Jak inwestować w kukurydzę na rynkach finansowych

J2T Trade

Jak inwestować w kukurydzęW przeszłości produkty rolne nie były zbyt popularne wśród inwestorów. Nie oznacza to jednak, że handel nimi jest złym pomysłem i nie może wygenerować sporych zysków. Świetnym przykładem będzie rynek kukurydzy, oferujący dużą zmienność i zachęcające perspektywy. Dowiedz się, jak inwestować w kukurydzę.

Oczywiście fizyczny zakup kukurydzy w celach inwestycyjnych, jak ma to miejsce w przypadku złota, nie jest praktycznie wykonalny. Jej cena w stosunku do objętości zwyczajnie okazuje się zbyt tania, co sprawia problem z jej przechowywaniem. Z pomocą przychodzą tutaj różnego rodzaju instrumenty finansowe, dzięki którym można zarabiać spekulując ich ceną na tym rynku. Zacznijmy od przedstawienia podstawowych informacji na temat tego zboża.

Kukurydza – najważniejsze informacje

Kukurydza uchodzi za najbardziej wszechstronne i złożone zboże na świecie. Stanowi podstawowy towar żywnościowy na Ziemi, mający szereg zastosowań: od pokarmów i paszy dla zwierząt po produkcję biogazu i energii.

Była uprawiana w Meksyku już co najmniej 4,5 tysiąca lat przed naszą erą. Po odkryciu Ameryki została przywieziona do Europy i Azji. Produkuje się ponad miliard ton rocznie tej rośliny. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych – około 400 milionów. Na kolejnych miejscach plasują się Chiny i Brazylia.

FP Markets

Jej cena jest określona w dolarach amerykańskich za buszel, który wynosi dokładnie 27,216 kilograma. A na jakich giełdach można tym zbożem handlować?

Jak inwestować w kukurydzę – giełdy obrotu kukurydzą

Najbardziej znaną i najstarszą giełdą surowców jest Chicago Board of Trade (CBOT), na której można kupić kontrakty na produkty rolne, takie jak kukurydza. Innymi najpopularniejszymi miejscami obrotu tym towarem są Chicago Mercantile Exchange (CME) czy Brazilian Mercantile and Futures Exchange (BM&F). Przejdźmy teraz do notowań tego zboża w przeszłości.

Kurs kukurydzy na przestrzeni lat

Pierwszy istotny wzrost cen kukurydzy miał miejsce już w latach 1971-1974. Wtedy, z okolic poziomu 1,20 dolara za buszel kurs poszybował do 3,94 USD zanotowanego w październiku 1974. Następnie miała miejsce jego przecena, która trwała do sierpnia 1977. Wtedy buszel kukurydzy kosztował 1,86 dolara. Zaowocowało to wygenerowaniem ruchu wzrostowego, który osiągnął nowe historyczne maksimum, tym razem zdarzyło się to w listopadzie 1980 roku, a kurs wyniósł 4,06 $.

W kolejnych latach cena poruszała się w dość szerokiej strefie konsolidacji, ograniczonej przez wartości 1,50 oraz 3,50 USD. Trwało to aż do grudnia 1995 roku, kiedy kurs w końca zdołał przebić opór i utrzymać się powyżej niego, co wygenerowało silny impuls wzrostowy. Dzięki temu w maju 1996, cena osiągnęła nowy historyczny szczyt w wysokości 5,05 dolarów za buszel. Poskutkowało to oczywiście kilkuletnią Bessą, która trwała do sierpnia 2000, kiedy wartość minimalna kursu wyniosła 1,77 USD.

Następnie rynek kukurydzy znów zapadł w okres konsolidacji, kurs poruszał się pomiędzy 1,80 a 3,30 dolara. Taki stan trwał do listopada 2006 roku, kiedy ponownie nastąpiło wybicie górnego ograniczenia i atak na nowy historyczny szczyt. Hossa zakończyła się w czerwcu 2008, kiedy cena wyniosła aż 7,78 USD. Poskutkowało to gwałtownym spadkiem, minimum zostało osiągnięte we wrześniu 2009, przyjęło wartość 3,02 $.

Następnie miał miejsce ostatni trend wzrostowy na rynku kukurydzy, w efekcie udało się osiągnąć najwyższy historyczny szczyt, kurs za buszel tego zboża wyniósł 8,39 dolarów, a zdarzyło się to w sierpniu 2012 roku. Po nim zapanowała Bessa, trwająca do sierpnia 2016, kiedy minimalna cena wyniosła 3,15 USD. Obecnie kurs raz jeszcze znajduje się w strefie konsolidacji, której ograniczenia stanowią poziomy 3,20 i 4,60 $, w tej chwili koszt buszla kukurydzy oscyluje w okolicy 3,30 dolara.

Jak inwestować w kukurydzę?

Sposobów inwestowania w kukurydzę jest kilka. Omówmy je pokrótce.

Kukurydza inwestycyjna – kontrakty futures

Najpierw krótkie wyjaśnienie – kontrakty futures to dwustronna umowa kupna/sprzedaży konkretnego aktywa bazowego, w tym wypadku kukurydzy, za ściśle określoną cenę w danym terminie. Są one instrumentami standaryzowanymi, a obrót nimi odbywa się na poszczególnych giełdach, oznacza to również z góry określone instrumenty bazowe, terminy wykonania oraz wielkości kontraktów.

Jeśli chodzi o drugą i trzecią kwestię, to w wypadku wyżej opisanego zboża wygasają one co miesiąc i są zawarte na 5000 buszli, tak więc wymagane jest posiadanie dużego kapitału. Wynika to z faktu, że handluje się nimi na scentralizowanym, otwartym rynku, a broker lub dom maklerski jest tylko pośrednikiem.

Oczywiście nie musimy trzymać kontraktu do daty jego wygaśnięcia. Możemy go sprzedać po aktualnej cenie rynkowej, jeśli na rynku jest odpowiednia płynność. W wypadku, gdy nie znajdzie się inwestor chętny by go odkupić, pozycja zostaje zamknięta w momencie wygaśnięcia po z góry ustalonej cenie.

Rynek futures jest przeznaczony dla doświadczonych inwestorów i ma charakter spekulacyjny. Dodatkowo dostępna na nim jest dźwignia finansowa wynosząca 1:10.

Opcje na kukurydzę

Opcje to drugi sposób na to, jak inwestować w kukurydzę. Są instrumentem dającym prawo ich nabywcy prawo do wykonania określonej operacji. Ich charakterystyczną cechą jest to, że może z niego skorzystać ale nie musi, z kolei przeciwna strona transakcji, czyli jej wystawca już jest zobowiązany do wywiązania się z przedmiotu opcji. Warunki określa giełda i w wypadku kukurydzy są one identyczne jak przy kontraktach futures, czyli wygasają po miesiącu i zawierane są na 5000 buszli oraz ściśle określony jest ich kurs wykonania.

Istnieją dwa rodzaje opcji – kupna i sprzedaży. Należy jeszcze dodać, że również umożliwiają one wykorzystanie dźwigni finansowej. Do tej pory ten rynek więc do złudzenia przypomina rynek futures, jaka jest różnica? W przypadku opcji dodatkowo płacimy premię opcyjną, czyli w zasadzie koszt nabycia tego instrumentu.

Jednak, jak wspomniane zostało wcześniej nie ma obowiązku jej wykonywania. Tak więc, jeśli kurs kukurydzy podąży w drugą stronę niż się spodziewaliśmy, nie musimy tego papieru wartościowego aktywować aż do czasu wygaśnięcia i jedynie ponosimy koszt premii. Oczywiście mogą zostać one wykonane w dowolnym terminie przed tą datą. Tak więc ryzyko straty w tym wypadku jest znane na początku transakcji, a potencjalny zysk praktycznie nieograniczony.

CFD – dostęp do ekspozycji na kukurydzę

Kontrakty CFD są ostatnim sposobem przedstawionym w tym tekście na to, jak inwestować w kukurydzę. Są one prawdopodobnie najpopularniejszym sposobem inwestowania w towary. Ich nazwa pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem od Contracts for Difference, czyli kontraktów na różnice kursowe.

Rynek CFD jest pozagiełdowy, co oznacza, że transakcja zawarta jest pomiędzy inwestorem a brokerem, a nie na realnym rynku. Kontrakt CFD naśladuje ruch kursu aktywa bazowego, czyli w tym przypadku kukurydzy. Po otwarciu pozycji kupna, gdy cena instrumentu bazowego idzie w górę, zarabiamy na jej wzroście, a strona sprzedająca traci i na odwrót. Nie nabywamy fizycznie waloru, jedynie spekulujemy na temat zmiany jego kursu w przyszłości.

Tak samo jak w przypadku futures, na rynku CFD możemy składać zlecenia long i short, a dźwignia finansowa na kukurydzy w Polsce wynosi 1:10.

Jednak ich zaletą są dwie pozostałe kwestie, czyli data wygaśnięcia oraz wielkość kontraktu. Termin nie obowiązuje, można więc zamknąć pozycję w dowolnym momencie, o ile tylko rynek jest otwarty. Trwa to błyskawicznie, ponieważ broker zobowiązuje się do wypłacenia różnicy kursowej w każdej sytuacji po złożeniu zlecenia. Co więcej, w tym wypadku możemy sami dostosować wielkość kontraktu do posiadanego kapitału oraz strategii zarządzania ryzykiem, nie są one standaryzowane, więc nie potrzeba dużych środków, by zacząć na nich inwestować.

Dodatkowo praktycznie każdy broker oferuje kontrakty CFD na kukurydzę, więc nie ma najmniejszych problemów z ich dostępnością. Najprawdopodobniej jest to więc najtańsza pod względem prowizji i spreadów forma spekulacji na zbożach. Sprawdź ofertę Plus500 na kukurydzę oraz inne towary CFD (82% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty).

Dlaczego warto handlować kukurydzą online?

Inwestowanie w kukurydzę, z powodu zmienności oraz różnorodności instrumentów oferujących spekulację na tym rynku może być świetnym pomysłem, który ma szansę wygenerować zadowalającą stopę zwrotu.

Jednak najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest handel w okresie długoterminowym, a taki sposób najłatwiej dostępny jest na rynku kontraktów CFD. Co więcej charakteryzują się one najniższymi opłatami ze wszystkich trzech instrumentów, najszybszą realizacją, niezawodną płynnością rynku, oraz nie wymagają dużego depozytu do zawarcia transakcji.

Jeśli zastanawiasz się, jak inwestować w kukurydzę, zdecydowanie kontrakty na różnicę kursową są wskazaną formą inwestowania w kukurydzę.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.