FTSE 100 spada 0,52%. Inflacja będzie zwalniać od grudnia?

81
London
J2T Trade

Brytyjski indeks FTSE 100 zamknął wtorkową sesję poniżej kreski. Notowania londyńskiego indeksu spadły o 0,52%. Główny ekonomista Banku Anglii (BoE), czyli Huw Pill występował wczoraj na konferencji w Londynie. Co czekać może inwestorów w środę, 28 września?

Wtorkowy spadek notowań

Londyński indeks giełdowy FTSE 100 zanotował we wtorek, 28 września spadek notowań. W ogólnym rozrachunku sesyjnym notowania FTSE 100 spadły o 0,52%. Tym samym indeks powrócił do nastawienia spadkowego z zeszłego tygodnia.

Spółki trwają w negatywnym nastawieniu

Na głównym rynku akcyjnym w Wielkiej Brytanii w dalszym ciągu spółki w większości trwają w negatywnym nastawieniu. Po raz kolejny we wrześniu indeks zdominowała strona tracących składowych FTSE 100. We wtorek na czele negatywnie nastawionych spółek stanęło przedsiębiorstwo Rightmove. Notowania tego przedsiębiorstwa spadły o 8,85%. Po przeciwnej stronie natomiast najlepiej spisała się spółka Glencore. Kurs akcji tej spółki wzrósł o 3,28%.

BoE spodziewa się zwolnienia inflacji w grudniu

Główny ekonomista Banku Anglii (BoE) Huw Pill zabrał głos na konferencji w Londynie. Pill podkreślił w swoim wystąpieniu, że „normalizacja polityki monetarnej nie jest wyścigiem między krajami i rynki są czasem z tym niewygodne„. Bankier dodał również, że bank centralny traktuje priorytetowo zapewnienie „uporządkowanych i dobrze funkcjonujących rynków„. Decydent BoE zapewnił również, że instytucja banku centralnego spodziewa się zwolnienia inflacji już w grudniu.

FP Markets

Punkt widzenia – wzorowy ruch indeksu

W analizie na wczorajszą sesję handlową, 27 września zakładany jako główny był ruch wzrostowy. Rzeczywiście indeks FTSE 100 wykonał zejście na opisanych zasadach. Co ciekawe jednak indeks wykonał ruch bliźniaczy do przewidywań oznaczonych wczoraj na wykresie. Treść założeń dla spadku brzmiała: „Z uwagi na obecnie panujący kontekst rynkowy oraz położenie średniej kroczącej, indeks wykonać może dziś gwałtowny ruch spadkowy. Jeżeli zatem zakres średniej będzie trzymał rynek, powrót poniżej poziomu TDP, nada impet zejściu. Życzeniowo dobrze byłoby, żeby ponownie okolice 7 040 zostały przetestowane od dołu, jednak zejście może być błyskawiczne. Prawdopodobnym celem na dziś będzie powrót do wczorajszych dołków – okolice 6 950”.

Zakres średniej kroczącej trzymał w ryzach średnią, a powrót rynku poniżej zakresu TDP i jego re-test od dołu skutkowały błyskawicznym zejściem. Zakładany target został zrealizowany pod koniec europejskiej sesji.

Scenariusz główny – spadkowy

W związku z utrzymującym się na rynku kontekstem spadkowym, również dziś głównym ruchem będzie ten oparty na przecenie. Teraz warto będzie skupić się na tym, jak zachowają się siły rynkowe na zakresie poziomu TFS, czyli okolic 6 950. Każdorazowy re-test od dołu tego obszaru cenowego determinować będzie najprawdopodobniej spadek do 6 850.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 28.09.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jeżeli jednak rynek postanowi wyjść powyżej poziomu TFS, to stabilizacja na tym zakresie stanowić będzie o możliwości budowy ruchu wzrostowego. Utrzymywanie się rynku powyżej TFS doprowadzić może do zrywu siły popytowej. Niewykluczony będzie wówczas powrót do 7 030.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 28.09.2022

Konkluzja

Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 trwa w nastawieniu spadkowym. Obawy inwestorów są widoczne, a to nie sprzyja rynkom. Dziś punktem największego zainteresowania rynkowych uczestników, mogą być okolice ceny 6 950. Poniżej rozpisane zostały poziomy na dzień 28.09.2022.

TSR : 7 225

TFR : 7 135

TDP : 7 043

TFS : 6 953

TSS : 6 860

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.