Krach na GPW, WIG20 traci 13%

krach GPW
J2T Trade

Każda z 20 największych spółek notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych notuje dziś spadki. W pierwsze 10 minut po otwarciu rynku wartość indeksu WIG20 spadła poniżej 1400 i nie potrafiła już wrócić powyżej tego poziomu. Panika spowodowana jest epidemią koronawirusa, w związku z którą rząd zdecydował o zamknięciu szkół, odwołaniu imprez masowych oraz zawieszeniu działalności instytucji kulturowych.

WIG20 szoruje po dnie

WIG20 podczas dzisiejszej sesji stracił aż 13,2%. Jego kurs zamknął się osiągając najniższą cenę tego dnia – 1305,73. Liderami dzisiejszych spadków są: CCC (-21%) i Alior (-19,2%). Z kolei najlepiej poradził sobie PKN Orlen (-6,7%). Oczywiście przecena ma dziś miejsce na wszystkich największych światowych giełdach, co wywołane jest decyzją Donalda Trumpa o 30-dniowym zakazie podróżowania do Europy. Jednak na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych obniżka jest najsilniejsza. Sytuacja na wykresie M5 przedstawiała się tak.

Wykres WIG20
źródło: TradingView

A jak wygląda sytuacja w ujęciu długoterminowym? Aktualnie wykres znajduje się coraz bliżej minimów z 2009 roku, wtedy dołek został osiągnięty 18 lutego, cena wyniosła 1254. Jednak tempo spadków tym razem jest jeszcze szybsze (w bieżącym tygodniu już przekroczyło 26%), więc niewykluczone, iż zasięg tej przeceny będzie jeszcze większy. Spójrzmy jak zmiany kursu są ukazane na wykresie miesięcznym.

wykres WIG20
źródło: TradingView

Silna przecena spółek z indeksu WIG20

Przejdźmy teraz do akcji największych spółek. Cena CD Projekt zakończyła dzisiejszą sesję na 216 zł, w stosunku do historycznego szczytu osiągniętego 17 lutego tego roku, kurs stracił już 120 zł, czyli 35,7% w ciągu niecałego miesiąca. Z technicznego punktu widzenia najbliższa strefa wsparcia znajduje się znacznie niżej – na poziomie 130-140 zł. Sytuacja tej spółki w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy jest przedstawiona na tygodniowym wykresie poniżej.

FP Markets
CD Projekt wykres
źródło: TradingView

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej na akcjach PZU. W tym roku cena była daleko od swoich historycznych szczytów, natomiast w bardzo szybkim tempie zbliża się do najniższego dołka osiągniętego we wrześniu 2016 roku. Znajdował się on na poziomie 24,15 zł za akcję, a na zamknięciu dzisiejszej sesji kurs wyniósł 26,74 zł. Tak więc brakuje już tylko 2,59 zł, a od początku marca kurs spadł już o 9 zł. Można to przeanalizować na poniższym wykresie miesięcznym.

wykres PZU
źródło: TradingView

Natomiast cena akcji PKN Orlen dziś zamknęła się na 43,44 zł. Od historycznego szczytu ustanowionego 12 października 2017 roku kurs przecenił się aż o 67,6%. Wtedy maksimum osiągnęło poziom 134,45 zł. Oznacza to, że akcje znajdują się coraz bliżej strefy silnego wsparcia z lat 2011-2014, kiedy minima oscylowały między 32 a 37 zł. Te wartości dają nadzieję obrony dalszych spadków. Ta sytuacja widoczna jest na poniższym wykresie miesięcznym.

wykres PKN Orlen
źródło: TradingView

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.