Na Wall Street znów czerwono. Indeks S&P 500 nurkuje 1,13%.

92
Profesjonalny trader
J2T Trade

Amerykańskie rynki akcji zamknęły czwartek niżej po wstrząsającej sesji. Notowania głównych indeksów z Wall Street znów zaświeciły się mocno na czerwono. Notowania indeksu S&P 500 zanurkowały w czwartek o 1,13%. Inwestorzy analizowali wczoraj nowe dane gospodarcze ze Stanów Zjednoczonych. Dziś, w piątek 16 września wzrok inwestorów zwrócony będzie na jeden szczególny raport.

Indeksy z Wall Street znów gorzej 

Główne indeksy giełdowe z amerykańskiego parkietu wypadły gorzej w czwartek. Indeksy z Wall Street straciły kolejny raz mocno w tym tygodniu. S&P 500 tym razem obniżyło kurs swoich notowań o 1,13%. Przełożyło się to na spadek wyceny indeksu rzędu 45 punktów.

Dominacja strony spadkowej

Komponenty stratne dominowały podczas wczorajszej sesji. Po stronie spadkowej opowiedziało się znacznie więcej spółek. Również najwyższa zmiana ceny należała do stratnej składowej. Stronie spadkowej przewodziło przedsiębiorstwo Adobe, które straciło na wycenie blisko 17%. Natomiast po drugiej stronie najlepiej zaprezentowała się spółka Humana. Kurs akcji tej spółki wzrósł o 8,37%.

FP Markets

Wzrost sprzedaży detalicznej

Biuro statystyczne z USA Census Bureau opublikowało wczoraj raport dotyczący sprzedaży detalicznej. Odczyt pokazał, że sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 0,3% do 683,3 mld dolarów względem lipca. Co ciekawe w raporcie zawarto również informację o stosunku najnowszych odczytów wobec zeszłorocznych. Sprzedaż detaliczna na stacjach benzynowych wzrosła o 29,3% rok do roku.

Znów lepsze odczyty z rynku pracy

Ponownie spadła liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych. W tygodniu zakończonym 9 września liczba wniosków wyniosła 213 tysiące osiągając niższy poziom, niż przewidywali analitycy. Był to kolejny, szósty tydzień z lepszym odczytem danej z rynku pracy.

Wskaźnik nastrojów konsumentów

Dziś inwestorzy o godzinie 16 otrzymają wstępny odczyt wskaźnika zaufania konsumentów wg Uniwersytetu Michigan. Analitycy przewidują, że we wrześniu wskaźnik przekroczy poziom 60,0.

Punkt widzenia – S&P 500 przy poziomie 3 870

Indeks spółek dużych (S&P 500) podjął się realizacji scenariusza spadkowego, wskazywanego we wczorajszej analizie. Projekcja spadkowa na czwartek brzmiała: „Rynek może jednak najpierw podbić do poziomu TDP, aby z nieco wyższego zakresu rozpocząć kolejne zejście. Brak przełamania tego poziomu stanowić będzie o potencjale spadkowym indeksu. Każdorazowy re-test okolic poziomu TDP doprowadzić może do przeceny indeksu do poziomu 3 900”.

Spoglądając już na wykres indeksu S&P 500, zauważyć można, że rynek podbił do okolic poziomu TDP, celem wykonania re-testu. Do pełnego dotknięcia poziomu zabrakło jedynie sześciu punktów, jednak mowa była wczoraj o okolicach poziomu TDP. Zejście miało miejsce, a cena osiągnęła wskazywany target. Dziś od rana S&P 500 traci i znajduje się w okolicach poziomu 3 870. Poziomy uległy obniżeniu ze względu na zejście indeksu.

Scenariusz główny – spadkowy

Teraz od amerykańskiego indeksu oczekuje się, aby pokazał, czy w dalszym ciągu zamierza cofać. Punktem odniesienia dla zejścia mogą być dziś okolice poziomu 3 900. Rynek w pierwszej chwili ma szansę do nich podbić, aby z nieco wyższych zakresów wygenerować spadek. Potencjalnym celem na dziś będzie 3 840.

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Liczyć należy się jednak z tym, że indeks może chcieć dziś się stabilizować. Taka stabilizacja mogłaby się odbyć w okolicach nowego poziomu TFS. Dopóki 3 850 będzie utrzymywane, rynek ma szansę powrócić powyżej 3 900.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 16.09.2022

Konkluzja

Warto będzie obserwować dziś zachowanie amerykańskiego indeksu już w godzinach pre-marketu. Być może w tym czasie rynek pokaże już pierwszą część ruchu ze scenariuszy opisanych powyżej. Poniżej rozpisane zostały poziomy aktualne na dzień 16.09.2022

TSR : 3 995

TFR : 3 947

TDP : 3 900

TFS : 3 854

TSS : 3 807

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.