Indeks Nasdaq 100 wzrósł o 3,70%. Problemy Tesli w Chinach.

245
J2T Trade

Indeks Nasdaq 100 wzrósł w piątek o 3,70%. Nasdaq 100 odrabia w piątek straty. Indeks Nasdaq 100 wzrasta drugi raz w maju powyżej 3%. Tesla (Shanghai) działająca w Chinach z problemami. Dziś w godzinach nocnych, ogłoszono wycofanie ponad 100 tys. pojazdów do naprawy.

Indeks Nasdaq 100 z akcentem wzrostowym

Ostatnią sesję handlową zeszłego tygodnia indeks Nasdaq 100 kończy wzrostowo. Nasdaq 100 w piątek zyskał 3,70%. Przekłada się na wzrost kursu notowań indeksu o ponad 400 punktów. Była to druga majowa sesja, zakończona wzrostem powyżej 3%. Piątkową sesją indeks Nasdaq 100 odrabia znaczną część tygodniowych strat. W całym ubiegłym tygodniu indeks Nasdaq 100 stracił 2,41%. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że jest to już 6 tydzień zakończony spadkiem.

Piątkowa dominacja na indeksie

Podczas piątkowej sesji aż 9 spółek wchodzących w skład indeksu Nasdaq 100 zanotowało wzrost swoich notowań o ponad 10%. Piątkowemu wzrostowi przewodziła spółka Lucid Group. Zyskała ona 14,79% . Wartym uwagi jest również fakt, że jedynie 3 spółki z całego indeksu obniżyły kurs swoich notowań. Jednak żadna z nich nie straciła więcej niż 1%.

Wskaźnik nastroju konsumentów Michigan maleje

W piątek w godzinach sesji amerykańskiej podana została wartość wskaźnika nastroju konsumentów mierzona przez Uniwersytet Michigan. Wartość w maju wyniosła 59,1 i jest to gorszy wynik niż, zakładali analitycy. Jednak niespecjalnie wartość ta wpłynęła na ruch amerykańskiego indeksu technologicznego.

FP Markets

Przemówienie członka FED

Na poniedziałkowe godziny pre-marketu zaplanowane jest przemówienie szczególnie ważnego członka Rezerwy Federalnej, John’a Willams’a prezesa Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku. Inwestorzy w dalszym ciągu zainteresowani są sprawami związanymi z inflacją, zatem słuchaczy przemówienia na pewno nie zabraknie. Jest to kolejne przemówienie jednego z członków Rezerwy Federalnej.

Temat Nowego Jorku

Jednak to nie koniec informacji na poniedziałkową sesję. Dziś o godzinie 14:30 podana zostanie wartość wskaźnika produkcyjnego dla Nowego Jorku w maju. Analitycy prognozują spadek wartości wskaźnika. Najprawdopodobniej wspomniany w powyższym akapicie członek Rezerwy Federalnej, również wypowie się na temat wartości wskaźnika produkcyjnego dla Nowego Yorku.

Wycofane modele Tesli

Dziś w nocy w  godzinach sesji azjatyckiej spółka Tesla (Shanghai) ogłosiła wycofanie ponad 100 tys. pojazdów do naprawy. Jest to spółka zależna od amerykańskiej Tesli Elona Muska. W tamtym regionie wycofano z rynku modele Model 3 i Model Y. Stało się to za sprawą licznych usterek w systemie chłodzenia centralnej jednostki obliczeniowej.

Punkt widzenia – indeks Nasdaq 100 osiągnął 12 500!

Podczas piątkowej analizy indeksu Nasdaq 100 zakładane były dwa scenariusze. Indeks podjął się realizacji scenariusza wzrostowego. Zaliczony został target wskazywany na zakres ceny 12 300-12 350. Został on szybko zrealizowany. Rynek po wykonaniu w godzinach wieczornych korekty kontynuował wzrost, który dziś w godzinach sesji azjatyckiej osiągnął poziom 12 500.

Indeks Nasdaq 100 po osiągnięciu poziomu ceny 12 500 rozpoczął przecenę. Obecnie oscyluje w okolicach ceny 12 300. Dzisiejsza analiza rozpoczyna się od wyznaczenia istotnego zakresu. Został on oznaczony na wykresie oliwkowym kolorem. Wyznaczane przeze mnie punkty nie ulegają zmianie na dzisiejszą sesję. Również na dziś przygotowane zostały trzy scenariusze: wzrostowy, spadkowy i „poniedziałkowy”

I scenariusz – wzrostowy

W tym scenariuszu podejmuje się następujące założenia. Rynek w pierwszej kolejności przypuszczalnie podejdzie i wybije zakres ceny TFS. Następnie po re-teście zakresu tego poziomu może wygenerować kolejny ruch wzrostowy przebijający zakres lokalnych szczytów (oznaczony poziom fioletową przerywaną linią). W tym zakresie rynek będzie mógł tworzyć zakres konsolidacji. Targetem dla sesji będzie zakres 12 550-12 580.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz pierwszy indeks Nasdaq 100 16.05.2022

II scenariusz – spadkowy

Ten przypadek zakłada w pierwszym ruchu podbicie do zakresu nowo utworzonych szczytów. Zakres tego poziomu został oznaczony, podobnie jak w scenariuszu wzrostowym, fioletową przerywaną linią. Na tym zakresie może uaktywnić się strona podażowa, której zamiarem będzie bronienie tego zakresu. Wówczas może utworzyć się niższy szczyt, który da początek kontynuacji ruchu spadkowego.

Wykres NQ spadek
Scenariusz drugi indeks Nasdaq 100 16.05.2022

III scenariusz – „poniedziałkowy”

W tym scenariuszu zakłada się, że w pierwszej chwili rynek zejdzie do zakresu ceny TSS. Wówczas zostanie utworzona tam potencjalna strefa konsolidacji, której wyłamanie górnego ograniczenia, może przyczynić się do wytworzenia ruchu wzrostowego z celem na 15 550-15 600.

Wykres NQ H1 spadek i wzrost
Scenariusz trzeci indeks Nasdaq 100 16.05.2022

Konkluzja

Rynek ponownie wraca powyżej poziomu ceny 12 300. Czy dziś kupujący również pokażą swoją siłę? Do każdego scenariusza zamieściłem poglądowy rysunek możliwego ruchu na wykresie. Poniżej podaję poziomy na dzisiejszą sesję handlową.

TTR : 13 205

TSR : 12 998

TFR : 12 784

TDP : 12 578

TFS : 12 361

TSS : 12 163

TTS : 11 953

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.