Wskaźnik “Lambo” – czym jest i czy pozwala przewidzieć kurs Bitcoina?

wskaźnik Lambo
J2T Trade

Każdy miłośnik analizy technicznej z pewnością podczas swojej przygody z tradingiem korzystał z wielu wskaźników. Niektóre doskonale się sprawdziły, dzięki czemu trafiły do stałego zestawu narzędzi i nie wyobraża sobie codziennego tradingu bez korzystania z nich. Inne nie okazały się już tak przekonujące i z tego powodu porzucił eksperymenty nad nimi.

Prawdopodobnie wszyscy znamy i stosowaliśmy w swojej tradingowej karierze takie wskaźniki, jak MACD czy RSI, czy oscylator stochastyczny. Jednak istnieją także znacznie mniej typowe wskaźniki, które w ostatnich latach zyskały rozgłos. Najczęściej wymienia się je w kontekście kryptowalut. Jednym z najciekawszych jest wskaźnik “Lambo”, używany z reguły w kontekście kursu Bitcoina. Czym on jest? Jakie wnioski można wyciągnąć na jego podstawie? Dowiemy się poniżej:

Co to jest wskaźnik “Lambo” na rynku Bitcoin?

Według wpisu na popularnym kryptowalutowym blogu ChartStar z lutego ubiegłego roku, liczba wzmianek o samochodach marki Lamborghini na popularnym portalu Reddit jest bardzo dobrym wskaźnikiem do przewidywania silnych ruchów na rynku Bitcoina. W jaki sposób niby takie niekonwencjonalne rozwiązanie ma działać?

Otóż wskaźnik wykrywa wzmianki o “Lambo” na wybranych forach portalu Reddit (tak zwanych Subredditach) związanych z kryptowalutami. Po zastosowaniu powyższych parametrów okazało się, iż korelacja między tym hasłem a kursem Bitcoina zaczęła być widoczna.

FP Markets

Na pierwszy rzut oka zjawisko “Lambo” wydaje się być opóźnionym wskaźnikiem, który pojawia się około jednego miesiąca po starcie dynamicznych ruchów ceny BTC. Jednak po bliższym przyjrzeniu się sprawie, widać, że może być to pewien wskaźnik. Przykład jego skuteczności? W maju 2017 roku linia Lambo osiągnęła najwyższy poziom powyżej linii ceny BTC tuż przed tym, jak kryptowaluta rozpoczęła niewiarygodny wtedy rajd w kierunku 20 000 USD. Następnie, w kwietniu 2018, linia Lambo spadła poniżej linii cenowej bitcoina na kilka miesięcy przed tym, jak BTC zleciało do około 3400 USD.

O efekcie Lambo mówimy, gdy społeczność Bitcoina wpada w euforię. Traderzy i entuzjaści kryptowalut marzą, że za zyski, które osiągną za pomocą tej waluty kryptograficznej, kupią sobie Lamborghini.

Oczywiście w tym roku wskaźnik “Lambo” na rynku BTC sięga rekordowych wartości. Mało tego, z powodu trwającej wielkiej Hossy na rynku kryptowalut, coraz częściej pojawiają się głosy, że w najbliższych miesiącach jeden Bitcoin będzie stanowił równowartość Lamborghini, a następnie ją przerośnie i sięgnie ceny jednego Bugatti. Takie teorie sprawiają tylko, że linia Lambo sięga jeszcze wyższych, nieosiągalnych wcześniej poziomów.

Wydaje się jednak, iż najlepszym pomysłem jest traktowanie tego “wskaźnika” z przymrużeniem oka, jako ciekawostkę. Wynika to z faktu, że nie ma on za sobą długiej historii, łatwo nim manipulować i trudno przewidzieć kiedy dokładnie może mieć zastosowanie w przyszłości.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.