Czym jest inwestowanie w wartość?

inwestowanie w wartość
J2T Trade

inwestowanie w wartośćJak wszyscy wiemy, inwestowanie to niezwykle skomplikowany i wielowarstwowy proces. Co więcej, na rynku funkcjonuje niezliczona ilość strategii, które mają gwarantować skuteczność handlu. Jednak pod względem ideowym dzieli się ono jedynie na dwa podstawowe nurty: znacznie bardziej popularne inwestowanie we wzrost oraz aktualnie niedoceniane, lecz stosowane niezmiennie od dekad choćby przez Warrena Buffetta, inwestowanie w wartość. Co tak naprawdę oznacza value investing? Przekonamy się poniżej.

Inwestowanie w wartość – podstawowe informacje

Podziału na inwestowanie w wartość oraz spekulację opartą na wzroście dokonał Benjamin Graham. To światowej sławy inwestor i filozof inwestycyjny – mentor i nauczyciel Warrena Buffetta. Zdefiniował to pojęcie w 1947 roku w swojej książce “Inteligentny inwestor”.

Na czym więc ono polega? Graham rekomendował kupowanie akcji spółek o stabilnych zyskach, niskich wskaźnikach ceny do wartości księgowej oraz ceny do zysku, a także relatywnie niskim poziomie zadłużenia. Filozofia tego nurtu pozostaje niezmienna do dziś.

Głównym założeniem jest więc cena akcji tych spółek. Musi ona znajdować się poniżej ich rzeczywistej wartości zwanej także wartością wewnętrzną. Jednak próba jej określenia zawsze wiąże się z pewnym błędem, należy więc zostawić sobie margines bezpieczeństwa. Sam autor kupował spółki za maksymalnie 60% ich wartości. Inwestowanie w wartość zakłada więc, iż w dłuższym okresie czasu cena wróci do poziomu jej rzeczywistej wartości.

FP Markets

Drugim elementem jest znajomość spółki. Trzeba więc rozumieć model biznesowy przedsiębiorstwa oraz znać jego mocne i słabe strony. Zwykle powinna to być spółka, która przez długi czas będzie dominująca w swoim sektorze. Dzięki temu nawet duże przeceny na rynkach w krótkim okresie nie skłonią nas do sprzedaży akcji.

Co więcej, przedsiębiorstwo powinno wytwarzać produkty, które są potrzebne do lub pożądane oraz należeć do starego sektora, dzięki czemu nie zostanie wyparta przez nowe technologie.

Dodatkowo, w portfolio nie powinniśmy mieć więcej niż kilka spółek. Może się to wydawać sprzeczne z zasadą dywersyfikacji, lecz dzięki temu będziemy w stanie na bieżąco śledzić wiadomości o nich oraz obserwować ich wyniki finansowe, a najlepiej nawet całych branż, w których działają. Warren Buffett twierdzi, że “Szeroka dywersyfikacja jest konieczna wtedy, gdy inwestorzy nie wiedzą co czynią”.

Cechy niezbędne do właściwego inwestowania w wartość

Inwestowanie w wartość bezdyskusyjnie jest specyficzną sztuką, która wymaga ciężkiej pracy. Jak zostało wspomniane powyżej, wymusza ona na traderze podejmowanie konkretnych działań. Jakie cechy należy więc posiadać, aby w odpowiedni sposób handlować według tej filozofii?

  • Zdolność do samodzielnego, niekonwencjonalnego myślenia
  • Gotowość do ciężkiej, żmudnej pracy
  • Wykształcenie umiejętności podejmowania decyzji inwestycyjnych przy braku pełnej informacji
  • Unikanie spekulacji
  • Cierpliwość
  • Konsekwentność w działaniu
  • Umiejętność przyznawania się do błędów, wyciągania z nich wniosków oraz unikania ich w przyszłości
  • Dalekowzroczne podejście do inwestowania
  • Poświęcanie dużej dawki uwagi prognozom makroekonomicznym

Inwestowanie w wartość – tych spółek musisz unikać

Nie jest żadną tajemnicą, że filozofia inwestowania w wartość zmusza do niektórych typów spółek. Mowa tu konkretnie o akcjach przedsiębiorstw, które:

  • Nagle i gwałtownie zaczęły się cieszyć dużą popularnością
  • Technologicznych
  • Na początkowym etapie rozwoju
  • Takich, które nie wykazały jeszcze zysku
  • Bliskich bankructwa

Największe kontrowersje na tej liście budzą zwykle spółki technologiczne. Znajdują się one na niej, ponieważ trudno bowiem wycenić wewnętrzną wartość akcji w przedsiębiorstwach, których większość aktywów jest niematerialna. Dodatkowo, działają one w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, przez co trudno prognozować ich pozycję na rynku w dłuższym horyzoncie inwestycyjnym.

Istnieją jednak wyjątki od tej reguły, zdarzają się spółki o bardzo silnej i ugruntowanej pozycji fundamentalnej. Najpopularniejszym przykładem jest oczywiście Apple, którego akcje aktualnie stanowią największy udział w portfolio Warrena Buffetta.

Wady inwestowania w wartość

Nurt inwestowania w wartość bezdyskusyjnie posiada jednak pewne istotne mankamenty, dzięki czemu spotyka się z krytyką, nawet ze strony wielu ekspertów w dziedzinie tradingu. Po pierwsze, obliczanie wartości wewnętrznej spółki nie jest ustandaryzowane. Z tego powodu często zdarza się, że dwóch profesjonalnych analityków otrzymuje ten sam zestaw danych finansowych i wyciąga zupełnie odmienne wnioski.

Po drugie, niska cena akcji wcale nie musi oznaczać okazji inwestycyjnej. Może ona bowiem odzwierciedlać słabą kondycję finansową spółki lub inne negatywne informacje.

Po trzecie, podczas bessy nierzadko zdarza się, że dana spółka wydaje się niedowartościowana, lecz nie oznacza to, że nagle jej kurs przestanie spadać. Zwykle w takich sytuacjach jej cena kieruje się w dół razem z całym rynkiem. Podobnie to wygląda w drugą stronę – podczas hossy spółka może wydawać się przewartościowana, lecz jej kurs i tak przez pewien czas będzie jeszcze silnie rósł.

Inwestowanie w wartość według Warrena Buffetta – spółki

Jak zostało wcześniej przytoczone, najsłynniejszym zwolennikiem inwestowania w wartość jest właśnie Warren Buffett. Sporą część swojego majątku zainkasował on właśnie poprzez kupowanie zrównoważonych przedsiębiorstw wysokiej jakości o silnych przewagach konkurencyjnych nastawiając się na naprawdę znaczące, długoterminowe wzrosty cen.

Kilka dekad temu zaczął on więc poszukiwać inwestycji, które jego holding Berkshire Hathaway mógłby przechowywać w zasadzie na zawsze. O jakich konkretnie spółkach była mowa w jego przypadku? Zwróćmy uwagę na trzy największe:

  • Coca-Cola
  • American Express
  • Wells & Fargo Company

Podsumowanie

Inwestowanie w wartość to z pewnością ciekawa i wielowymiarowa filozofia tradingu. Co więcej, posiada ona potwierdzenie w zapewnianiu ogromnych zysków słynnym inwestorom w przeszłości. Nie zmienia to jednak faktu, iż nie jest ona odpowiednia dla każdego.

To bardzo wymagająca strategia, który ma prawo działać tylko w prawdziwie długoterminowym okresie. O szybkim wygenerowaniu zysków nie ma tu więc mowy, a oprócz cierpliwości wymaga od tradera także sporego uporu, wysiłku i pełnej konsekwencji w działaniu.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.