Twitter „musi wyzdrowieć”. Indeks S&P 500 w dół 3,25%.

Spadki na giełdzie w USA
J2T Trade

Elon Musk powiedział wczoraj, że Twitter „musi wyzdrowieć”. Wczorajszą sesję handlową indeks S&P 500 zakończył tracąc 3,25%. W tym tygodniu indeks stracił już 6,00%. Jak wyglądać może zatem ostatnia sesja handlowa tego tygodnia?

S&P drenuje

W czwartek indeks S&P 500 zakończył sesję ze spadkiem. Finalnie indeks S&P 500 obniża kurs swoich notowań o 3,25%. Przełożyło się to na ruch rzędu ponad 120 punktów. W tym tygodniu handlowym amerykański indeks stracił już 6,00%. Podczas wczorajszej sesji zanotowano najwyższy obrót w czerwcu.

Duża zmienność

Amerykańskie S&P 500 wykazało się wczoraj dużą zmianą ceny. Przyczyniły się do tego w głównej mierze stratne spółki. Największą zmianę ceny spośród spółek zanotowało Norwegian Cruise Line. Akcje spółki spadły o 11,51%. Trzy najbardziej stratne spółki to przedsiębiorstwa z branży żeglugi morskiej. Oprócz Norwegian Cruise Line traciły również spółki Royal Caribbean Cruises oraz Carnival Corp. Royal Carribean Cruises zanotowało spadek rzędu 11, 41%, a w tym samym czasie Carnival Corp. spadło o 11,08%.

Przewoźnicy morscy

Branża przewoźników morskich straciła mocno po wejściu w życie nowej ustawy o reformie żeglugi. Wczoraj Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał ustawę, która ma „nieznacznie obniżyć inflację”. Biden wyjaśnił, że reforma wchodzi w życie ze względu na zachowanie firm żeglugowych podczas pandemii. Biały Dom podał, że dziewięć największych przedsiębiorstw żeglugowych posiadających kapitał poza amerykański podniosło ceny w czasie pandemii aż o 1000%. Administracja Biedna dodała, że zła praktyka polegała na przerzuceniu kosztów przewoźników bezpośrednio na konsumentów.

FP Markets

Koszty przeważają

Zapowiadane wczoraj spotkanie Elona Muska z obecnymi pracownikami Twittera doszło do skutku. Na łamach stacji CNBC podano, że Musk wyjaśnił pracownikom obecną sytuację finansową spółki. Miliarder Musk powiedział, że „koszty w firmie przewyższają przychody”.

Jednym z tematów rozmowy była również kwestia związana z redukcją personelu spółki. Musk powiedział, że zmniejszenie liczby pracowników zależeć będzie w głównej mierze od wyników finansowych Twittera za drugi kwartał 2022 roku. Musk dodał jednak, że główni współpracownicy jak na razie nie mają czym się martwić.

Punkt widzenia – realizacja scenariusza

Na wczorajszą sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek podjął się realizacji scenariusza spadkowego. We wczorajszej analizie indeksu S&P 500 mowa była o: „Cały wczorajszy ruch wzrostowy został już zgaszony. Rynek wydaje się chętnym do odwiedzenia jeszcze niższych zakresów. Dobrze by było, jakby utworzony został schemat spadkowy przed większym cofnięciem. Dlatego zakładam, że rynek może najpierw podbić. Pierwszy ruch mógłby dotrzeć do okolic poziomu 3 740-3 750. W tej strefie uaktywniona siła podażowa, może zepchnąć rynek poniżej nowego TFS. Wówczas wybicie poziomu TFS i jego re-test od dołu wywołać może kolejny impuls spadkowy. Celem w przypadku realizacji będzie poziom 3 660 bądź niższy”.

Podbicie rzeczywiście miało miejsce, jednak do poziomu 3 732. Dokładnie rynek wykonał jednak opisywany re-test poziomu TFS, z którego zgodnie z przewidywaniami doszło do przeceny. Wskazywany target został szybko osiągnięty.

Obecnie rynek znajduj się nieco poniże TFS. Na dzisiejszą sesję przewidziane zostały dwa scenariusze. Poziomy wyznaczane na co dzień nie ulegają zmianie.

Scenariusz główny – wzrostowy

Przychylam się dziś w stronę realizacji scenariusza wzrostowego. Ruch wzrostowy mógłby zostać wykonany w następujący sposób. Najpierw rynek przebiłby zakres TFS. Następnie po przetestowaniu tego poziomu od góry, wykonany zostałby ruch wzrostowy. Targetem dla sesji będzie poziom  3 740, bądź wyższy.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 17.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Wspominane powyżej podejście może zostać jednak szybko zgaszone. Rynek może nie utrzymać poziomu TFS. Na zasadzie utworzenia niższego dzisiejszego szczytu w okolicach TFS, rozpocząć się może przecena sięgająca w końcowej fazie nawet poziomu 3 670.

Wykres S&P 500 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 17.06.2022

Konkluzja

Powyżej zostały opisane scenariusze na dzisiejszą sesję. Zakładam, że podczas dzisiejszej sesji indeks S&P 500 podejmie się realizacji scenariusza wzrostowego. Obserwować będę jednak zachowanie rynku na wszystkich wypisanych w scenariuszach poziomach. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.

TSR : 3 848

TFR : 3 802

TDP : 3 755

TFS : 3 709

TSS : 3 662

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.