Na co traderzy wydają swoje fortuny?

Trader ze słoikiem banknotów

2021 rok charakteryzował się znacznymi wzrostami na rynku kapitałowym. Największe wrażenie budziła prawdopodobnie hossa na rynku kryptowalut, lecz wśród giełdowych inwestorów także pojawiło się mnóstwo nowych multimilionerów, a nawet wielu milionerów. Z tego powodu wiele osób zastanawia się na co traderzy przeznaczają wygenerowane zyski, potrafiące zawrócić większości z nas w głowie.

Jak brzmi odpowiedź na to pytanie? Jakie dobra luksusowe cieszą się największą popularnością wśród bogatych, osiągających sukcesy inwestorów i spekulantów? Przekonamy się poniżej. Zacznijmy od środków transportu:

Samochody Lamborghini – ulubiona “zabawka” traderów rynku kryptowalut Lamborghini

Nie jest żadną tajemnicą, że rynek kryptowalut został rozsławiony przez pokolenie millenialsów. To oni jako pierwsi docenili Bitcoina, zainwestowali w niego swoje oszczędności i w dużej mierze sprawili, że cyfrowe monety, a także ogólnie technologia blockchain stały się istotną gałęzią współczesnego świata finansów. Wielu z nich, jeszcze jako dzieci lub nastolatkowie, miało na ścianach plakaty włoskich supersamochodów marki Lamborghini – zależnie od okresu były to modele Countach, Diablo lub Murciélago.

Po wielu latach, dzięki fortunie, którą zgromadzili inwestując w kryptowaluty, zaczęli masowo realizować swoje marzenia. W konsekwencji, samochody marki Lamborghini stały się prawdziwym synonimem zarobienia pokaźnej kwoty na Bitcoinie lub altcoinach. Mało tego, w ostatnich latach na popularności zyskał nawet tak zwany wskaźnik “Lambo”, którego zadaniem jest sygnalizowanie hossy na rynku kryptowalut. Pisaliśmy o tym tutaj.

FP Markets

Warto również dodać, że ze względu na tak liczną grupę entuzjastów aut marki Lamborghini wśród traderów rynku kryptowalut, wielu pośredników zajmujących się sprzedażą samochodów tego producenta zaczęło oferować możliwość zakupu tego pojazdu… w Bitcoinie lub innej popularnej kryptowalucie.

Samochodowe klasyki na wyjątkowych aukcjach

Doświadczeni traderzy, którzy swoje niesamowite fortuny zgromadzili dzięki wieloletnim inwestycjom na rynku kapitałowym również często są pasjonatami motoryzacji. Jednak z reguły nie decydują się na zwyczajne zakupy nowoczesnych modeli z salonu. Zależy im bowiem na unikalności – posiadaniu aut z historią, takich których nie znajdą w garażu swoich znajomych czy nawet gdziekolwiek indziej na świecie.

W tym celu decydują się na zakupy na specjalnych aukcjach motoryzacyjnych. W tym celu chętnie wybierają się na wydarzenia z licytacji organizowane przez najznamienitsze motoryzacyjne domy aukcyjne, takie jak:

 • Gooding and Company
 • RM Auctions
 • Coys
 • Barrett-Jackson
 • Artcurial
 • Bonhams.

Gdzie odbywają się najsłynniejsze aukcje?

Aby nabywać najbardziej wyszukane samochodowe klasyki, oczywiście zawsze w idealnym stanie i często za miliony dolarów udają się oni na najsłynniejsze, corocznie organizowane aukcje, spośród których dwie najsłynniejsze odbywają się na wysepce Amelia Island na Florydzie, oraz w Pebble Beach na półwyspie Monterey w Kalifornii. W Europie natomiast największą sławą cieszy się salon motoryzacji klasycznej Retromobile w Paryżu, odbywający się zawsze w pierwszym kwartale danego roku.

Jakie auta są najbardziej pożądane?

Jakie auta cieszą się największym zainteresowaniem traderów na takich aukcjach? Zdecydowanie dominują producenci z trzech europejskich krajów: Włoch, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Najwyższe ceny osiągnęły dotychczas klasyki marek Ferrari i Bugatti, a także przedwojenne amerykańskie maszyny marki Duesenberg.

Luksusowe nieruchomości

Nie jest również żadną tajemnicą, że bogaci traderzy chętnie nabywają luksusowe nieruchomości w szczególnie atrakcyjnych lokalizacjach, na które pozwolić sobie mogą tylko nieliczni. Jakie miejsca cieszą się największym zainteresowaniem?

Jakie posiadłości wybierają traderzy z UE i USA?

Wśród traderów z Unii Europejskiej i – co ciekawe – Stanów Zjednoczonych, dominują lokalizacje na południu Starego Kontynentu. Szczególnym zamiłowaniem cieszą się Włochy (zwłaszcza posiadłości nad jeziorami Como i Garda), Hiszpania (zwłaszcza nieruchomości Marbella i okolice Malagi) oraz Riwiera Francuska (w pierwszej kolejności okolice Cannes, Nicei i Monako). Najważniejsze, aby posiadłość leżała bezpośrednio na wybrzeżu i posiadała duży garaż – na kolekcję wyjątkowych samochodów.

Na czym zależy azjatyckim i brytyjskim traderom?

Co ciekawe, nieco inaczej preferencje dotyczące luksusowych nieruchomości wyglądają u traderów z Azji i Wielkiej Brytanii. W przypadku obu tych grup zazwyczaj mniej zależy na lokalizacji, a bardziej na rezydencji samej w sobie. Azjatyccy traderzy poszukują posiadłości, które wyróżniają się unikalnym designem lub przepychem. Ponadto, często zależy im, aby były odseparowane od innych nieruchomości w okolicy oraz by teren był maksymalnie bezpieczny. Mało tego, bardzo ważne jest, aby miały one odpowiednią przestrzeń do eksponowania ich kolekcji dzieł sztuki, ponieważ traderzy z tego regionu preferują posiadanie rzeźb i obrazów słynnych twórców, niż unikalnych samochodów.

Brytyjskim inwestorom i spekulantom zależy natomiast na historycznej wartości, rodowodzie danej nieruchomości. Szczególnie cenią oni obiekty z przeszłością, rezydencje lordów. Z tego powodu gigantycznym zainteresowaniem cieszą się w ich przypadku wszelkie historyczne europejskie pałace i dwory.

Szczególne lokalizacje w Polsce

Czy wśród polskich bogatych traderów jakieś rodzime lokalizacje mają szczególne znaczenie? Okazuje się, że tak. Upodobali sobie oni podwarszawskie gminy, w szczególności Podkowę Leśną i Konstancin-Jeziorną. W samej stolicy również znajdziemy jedną lokalizację o szczególnej popularności. Mowa tutaj o luksusowych nieruchomościach na Starym Mokotowie.

Zegarki z klasą

Nie jest żadną tajemnicą, że jedynym rodzajem biżuterii akceptowanym – a nawet uwielbianym – przez większość mężczyzn są zegarki. Nie inaczej jest wśród traderów – przez noszenie wyjątkowego czasomierza lubią oni podkreślać swój status. Jacy producenci zegarków dominują zatem na nadgarstkach wyjątkowo bogatych traderów? Jak nietrudno się domyślić – oczywiście szwajcarscy. Mowa tu konkretnie o takich ponadczasowych markach jak:

 • Patek Philippe
 • Rolex
 • Breitling
 • Omega
 • Audemars Piguet
 • Jaeger-LeCoultre
 • Vacheron Constantin
 • Breguet
 • Tudor
 • Ulysse Nardin.
Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.