Jak działa kantor kryptowalut?

740
kantor kryptowalut
J2T Trade

kantor kryptowalutKryptowaluty, a zwłaszcza Bitcoin, są obecnie niezaprzeczalnie istotną gałęzią rynku kapitałowego. Wiele osób, które wciąż są początkujące w tym temacie, chciałoby je nabyć, lecz kupno na giełdzie nie wydaje się dla nich odpowiednim rozwiązaniem, wykopywanie także nie wchodzi w grę. Z pomocą przychodzi tutaj kantor kryptowalut, który maksymalnie upraszcza całą procedurę. Jak działa i na czym taka transakcja polega? Dowiemy się poniżej.

Funkcjonowanie kantora kryptowalut

Proces zakupu kryptowalut w kantorze jest naprawdę prosty, dzięki czemu stanowi doskonałą alternatywę dla giełd. Do dyspozycji mamy zarówno platformy wymiany online, jak i placówki stacjonarne. Transakcje realizowane są szybko i gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Kupione w nich kryptowaluty możemy przechowywać we własnym portfelu krypto lub ewentualnie wysłać na giełdę.

Z praktycznego punktu widzenia kantor kryptowalut niewiele różni się od typowych placówek wymiany. Można dokonywać w nim zakupu lub sprzedaży kryptowalut po aktualnie określonym w punkcie lub serwisie kursie. Płatność może odbywać się zarówno za pomocą walut fiducjarnych jak i cyfrowych. Co ważne, w procesie nie uczestniczą żadni pośrednicy. Co więcej, przy zakupie stacjonarnym można zachować pełną anonimowość. Weryfikacja danych klienta nie funkcjonuje, jeśli wymiana odbywa się na kwotę mniejszą niż 15 tysięcy euro.

Inaczej wygląda sytuacja w kantorach online, gdzie już od kwoty 1000 lub 4000 złotych (zależnie od oferty) wymagane jest przesłanie skanu dowodu tożsamości, tak jak ma to miejsce w przypadku zakładania konta na giełdach. Cały proces zakupu jest niezwykle prosty. Przy transakcji anonimowej nie zakładamy nawet konta, tylko podajemy adres email lub też dodatkowo numer telefonu, wybieramy kryptowalutę która nas interesuje, określamy jaką jej ilość chcemy kupić, realizujemy transakcje poprzez dokonanie przelewu internetowego lub płatności BLIK i zakupione kryptowaluty zostają przesłane na wskazany przez nas adres cyfrowego portfela krypto lub na giełdę. W przypadku wyższej kwoty, najpierw zakładamy konto przechodząc weryfikację polegającą na przesłaniu skanu dowodu tożsamości, następnie wpłacamy pieniądze na nasze konto i możemy dokonać transakcji.

FP Markets

Wady takiego rozwiązania? Oczywiście spread, czyli różnica między kursem kupna oraz sprzedaży, która stanowi zarobek kantoru. Zawsze taka metoda jest przez to średnio o 2% bardziej kosztowna niż zakup na giełdzie. Dodatkowo, część działających na rynku platform wymiany pobiera również od swoich klientów prowizję od realizowanych transakcji oraz wypłat.

Kantor kryptowalut – na co zwrócić uwagę?

Gdy decydujemy się na zakup kryptowalut w kantorze internetowym, podczas wyboru odpowiedniej platformy warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Najważniejszą, którą się kierujemy jest oczywiście kurs, więc o tym nie trzeba wspominać. Warto jednak pamiętać, iż najczęściej nie tylko spread decyduje o wysokości opłat.

Wiele kantorów pobiera dodatkowo prowizję za realizację transakcji czy wypłatę środków. Należy więc dokładnie przeanalizować całą tabelę opłat w danym serwisie przed podjęciem decyzji.

Wpływ na nią powinno mieć również bezpieczeństwo. Wybrana platforma powinna gwarantować dwupoziomowe uwierzytelnienie, bezpieczeństwo przechowywanych danych, a także ochronę zgromadzonych środków. Jeśli tego nie oferuje, lepiej poszukać konkurencyjnego kantora.

Podsumowanie

Jeśli pragniemy nabyć kryptowaluty za stosunkowo niedużą kwotę, bez zbędnych formalności, skomplikowanego procesu składania zleceń i zależy nam na anonimowości, kantor wydaje się doskonałym rozwiązaniem.

Kolejnym ogromnym atutem jest czas realizacji takiej transakcji i fakt, że środki mogą zostać przesłane bezpośrednio do naszego portfela kryptowalut, co jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

Wadą są koszty takiego rozwiązania. Tak więc, jeśli planujemy zainwestować pokaźne środki w kryptowaluty w celu wygenerowania zadowalającej stopy zwrotu, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie ich zakup za pośrednictwem przeznaczonej do tego giełdy.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.