„O Spekulacji” – Książka Rafała Zaorskiego [Recenzja]

Rafał Zaorski książka
J2T Trade

Rafał Zaorski to bez wątpienia jedna z najbardziej barwnych postaci polskiej sceny traderskiej ostatnich lat. Znany jest on w środowisku inwestycyjnym przede wszystkim jako aktywny spekulant i pomysłodawca oraz niewątpliwy lider inicjatywy skupiającej inwestorów rynków finansowych – Trading Jam Session (TJS).

Rafał Zaorski od zawsze lubił zaskakiwać i nie inaczej jest tym razem – niespodzianką z jego strony jest publikacja pozycji, którą jak twierdzi – tworzył przez kilka ostatnich lat – książka Rafała ZaorskiegoO Spekulacji„.

Kim jest Rafał Zaorski?

Rafał Zaorski książka

Sam o sobie mówi, że jest inwestorem i przedsiębiorcą, a spekulantem bywa. Przed zajęciem się tradingiem na pełen etat, Rafał Zaorski był właścicielem kilku biznesów z branży internetowej m.in Grupy Etendard czy Brian Tracy International. Niezależnie od tego, jak nie nazwalibyśmy Rafała Zaorskiego czy jak nie określiłby się on sam, jest on postacią, która przykuwa dużą uwagę inwestorów indywidualnych oraz mediów.

FP Markets

Stworzona przez Rafała Zaorskiego grupa w serwisie Facebook „Trading Jam Session” skupia obecnie ponad 29 tysięcy członków. Biorąc pod uwagę, iż Grupa TJS została założona niespełna 4 lata temu – w maju 2015 roku – wynik ten trzeba uznać za godny podziwu. Dla porównania, grupa Gazety Giełdy i Inwestorów Parkiet – istniejącego od 1994 roku dziennika, za którym stoi duża i aktywna redakcja, skupia na Facebook’u 37 tysięcy osób.

Grupa dyskusyjna FB Trading Jam Session, jest częścią utworzonej przez Rafała Zaorskiego Fundacji Trading Jam, której statutową działalnością jest edukacja finansowa oraz szerzenie świadomości inwestycyjnej wśród Polaków. Poza działaniami ukierunkowanym stricte na edukację, Fundacja Trading Jam wspiera polskich inwestorów indywidualnych w ewentualnych sporach prawnych z instytucjami finansowymi działającymi w Polsce poprzez instytucję Rzecznika Praw Tradera.

Ponadto, Fundacja Trading Jam ma za zadanie zwalczanie występujących na polskim rynku finansowym patologii. Jedną z interwencji Fundacji Trading Jam, dotyczącą praktyk brokerów nastawionych na stratę klienta przedstawia poniższy film.

Szczególna Teoria Spekulacji Według Rafała Zaorskiego

Rafał Zaorski jest niezwykle aktywny nie tylko na Grupie TJS na Facebook’u, ale również w swoich działaniach mających na celu rozwój inwestorów poprzez publikację filmów edukacyjnych w serwisie YouTube.

Najchętniej oglądanym do tej pory filmem na YouTube autorstwa Rafała Zaorskiego jest „Szczególna teoria spekulacji wg Rafała Zaorskiego”. Na dzień 16 lutego 2019, ten przeszło dwu godzinny film obejrzało ponad 145 tysięcy osób, co biorąc pod uwagę niszowość branży traderskiej i inwestycyjnej w Polsce wydaje się być wynikiem historycznie rekordowym.

Co szczególnego przedstawia Rafał Zaorski w swojej Szczególnej teorii spekulacji? Przede wszystkim próbę innego myślenia i spojrzenia na ceny instrumentów finansowych oraz kształtujące się na wykresach formacje.

Każdy z inwestorów zna definicję spekulacji, polegającą na zakupie danego towaru czy instrumentu finansowego tanio i sprzedaży go po wyższej cenie. Różnica pomiędzy niższą ceną zakupu, a wyższą ceną sprzedaży stanowi zysk spekulanta. W przypadku krótkiej sprzedaży, trader dokonuje sprzedaży danego instrumentu finansowego po wysokiej cenie, oczekując, iż cena danej akcji czy kontraktu terminowego spadnie. Zysk inwestora wynika z różnicy pomiędzy sprzedażą po wyższej cenie, a odkupieniem tego samego instrumentu taniej.

Kluczowe w zrozumieniu idei spekulacji – niezależnie czy dotyczy ona rynku akcji, indeksów giełdowych czy rynku towarowego – jest uwzględnienie funkcji czasu. Najważniejszym zadaniem jest zbadanie stanu rynku w danym momencie, a dokładniej aktualnego stanu popytu i podaży. Przykładowo, spekulacja na płodach rolnych polega na skupie zboża w okresie jego wysokiej podaży – w okresie żniw, przetrzymanie go do okresu zimowego, a następnie sprzedaż, kiedy na rynku zboża jest mniej i jego cena rośnie.

Rafał Zaorski w swojej Szczególnej teorii spekulacji porównuje zachowanie uczestników dwóch rynków – które w swojej konstrukcji są niezwykle podobne, a jednocześnie traktowane przez ludzi całkowicie odmiennie. Mowa tu o giełdzie samochodowej oraz giełdzie papierów wartościowych.

Jeżeli chcemy sprzedać samochód na giełdzie, naszym celem jest przede wszystkim jego sprzedaż – cena jest wtórna. Musi być ona oczywiście akceptowalna, ale większość z nas jest w stanie zaakceptować pewien przedział cenowy. Znamy wartość rynkową swojego samochodu, ale mamy również racjonalne oczekiwania wobec rynku. Jeżeli wartość naszego samochodu określiliśmy na około 50 tysięcy złotych, to tak naprawdę oczekujemy jego sprzedaży w przedziale 47-53 tysiące złotych. Jeżeli wrócimy do domu z transakcją o wartości 49 tysięcy złotych to uznamy tę sprzedaż jako dobrą? Tak – przede wszystkim sprzedaliśmy samochód i otrzymaliśmy za niego akceptowalny poziom ceny.

Jak wygląda to w przypadku spekulacji na giełdzie papierów wartościowych? Większość z nas gubi wtedy racjonalne podejście do rynku, zaczynamy działać emocjonalnie i jesteśmy podatki na manipulację. Okazuje się, że nie jesteśmy w stanie ustalić akceptowalnego poziomu cenowego za posiadane przez nas papiery wartościowe np. uznajemy że akcję są warte 100-110 złotych, tylko staramy się je sprzedać po maksymalnej możliwej do uzyskania cenie. Próbujemy złapać szczyt. A kiedy już sprzedamy, próbujemy złapać dołek.

Rafał Zaorski nazywa to myśleniem kontynuacyjnym lub aproksymacją. Dlatego też dobry spekulant – giełdowy czy rynkowy – powinien unikać łapania szczytów i dołków i przede wszystkim nie żałować podjętych decyzji. Sukces inwestora na rynku nie bierze się z doskonałego wskazania szczytu i dołka, a z określenia czasu, kiedy rynek jest niedowartościowany i przewartościowany oraz realizowania serii powtarzalnych zyskownych transakcji.

Rafał Zaorski Książka o Spekulacji

Najnowsza publikacja edukacyjna – książka Rafała Zaorskiego „O spekulacji” – jest ciekawym doświadczeniem, który autor przeprowadził z Grupą TJS na Facebook’u. Rafał Zaorski utworzył post o następującej treści:

Kochani …
Skończyłem właśnie pisać moją pierwszą książkę traderską ..
4 Lata zbierania materiałów i ostatnie pół roku pracy redakcyjnej . prawie 100 stron mięsa o spekulacji i polskiej scenie traderskiej w formie dialogów również wewnętrznych .
Kiedy zaczynałem ją pisać w 2015 nie sądziłem że tyle mi to zajmie..
Książka zawiera analizę ewolucji tradera w konfrontacji z jego wewnętrznym ja, rynkiem i innymi spekulantami .. to czytelnik musi sobie odpowiedzieć na pytanie czy wygrał człowiek czy rynek .. ideały albo pieniądze
Czy 4 lata potrafią zmienić człowieka i jego IDEE FIX ..
Na koniec czy to wszystko jest tego warte …
16 Lutego wrzucę książkę w formie PDF … za free
PS . prośba nie podkręcajcie sie .. please

Na reakcję społeczności Trading Jam Session nie trzeba było długo czekać – post zaledwie w przeciągu kilku godzin zdobył ponad 1000 polubień i mnóstwo komentarzy od inwestorów chcących jak najszybciej zapoznać się z przemyśleniami autora. Panował istny hype i euforia oczekujących na publikację.

Kiedy książka Rafała Zaorskiego „O spekulacji” ujrzała światło dzienne, wiele osób było zaskoczonych jej treścią. Mimo, że pozycja liczy 106 stron przechodzi się przez nią niezwykle szybko, bez poczucia mijającego czasu. W swojej publikacji Rafał Zaorski udziela czytelnikowi trzech istotnych lekcji, które wnoszą niezwykle wiele w procesie rozwoju każdego inwestora rynków finansowych.

Książka O spekulacji Rafała Zaorskiego to pozycja, którą zdecydowanie warto przeczytać, gdyż daje ona wiele do myślenia każdemu, kto poważnie podchodzi do spekulacji giełdowej.

Książka Rafała Zaorskiego – Sedno

Szczególnie warte przytoczenia są dwa cytaty, którymi Rafał Zaorski posłużył się w swojej publikacji. Pierwszy z nich należy do jednego z największych spekulantów w historii – Jesse Livermore’a, którego sylwetkę przybliżaliśmy na łamach Trader’s Area. Jesse Livermore powiedział, że „Rynek nigdy nie jest oczywisty. Jest stworzony tak, by oszukiwać większość ludzi przez większość czasu.” Ta ponadczasowa sentencja obowiązywała zarówno w latach życia Livermore’a, ale pozostaje aktualna do dziś.

Drugim wielkim inwestorem, którego przytacza Rafał Zaorski w książce #ospekulacji jest Bernard Baruch, który stwierdził, iż „Głównym celem rynków jest uczynić z ludzi tak wielu idiotów, jak to tylko możliwe.

Naszym zdaniem dwa powyższe cytaty są najlepszym podsumowaniem książki Rafała Zaorskiego „O spekulacji”. Aby dalej nie spoilerować, zapraszamy do lektury.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.