje są bardzo popularne wśród inwestorów.

A jak wygląda kwestia wypłaty dywidend oraz zachowanie kursu tej spółki na giełdzie?

Dzieli się ona zyskami ze swoimi inwestorami nieprzerwanie od 1945 roku. Ich kwota systematycznie rośnie, a wypłacane są co kwartał. Stopa dywidendy jest wyjątkowo korzystna, jej wartość w tej dekadzie zawsze przekraczała 5% w skali roku, najwięcej wyniosła w listopadzie 2015 – 8,94%, a najmniej w maju 2018 – 5,25%. Najwyższą kwotę z kolei wypłacał w latach 2017-2019, było to 0,47€ za akcję, a najmniej w maju 2011 – 0,2571€.

Natomiast kurs na giełdzie przez ostatnie dziewięć lat utrzymywał się na bardzo stabilnym poziomie, przeważnie cena na koniec roku była nieznacznie wyższa. Zainwestowanie w tę spółkę wydaje się więc bardzo rozsądnym i bezpiecznym sposobem ulokowania kapitału i można liczyć na naprawdę satysfakcjonującą stopę zwrotu.

Redes Energéticas Nacionais

To największy zarządca struktury energetycznej w Portugalii. Zapewnia zarówno przesył energii elektrycznej, jak i transport gazu ziemnego na podstawie długoterminowych licencji. Pierwsza z nich wygasa w 2046 roku, co świadczy o dużej stabilności firmy.

A jak w tym wypadku wygląda kwestia wypłaty dywidend oraz zachowanie kursu tej spółki na giełdzie?

Jej akcje notowane są od lipca 2007 roku. Od momentu powstania dzieli się ona zyskami z inwestorami, wypłaty dokonuje raz w roku. Kwota dywidendy najpierw systematycznie rosła w latach 2008-2014, a od tego momentu jest stała, ustalona na poziomie 0,171€ za akcję. Stopa dywidendy zawsze w tej dekadzie wynosiła ponad 6%, najwięcej w 2013- 8,3%.

Natomiast kurs notowany na giełdzie przez ostatnie dziewięć lat utrzymywał się na bardzo stabilnym poziomie. Zainwestowanie w tę spółkę powinno być również bardzo bezpiecznym ulokowaniem kapitału z dość zadowalającą stopą zwrotu. Wydaje się więc ona naprawdę dogodną alternatywą dla Royal Dutch Shell.

Allianz

To niemieckie przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe działające w 70 krajach, największe na świecie w swojej branży. Świadczy swoim klientom usługi ubezpieczeń majątkowych, życiowych oraz zarządzania aktywami.

A co w sprawie wypłaty dywidend i kursu notowanego na giełdzie?

Spółka dzieli się zyskami z inwestorami każdego roku w tej dekadzie, a od 2013 ich kwota za każdym razem wzrasta. W 2010 wynosiła 4,1€ za akcję, a w 2019 rok już 9€. Stopa dywidendy zawsze przewyższała 4% ceny akcji, najmniej wyniosła w 2014 – 4,1%, a najwięcej w 2012 – 6,1%.

Ogromną zaletą tej spółki są również jej notowania na giełdzie. Jej kurs od 2012 systematycznie rośnie, ewidentnie od tego czasu możemy zaobserwować na nim silny i stabilny trend wzrostowy. Zainwestowanie w tę spółkę wydaje się więc bardzo rozsądnym i bezpiecznym sposobem ulokowania kapitału ze świetną stopą zwrotu.

Czy warto inwestować w największe spółki dywidendowe?

Rynek spółek dywidendowych oferuje szerokie możliwości. Do wyboru mamy akcje tych bardzo stabilnych, z regularnie wypłacaną powoli zwiększającą się dywidendą, jak i te charakteryzujące się dużą zmiennością cen, których wartość w ciągu roku może znacząco wzrosnąć, a po podzieleniu się tym sporym zyskiem z inwestorami, silnie spaść.

W powyższym artykule zostało przeanalizowane wiele z nich, a opisane zostały spółki, często o różnej specyfice, uznane za najlepsze.

Na którym rynku inwestować i na których akcjach się skoncentrować? Odpowiedź na to pytanie już leży po stronie czytelnika. Natomiast najlepiej nie stawiać wszystkiego na jedną kartę i swoje środki ulokować w walorach więcej niż jednej spółki.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.