Jak inwestować w pszenicę?

Pole pszenicy
J2T Trade

Pole pszenicyW przeszłości produkty rolne nie były zbyt popularne wśród inwestorów. Nie oznacza to jednak, że handel nimi jest złym pomysłem i nie może wygenerować sporych zysków. Świetnym przykładem będzie rynek pszenicy, oferujący dużą zmienność i zachęcające perspektywy. Jak inwestować w pszenicę?

Oczywiście fizyczny zakup pszenicy w celach inwestycyjnych, jak ma to miejsce w przypadku złota, nie jest praktycznie wykonalny. Jej cena w stosunku do objętości zwyczajnie okazuje się zbyt tania, co sprawia problem z jej przechowywaniem.

Z pomocą przychodzą tutaj różnego rodzaju instrumenty finansowe, dzięki którym można zarabiać spekulując ich ceną na tym rynku. Najbardziej znaną i najstarszą giełdą surowców jest Chicago Board of Trade, na której można kupić kontrakty na produkty rolne, takie jak pszenica. Zanim do nich przejdziemy, zacznijmy od przedstawienia podstawowych informacji na temat tego zboża.

Pszenica – najważniejsze informacje

Pszenica uprawiana jest już od dziesięciu tysięcy lat. Dziś stanowi ona główne zboże żywieniowe w klimacie umiarkowanym, wykorzystuje się ją chociażby do produkcji makaronu wypieków czy piwa lub, poza przemysłem spożywczym – biopaliw.

FP Markets

Głównymi producentami tego surowca są USA, kraje Strefy Euro oraz Chiny. Jej cena jest określona w dolarach amerykańskich za buszel, który wynosi dokładnie 27,216 kilograma.

W porównaniu z innymi zbożami, pszenica ma najwięcej odmian wyróżniających się jakością i szorstkością ziarna oraz zawartością białka. Głównym czynnikiem wpływającym na jej cenę jest pogoda. Niekorzystne warunki atmosferyczne czy klęski żywiołowe mogą spowodować spadek jej produkcji i zmniejszenie dostaw, co wpłynie na wzrost jej wartości.

Przejdźmy teraz do przeanalizowania jej kursu w przeszłości.

Historyczne notowania pszenicy

Pierwszy raz w historii cena pszenicy zanotowała gwałtowny wzrost w latach 1972-1974. Wtedy, w ciągu 20 miesięcy kurs poszybował z 1,5 do 6,3 dolara za buszel. Następnie w ciągu 3,5 roku spadł do poziomu 2,3 USD. To wystarczyło by wygenerować kolejny trend wzrostowy, który trwał 3 lata, a maksymalna cena osiągnęła 5,5$. Po tym zdarzeniu znów miało miejsce odwrócenie tendencji, kurs spadał przez 5,5 roku do wartości minimalnej wynoszącej 2,5 dolara za buszel.

W latach 1986-1995 rynek pszenicy znajdował się w fazie konsolidacji, którą ograniczały poziomy 2,5 oraz 4,5 USD. W lipcu 1995 roku zdołał w końcu wybić opór, a 9 miesięcy później osiągnął nowy historyczny szczyt w wysokości 6,7 dolara za buszel. Następnie kurs znów popadł w Bessę, która trwała 2 lata i zaowocowała przeceną do 2,5$.

W latach 1998-2006 rynek pszenicy ponownie znalazł się w strefie konsolidacji, której ograniczenia stanowiły poziomy 2,5 oraz 4 USD. We wrześniu 2006 roku udało się wybić górną barierę, co zaowocowało bardzo silną Hossą oraz osiągnięciem najwyższego historycznego szczytu. Nastąpiło to na początku marca 2008 roku, maksymalna wartość wyniosła 13,3 dolara za buszel. Przez następne 2 lata znów na rynku zapanowała Bessa i jej cena spadła do 4,3$.

Później udało się po raz ostatni wygenerować silny ruch wzrostowy, trwał on również 2 lata, a szczyt odnotowano na poziomie 9,3 USD. Nie powinno więc być zaskoczeniem, że w kolejnych latach kurs ponownie spadał. Tym razem 4 lata, aż osiągnął dołek na poziomie 3,9 dolara za buszel, miało to miejsce w sierpniu 2016 roku. Od tego czasu cena powoli rośnie, w tej chwili wynosi 5,7 USD.

Przejdźmy teraz do sposobów inwestowania w pszenicę.

Jak inwestować w pszenicę – kontrakty futures

Najpierw krótkie wyjaśnienie – kontrakty futures to dwustronna umowa kupna/sprzedaży konkretnego aktywa bazowego, w tym wypadku pszenicy, za ściśle określoną cenę w danym terminie.

Są one instrumentami standaryzowanymi, a obrót nimi odbywa się na poszczególnych giełdach, oznacza to również z góry określone instrumenty bazowe, terminy wykonania oraz wielkości kontraktów. Jeśli chodzi o drugą i trzecią kwestię, to w wypadku wyżej opisanego zboża wygasają one co miesiąc i są zawarte na 5000 buszli, tak więc wymagane jest posiadanie dużego kapitału.

Wynika to z faktu, że handluje się nimi na scentralizowanym, otwartym rynku, a broker lub dom maklerski jest tylko pośrednikiem. Oczywiście nie musimy trzymać kontraktu do daty jego wygaśnięcia. Możemy go sprzedać po aktualnej cenie rynkowej, jeśli na rynku jest odpowiednia płynność. W wypadku, gdy nie znajdzie się inwestor chętny by go odkupić, pozycja zostaje zamknięta w momencie wygaśnięcia po z góry ustalonej cenie.

Rynek futures jest przeznaczony dla doświadczonych inwestorów i ma charakter spekulacyjny. Dodatkowo dostępna na nim jest dźwignia finansowa wynosząca 1:10.

Przejdźmy teraz do kolejnego sposobu, czyli inwestowania poprzez kontrakty CFD.

Jak inwestować w pszenicę przez kontrakty CFD

Kontrakty CFD są najłatwiejszym w użyciu i prawdopodobnie najpopularniejszym sposobem inwestowania w towary. Ich nazwa pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem od Contracts for Difference, czyli kontraktów na różnice kursowe.

Rynek CFD jest pozagiełdowy, co oznacza, że transakcja zawarta jest pomiędzy inwestorem a brokerem, a nie na realnym rynku. Kontrakt CFD naśladuje ruch kursu aktywa bazowego, czyli w tym przypadku pszenicy. Po otwarciu pozycji kupna, gdy cena instrumentu bazowego idzie w górę, zarabiamy na jej wzroście, a strona sprzedająca traci i na odwrót. Nie nabywamy fizycznie waloru, jedynie spekulujemy na temat zmiany jego kursu w przyszłości.

Tak samo jak w przypadku futures, na rynku CFD możemy składać zlecenia long i short, a dźwignia finansowa na pszenicy w Polsce wynosi 1:10. Jednak ich zaletą są dwie pozostałe kwestie, czyli data wygaśnięcia oraz wielkość kontraktu.

Termin nie obowiązuje, można więc zamknąć pozycję w dowolnym momencie, o ile tylko rynek jest otwarty i trwa to błyskawicznie, ponieważ broker zobowiązuje się do wypłacenia różnicy kursowej w każdej sytuacji po złożeniu zlecenia. Co więcej w tym wypadku możemy sami dostosować wielkość kontraktu do posiadanego kapitału oraz strategii zarządzania ryzykiem, nie są one standaryzowane, więc nie potrzeba dużych środków, by zacząć na nich inwestować.

Dodatkowo praktycznie każdy broker oferuje kontrakty CFD na pszenicę, więc nie ma najmniejszych problemów z ich dostępnością. Najprawdopodobniej jest to więc najłatwiejsza, najszybsza i najtańsza pod względem prowizji i spreadów forma tego, jak inwestować w pszenicę.

Opcje na pszenicę

Ostatnim omawianym sposobem na to, jak inwestować w pszenicę są opcje. Są one instrumentem dającym prawo ich nabywcy prawo do wykonania określonej operacji. Ich charakterystyczną cechą jest to, że może z niego skorzystać ale nie musi, z kolei przeciwna strona transakcji, czyli jej wystawca już jest zobowiązany do wywiązania się z przedmiotu opcji.

Warunki określa giełda i w wypadku pszenicy są one identyczne jak przy kontraktach futures, czyli wygasają po miesiącu i zawierane są na 5000 buszli oraz ściśle określony jest ich kurs wykonania. Istnieją dwa rodzaje opcji – kupna i sprzedaży. Należy jeszcze dodać, że również umożliwiają one wykorzystanie dźwigni finansowej.

Do tej pory ten rynek więc do złudzenia przypomina rynek futures, jaka jest różnica? W przypadku opcji dodatkowo płacimy premię opcyjną, czyli w zasadzie koszt nabycia tego instrumentu. Jednak, jak wspomniane zostało wcześniej nie ma obowiązku jej wykonywania.

Tak więc, jeśli kurs pszenicy podąży w drugą stronę niż się spodziewaliśmy, nie musimy tego papieru wartościowego aktywować aż do czasu wygaśnięcia i jedynie ponosimy koszt premii. Oczywiście mogą zostać one wykonane w dowolnym terminie przed tą datą.

Tak więc ryzyko straty w tym wypadku jest znane na początku transakcji, a potencjalny zysk praktycznie nieograniczony.

Jak inwestować w pszenicę?

Inwestowanie w pszenicę, z powodu zmienności oraz różnorodności instrumentów oferujących spekulację na tym rynku może być świetnym pomysłem, który ma szansę wygenerować duże zyski.

Jednak najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest handel w okresie długoterminowym, a taki sposób najłatwiej dostępny jest na rynku kontraktów CFD. Co więcej charakteryzują się one najniższymi opłatami ze wszystkich trzech instrumentów, najszybszą realizacją, niezawodną płynnością rynku, oraz nie wymagają dużego depozytu do zawarcia transakcji.

Zdecydowanie więc kontrakty na różnicę kursową są wskazaną formą inwestowania w pszenicę, zwłaszcza osoby początkujące powinny się na nich skoncentrować.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.