Dow Jones 30 najniżej w tym roku. Indeks stracił prawie 240 punktów. 

335
Przeglądanie tableta przez mężczyznę
J2T Trade

Najstarszy amerykański indeks Dow Jones 30 stracił w czwartek prawie 240 punktów. Podczas wczorajszej sesji handlowej indeks Dow Jones 30 utworzył nowe roczne minimum, powracając do zakresów sprzed roku. 

Główne indeksy w USA tracą 

Wszystkie główne indeksy zza oceanu obniżyły wczoraj swoje notowania. Najwięcej stracił indeks Dow Jones 30, czyli jeden z najstarszych indeksów w Stanach Zjednoczonych. Dow Jones stracił w czwartek 0,75%, co odpowiada stracie rzędu 237 punktów. Podobnie jak w przypadku pozostałych głównych indeksów, również na indeksie Dow Jones 30 wzrósł wczoraj obrót. 

Najsłabszą spółką na indeksie podobnie jak na Nasdaq 100, była spółka Cisco. Straciła ona wczoraj 13,73%. Pod względem zmienności zdecydowanie się wyróżniała. Była jedyną wchodzącą w skład indeksu Dow Jones 30, która zmieniła kurs notowań o ponad 10%. Warte uwagi jest, że zaledwie sześć spółek z całego indeksu zakończyło czwartkową sesję „na zielono”. Ponadto żadna z tych spółek nie zyskała więcej niż 2%, co jedynie podkreśla wymowę wczorajszych spadków. 

Ostatni z indeksów 

Podczas wczorajszej sesji indeks Dow Jones 30 dotarł do okolic poziomu ceny 31 000.. Jest to poziom, na którym indeks oscylował w marcu ubiegłego roku. Tym samym jako ostatni z trzech głównych indeksów w Stanach Zjednoczonych, Dow Jones 30 również dociera do istotnych sprzed roku zakresów. 

FP Markets

Punkt widzenia – niższe zakresy w grze? 

Wczoraj indeks Dow Jones 30 utworzył na wykresie schemat podwójnego dołka. Były to okolice ceny 31 030. Z tego rejonu rynek wykonał ruch wzrostowy, rzędu blisko 500 punktów. 

W chwili pisania artykułu indeks Dow Jones 30 znajduje się w okolicach ceny 31 450. Oznacza to, że oscyluje powyżej ceny TFS. W takim przypadku na dzisiejszą sesję przypuszczać można dwa scenariusze. 

Scenariusz główny – wzrostowy 

W przypadku indeksu Dow Jones 30 można przypuścić dwie możliwości wykonania ruchu wzrostowego. Podobnie jak w przypadku dzisiejszej analizy indeksu Nasdaq 100, rynek może chcieć najpierw podejść do zakresu wczoraj utworzonych szczytów. Gdyby tak się stało, po utrzymywaniu się powyżej lokalnych szczytów, indeks Dow Jones 30 może wykonywać dalsze ruchy wzrostowe. Wówczas w przypadku zrealizowania podanych wyżej założeń celem może być zakres ceny 31 700-31 750. 

Druga możliwość scenariusza wzrostowego zakłada, że rynek jednak w godzinach sesji europejskiej i pre-marketu, będzie schodziło do poziomu ceny TFS. Możliwe, że rynek będzie chciał nadbijać zakres TFS, jednak jego utrzymanie jest kluczowe na dzisiejszą sesję. Po re-teście tego poziomu „od góry” może zostać wygenerowany impuls wzrostowy. Poniżej zaprezentowany został na wykresie, poglądowy rysunek właśnie tej możliwości. Celem w tym przypadku będzie poziom ceny 31 600. 

Wykres DJ30 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 20.05.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy 

Ten scenariusz zakłada, że rynek podejdzie do okolic wczoraj utworzonych lokalnych szczytów, jednak może się tam uaktywnić siła podażowa. Ponadto poziom TFS w myśl scenariusza nie zostanie utrzymany.  Wówczas rynek będzie kontynuował zależność spadkową. Targetem będzie zakres ceny 31 000.

Wykres DJ30 H1 spadek
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 20.05.2022

Konkluzja 

Postrzeganie odpowiednich scenariuszy opisałem w analizie indeksu Nasdaq 100 na dzisiejszą sesję. Poziom ceny TFS jest kluczowy do utrzymania, jeżeli rynek ma wykonać ruch wzrostowy. Dziś przypuszczam, że rynek podejmie się realizacji scenariusza wzrostowego, a dokładniej jego drugiej możliwości. Poniżej podaję poziomy. 

TSR : 32 169

TFR : 31 917

TDP : 31 664

TFS : 31 415

TSS : 31 170 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.