Indeks S&P 500 zyskał 0,22%. Juneteenth w USA.

Flaga USA
J2T Trade

Piątkową sesję handlową indeks S&P 500 zakończył zyskując jedynie 0,22%. Z uwagi na niedzielne święto w USA, poniedziałek jest dniem wolnym od handlu. Jak może wyglądać zatem ta specyficzna sesja?

Dominacja strat

W piątek indeks S&P 500 zakończył sesję ze wzrostem. Finalnie indeks S&P 500 podniósł kurs swoich notowań o 0,22%. Przekłada się to na ruch rzędu jedynie 10 punktów. W ujęciu tygodniowym jeden z głównych amerykańskich indeksów giełdowych stracił 5,79%. Warto również dodać, że w czerwcu wynik indeksu S&P 500 również świeci się mocno na czerwono. Indeks w trwającym miesiącu stracił już ponad 11%.

Częściowe odrabianie

Przy okazji analizy na piątkową sesję handlową zwróciłem uwagę na czwartkowe, znaczne spadki spółek branży morskiej. Również w piątek te spółki dominowały pod względem zmienności. Tym razem jednak zyskiwały. Piątkową sesją spółka Norwegian Cruise Line odrobiła znaczną część czwartkowego spadku. Przewoźnik zyskał 10,12%, odznaczając się największą zmiennością spośród komponentów indeksu S&P 500. Pozostali giganci branży żeglugi morskiej również odrabiali straty.

Święto Juneteenth

Znane też jako Dzień Wyzwolenia, święto Juneteenth jest oficjalnym świętem  w USA. Jest to dzień upamiętniający wyzwolenie od niewolnictwa. W Stanach Zjednoczonych przypada ono co roku 19 czerwca, a z uwagi na to, że w tym roku była to niedziela, w USA przedłuża się o kolejny dzień upamiętnianie. Z tego powodu również dzisiaj, rynek amerykański pozostaje zamknięty.

FP Markets

Punkt widzenia – S&P 500 poniżej 3 700

W analizie indeksu na piątkową sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek wykonał ruch opisany po części w scenariusza spadkowego. Owe założenie dotyczyło: „Wspominane powyżej podejście może zostać jednak szybko zgaszone. Rynek może nie utrzymać poziomu TFS. Na zasadzie utworzenia niższego dzisiejszego szczytu w okolicach TFS, rozpocząć się może przecena sięgająca w końcowej fazie nawet poziomu 3 670” . Rynek faktycznie nie utrzymał poziomu TFS, ponieważ jedynie delikatnie go nadbił. Poziom ten okazał się być istotnym oporem dla rynku, ponieważ z jego zakresu zostały wygenerowany zakładany impuls spadkowy. Target został szybko osiągnięty.

Obecnie rynek oscyluje ponownie poniżej poziomu TFS. Pomimo, że nie ma sesji jako takiej,  na dziś przygotowane zostały dwa scenariusze, ponieważ na rynku CFD możliwym jest zawieranie transakcji. Poziomy względem poprzednich nie uległy zmianie.

Scenariusz główny – wzrostowy

W tym scenariuszu zakładam, że rynek najpierw nieco cofnie. Cofnięcie mogło by się odbyć do zakresu ceny 3 680-3 670. Z tej strefy możliwe będzie zebranie siły pod utworzenie impulsu wzrostowego. Z uwagi na brak kapitału amerykańskiego dzisiaj ruch wzrostowy może być stosunkowo słaby. Targetem zatem może być poziom 3 730-3 750.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 20.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak w pierwszym ruchu indeks może podbić do okolic zakresu średniej kroczącej SMA 88. Z okolic tego zakresu rynek może wykonać ruch spadkowy. Celem w przypadku tego scenariusza będzie poziom 3 680.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 20.06.2022

Konkluzja

Powyżej zostały opisane scenariusze na dziś. Nie ma dziś tradycyjnego wejścia USA na rynek, zatem spodziewam się braku większej zmienności. Zakładam jednak, że mimo to indeks S&P 500 podejmie się realizacji scenariusza wzrostowego. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.

TSR : 3 848

TFR : 3 802

TDP : 3 755

TFS : 3 709

TSS : 3 662

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.