Najlepsze książki o giełdzie – sprawdź, co warto przeczytać!

najlepsze książki giełda
J2T Trade

Najlepsze książki giełda to kategoria niezwykle szeroka. Od początków powstania giełd papierów wartościowych w XVI wieku napisano na temat inwestowania setki, jeśli nie tysiące książek. Część z tych pozycji jest wartościowa i wnosi wiele do warsztatu inwestorów giełdowych. Niestety większość z nich pozostawia wiele do życzenia, powielając ogólnodostępne treści i nie wnoszą wiele nowego.

W poniższym artykule skoncentrowaliśmy się wyłącznie na książkach wartościowych. Takich, które zajmują najwyższe pozycje w kategorii książki giełda, zbierają najlepsze opinie i są najczęściej wybierane przez inwestorów giełdowych. To pozycje, dzięki którym poznasz podejście do rynku wielkich inwestorów oraz traderów, ich spojrzenie na rynek i metody jego analizy. Te książki powinny obowiązkowo znaleźć się w Twojej inwestorskiej biblioteczce.

Philip A. Fisher – Zwykłe akcje, niezwykłe zyski

Książka Zwykle akcje, niezwykłe zyski, której autorem jest Philip Arthur Fisher to światowy bestseller. Począwszy od 1958 roku nakład książki jest stale wznawiany. Co tak szczególnego znajdziemy w tej pozycji, że od przeszło 60 lat budzi tak duże zainteresowanie inwestorów?

ksiazka zwykle akcje niezwykle zyskiPrzede wszystkim sama postać Philipa Fishera jest nietuzinkowa. Uznawany jest on za pioniera inwestowania w wartość i jednego z najlepszych inwestorów wszechczasów. Jego filozofia inwestycyjna była niezwykle prosta – kup i trzymaj przez długi czas skoncentrowany portfel wyróżniających się firm o atrakcyjnych perspektywach rozwoju, które bardzo dobrze rozumiesz. Fisher rozpoczął swoją karierą w 1928 roku, kiedy porzucił studia na Stanford Graduate School of Business i podjął pracę w San Francisco jako analityk. Trzy lata później, otworzył własną firmę inwestycyjną Fisher & Co. i zajął się zarządzaniem pieniędzmi inwestorów. Prowadził ją aż do przejścia na emeryturę w roku 1991.

FP Markets

Fisher w swojej karierze dokonał kilku spektakularnych transakcji. Został jednym z pierwszych inwestorów spółki produkującej półprzewodniki Texas Instruments (TXN), której kapitalizacja osiągnęła wartość 40 miliardów USD. Fisher zainwestował również we wczesnym rozwoju spółki Motorola (MOT), której akcje zakupił w 1955 roku i trzymał aż do swojej śmierci w 2004 rok.

Mimo, iż książka Zwykle akcje, niezwykłe zyski ma przeszło 50 lat, zawarte w niej treści są na tyle uniwersalne, że pozostają aktualne do dziś. Jest to pozycja wprost obowiązkowa dla wszystkich inwestorów, którzy poszukują spółek wzrostowych  i inwestują w wartość. Największym wyróżnieniem dla tej książki są słowa Warrena Buffetta wypowiedziane na jednym ze spotkań z akcjonariuszami Berkshire Hathaway. Określił wtedy siebie jako „85% Grahama, a w 15% Fishera”.

Zwykle akcje, niezwykłe zyski Philipa Fishera znajdziesz w księgarni Maklerska. Szczerze polecamy!

Benjamin Graham – Inteligentny inwestor

Benjamin Graham uznawany jest za prekursora inwestowania w wartość i jednego z najlepszych inwestorów XX wieku. Wiedza przekazywana przez Grahama jest ponadczasowa i uniwersalna. Najlepszym potwierdzeniem tego może być fakt, że pierwsze wydanie książki ujrzało światło dzienne w roku 1949. Od tego czasu, wydania są cały czas wznawiane, a zawarte w książce tezy pozostają cały czas aktualne.

ksiazka benjamin graham inteligenty inwestorDzieło Grahama – Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym jest obowiązkowym tytułem dla osób, którzy poszukują spółek o ponadprzeciętnym potencjale wzrostu. Pozycja Grahama zawiera zbiór zasad jakimi trzeba kierować się w doborze spółek wzrostowych, które kreują wartość dla akcjonariuszy. Co więcej, zawarte są przydatne wskazówki inwestycyjne. Po przeczytaniu książki powinniśmy nauczyć się panować nad swoimi emocjami, być cierpliwymi oraz zdyscyplinowanymi. Filozofia „inwestowania wartościowego” ma uchronić inwestorów przed podstawowymi błędami i jednocześnie przekonać ich do długofalowych strategii.

Wprowadzenie oraz komentarze przygotował legendarny inwestor i uczeń Grahama z Columbia Business School. Jest nim nie kto inny jak Warren Buffet! Najnowsze wydanie książki Benjamin Graham – Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym znajdziesz w dobrej cenie w księgarni Maklerska. Zakup tej książki zwróci Ci się po pierwszej „wartościowej” transakcji. Polecamy!

Mark Douglas – W transie inwestowania

Mark Douglas to nie tylko doskonały trader, który swoje doświadczenia rynkowe zbierał na giełdzie Chicago Board of Trade. To również jeden z najlepszych nauczycieli tradingu i pracy nad odpowiednim przygotowaniem psychologicznym inwestora. W transie inwestowania. Podbij rynek pewnością siebie, żelazną dyscypliną i postawą zwycięzcy, Mark Douglas skupia się przede wszystkim właśnie na psychologii tradingu. Według Douglasa, maksymalizacja stanu umysłu tradera stanowi klucz do osiągania dobrych wyników na rynku. Konflikty, sprzeczności i paradoksy w myśleniu mogą oznaczać katastrofę nawet dla wysoce zmotywowanego, bystrego i dobrze ugruntowanego inwestora.

ksiazka mark douglas w transie inwestowaniaW transie inwestowania. Podbij rynek pewnością siebie, żelazną dyscypliną i postawą zwycięzcy, Douglas podejmuje się pięciu bardzo konkretnych kwestii. Dzięki temu, umożliwia inwestorom wgląd i zrozumienie samych siebie, co uczyni ich stałymi zwycięzcami na rynku. Douglas odkrywa prawdziwą przyczynę braku spójności, jeśli chodzi o selekcję akcji: brak skupienia i pewności siebie. Poprzez proste ćwiczenia, traderzy nauczą się myśleć w kategoriach prawdopodobieństwa, jak również przyjąć konkretne przekonania niezbędne do rozwoju umysłu zwycięzcy. Po drodze zdobędą cenny wgląd we własne, zakorzenione błędne wyobrażenia na temat rynku.

Wspierana przez przekonujące przykłady, książka W transie inwestowania. Podbij rynek pewnością siebie, żelazną dyscypliną i postawą zwycięzcy dodaje nowy wymiar do uzyskania przewagi na rynku. Poprzez lepsze zrozumienie siebie, jak również realiów Wall Street, inwestorzy wykorzystają swoją przewagę psychologiczną i uzyskają znacznie lepsze wyniki na rynku.

Książkę W transie inwestowania. Podbij rynek pewnością siebie, żelazną dyscypliną i postawą zwycięzcy Marka Douglasa znajdziesz w księgarni Maklerska. Jedna z najlepszych pozycji jakie kiedykolwiek mieliśmy okazję przeczytać. Polecamy!

Nicolas Darvas – Jak zarobiłem 2 000 000 $ na giełdzie

Jak zarobiłem 2 000 000 $ na giełdzie – książka, w której Nicolas Darvas opisuje jak udało mu się zarobić 2 mln dolarów na giełdzie zaczynając od drobnych inwestycji. Autor w sposób niezwykle przystępny opisuje wszystkie swoje sukcesy i porażki w inwestowaniu. Dzięki temu, tworzy swoistą więź z czytelnikiem, która nie pozwala mu oderwać się od czytania.

ksiazka nicolas darvas jak zarobilem 2 000 000 na gieldzieWarto wspomnieć, że początkowo Darvas miał duszę hazardzisty i podejmował zbyt duże ryzyko. Dopiero z czasem przeszedł do metodycznego i ustrukturyzowanego inwestowania. To właśnie zmiana podejścia i nastawienia do spekulacji okazały się kluczem do sukcesu. W Jak zarobiłem 2 000 000 $ na giełdzie, Darvas prezentuje zasady swojego systemu, które doprowadziły go do sukcesu na Wall Street. Dochodzi do ciekawych wniosków, którymi dzieli się z czytelnikiem – między innymi teorię ramek, podejście do stosowania zleceń Stop Loss oraz metody na opanowanie emocji w tradingu. 

„Akcje nie latają jak balony tylko w górę i w dół… Ceny oscylują dość konsekwentnie między określonym niskim i określonym wysokim poziomem. Obszar zakreślony przez ruchy w górę i dół można przedstawić za pomocą ramki. Istnienie tych ramek stało się dla mnie oczywiste” Nicolas Darvas.

Książka Jak zarobiłem 2 000 000 $ na giełdzie okazała się światowym bestsellerem – tylko w okresie pierwszych 8 tygodni sprzedało się ponad 200 tysięcy egzemplarzy. Chcesz poznać metody Darvasa, które doprowadziły go do niemałej fortuny? Książkę znajdziesz w rozsądnej cenie w księgarni internetowej Maklerska. Sprawdź!

Larry Williams – Sekrety tradingu krótkoterminowego

Sekrety tradingu krótkoterminowego to dzieło światowej sławy inwestora Larry Williamsa. Williams rozpoczął trading na rynkach finansowych jeszcze w latach 60′ ubiegłego stulecia. Przez przeszło 45 lat wydawał biuletyn „Williams Commodity Timing” poświęcony rynkom towarowym. W trakcie swojej kariery traderskiej, Williams stworzył kilka narzędzi analizy technicznej, takich jak wskaźnik %R Williams oraz Ultimate Oscillator.

ksiazka larry williams sekrety tradingu krotkoterminowegoNajwiększego osiągnięcia, które przyniosło mu niespotykaną sławę, Larry Williams dokonał w 1987 roku. Ze stopą zwrotu sięgającą 11 376% wygrał World Cup Championship of Futures Trading, jednocześnie ustanawiając niepobity do dzisiaj rekord stopy zwrotu. Co ciekawe, córka Larry Williamsa – Michelle – stosując się do rad ojca, w wieku zaledwie 16 lat wygrała World Cup Championship of Futures Trading w roku 1997. Te ponadprzeciętne osiągnięcia – ojca i córki – są najlepszym potwierdzeniem umiejętności i kunsztu traderskiego Williamsa.

Co znajdziemy w książce Sekrety tradingu krótkoterminowego? Przede wszystkim konkrety. Larry Williams wiele miejsca poświęca na poszukiwanie porządku i struktury w chaosie rynku. Przedstawia zależności ceny oraz czasu – cykl oparty na zmienności i dojrzewania trendu i sposoby, jak również przedstawia, jak znajomość tych cykli przekuć w rynkowy sukces. W książce nie zabraknie również analizy ludzkich emocji i ich wpływu na kształtowanie się formacji cenowych.

W naszej ocenie Larry Williams – Sekrety tradingu krótkoterminowego to pozycja obok której nie można przejść obojętnie. Z Williamsem można się zgadzać lub nie, ale koniecznie trzeba poznać jego podejście do rynków. Sekrety tradingu krótkoterminowego znajdziesz w księgarni Maklerska.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Inwestor
Posiada średnio- i długoterminowe nastawienie do inwestowania. Zawiera niewiele transakcji w miesiącu – często jedną lub nawet żadnej – w oczekiwaniu na realizację zakładanego scenariusza rynkowego. Decyzje inwestycyjne podejmuje na podstawie analizy fundamentalnej, natomiast sam moment wejścia i wyjścia z pozycji definiuje z wykorzystaniem narzędzi analizy technicznej. Inwestuje w wartość, nie interesuje go szum rynkowy na niskich interwałach czasowych.