BoE monitoruje wydarzenia na rynkach. FTSE 100 bez zmian.

Flaga Wielkiej Brytanii
J2T Trade

Gubernator Banku Anglii (BoE) Andrew Bailey wydał w poniedziałek oświadczenie. Zgodnie z nim instytucja Banku Anglii zapewnia o ścisłym monitorowaniu ostatnich wydarzeń na rynkach finansowych. Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 był bez zmian na koniec notowań. Jak wyglądać może dzisiejsza, czyli wtorkowa sesja handlowa?

Dzień bez zmiany

Nazywany barometrem brytyjskiej gospodarki, indeks giełdowy FTSE 100 w poniedziałek, 26 września wykazał praktycznie brak zmiany notowań. Po burzliwej sesji indeks nie zdecydował się na konkretny ruch. Wynik z poniedziałkowej sesji wyniósł zaledwie +0,03%.

Żadna ze stron nie dominowała

Wśród składowych indeksu FTSE 100 najwyższym poziomem zmiany ceny odznaczyła się spółka Taylor Wimpey. Akcje tego przedsiębiorstwa spadły o 7,09%. Oznacza to, że spółka Taylor Wimpey przewodziła stronie spadkowej. Co ciekawe żadna z rynkowych stron nie dominowała pod względem liczebności. Najlepiej wypadło wczoraj Hargreaves Lansdown, gdyż kurs notowań tej spółki wzrósł o 4,19%.

BoE czujnie monitoruje rynki finansowe

W poniedziałek, 26 września przewodniczący Banku Anglii (BoE) Andrew Bailey odniósł się do ostatnich wydarzeń w Wielkiej Brytanii. Gubernator zaznaczył, że bank centralny Wielkiej Brytanii „nie zawaha się zmienić stóp procentowych, jeśli będzie to konieczne, aby przywrócić inflację do celu 2% w sposób trwały w średnim okresie”.

FP Markets

Ponadto Bailey w swoim oświadczeniu dodał, że BoE czujnie monitoruje ostatnie wydarzenia na rynkach finansowych, a w szczególności „ponowną wycenę aktywów finansowych”. Bankier tłumaczył również, że polityka monetarna przyjęta przez bank powinna zapewnić niedopuszczenie do sytuacji, w której popyt znacząco wyprzedzi podaż.

Oświadczenie przewodniczącego Banku Anglii pojawia się kilka dni po tym, jak rząd brytyjski ujawnił nowy pakiet gospodarczy. Instytucja BoE trwa w gotowości do „podejmowania odpowiednich działań”, jednak najpierw bankierzy Banku Anglii przeprowadzą pełną ocenę nowej sytuacji.

Rezerwa Federalna z obawą o sytuację w Wielkiej Brytanii

Również wczoraj wypowiadał się jeden z ważniejszych decydentów Fed, Raphael Bostic. Prezes Banku Rezerwy Federalnej w Atlancie zauważył, że najnowsze wydarzenia na rynkach finansowych w Wielkiej Brytanii nie przyczyniają się do zwiększenia szans na uniknięcie globalnej recesji. Stany Zjednoczone z instytucją Rezerwy Federalnej obawiają się o wynik nowej polityki podatkowej Wielkiej Brytanii i jej wpływu dla całej europejskiej gospodarki.

Punkt widzenia – realizacja projekcji spadkowej

Na wczorajszą sesję handlową przewidywane były dwa scenariusze. Indeks FTSE 100 podjął się realizacji projekcji spadkowej. O ruchu spadkowym pisaliśmy w poniedziałek: „Natomiast jeżeli rynek wyszedłby powyżej poziomu nowego TDP, czyli okolic 7 040, należy brać również inną możliwość pod uwagę. Taka sytuacja wiązać się może jedynie z nadbiciem poziomu. Szybki powrót poniżej TDP stanowić będzie podstawę dla zejścia. W takim wypadku re-test od dołu okolic 7 040 stanie się sygnałem dla dalszej przeceny. Potencjalnym może być 6 950”.

Rzeczywiście rynek wychodząc powyżej poziomu TDP (okolice 7 040) po kilkunastu minutach powrócił poniżej niego. Taka sytuacja stanowić miała podstawę dla zejścia. Spoglądając na niższe interwały czasowe, rzeczywiście doszło do dokładnego re-testu od dołu poziomu TDP. Target określony na wczoraj został zrealizowany. Indeks jednak zaczął wówczas odrabiać, a aktualnie cena oscyluje w znów w okolicach TDP.

Scenariusz główny – spadkowy

Z uwagi na obecnie panujący kontekst rynkowy oraz położenie średniej kroczącej, indeks wykonać może dziś gwałtowny ruch spadkowy. Jeżeli zatem zakres średniej będzie trzymał rynek, powrót poniżej poziomu TDP, nada impet zejściu. Życzeniowo dobrze byłoby, żeby ponownie okolice 7 040 zostały przetestowane od dołu, jednak zejście może być błyskawiczne. Prawdopodobnym celem na dziś będzie powrót do wczorajszych dołków – okolice 6 950.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 27.09.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jednak warto wziąć pod uwagę również inną możliwość. Gdyby strefa cenowa określona przez średnią i poziom TDP została utrzymana, przypuszczać będzie warto następujące. Opisany obszar stanowić może bazę dla ruchu wzrostowego. Celem będzie powrót do poziomu 7 100.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 27.09.2022

Konkluzja

Dzisiejsza, wtorkowa sesja wykazać może już konkretniejszy ruch. Warto będzie obserwować, jak rynek zachowa się wobec opisanych wyżej kluczowych zakresów. Dziś obszarem zainteresowania stać się może zakres średniej kroczącej SMA 55. Poniżej rozpisane zostały poziomy na sesję handlową w dniu 27.09.2022

TSR : 7 225

TFR : 7 135

TDP : 7 043

TFS : 6 953

TSS : 6 860

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.