Indeks S&P 500 rośnie we wtorek. Paramount Global wzrasta 15,35%. 

236
NYSE w deszczowy dzień
J2T Trade

Wczorajszą sesję indeks S&P 500 zamknął z wynikiem wzrostowym rzędu 2,02%. Zdecydowana większość spółek na indeksie rosła. Ostatecznie jednak to spółka Paramount Global się wyróżniła. Zwiększyła ona swoje notowania we wtorek o 15,35%. Jak wygląda dzisiejsza analiza amerykańskiego indeksu S&P 500?

Indeks S&P 500 rośnie kolejne 2% 

Podczas wczorajszej sesji indeks S&P 500 wzrósł finalnie o 2,02%. Przekłada się to na wzrost rzędu ponad 80 punktów. Wśród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500, dwie zakończyły wczorajszą sesję ze wzrostem powyżej 10%. Była to wspominana już wyżej spółka Paramount Global oraz spółka Take-Two. Paramount Global przewodziło wczorajszym wzrostom na indeksie. Warto również wspomnieć o spółce Walmart, która podczas wtorkowej sesji obniżyła kurs swoich notowań o ponad 11%. 

Czy Musk przejmie Twittera? 

W dalszym ciągu trwa kwestia przejęcia Twittera przez Elona Musk’a. Zarząd spółki poinformował wczoraj, że jest zaangażowany w transakcję przejęcia, ponieważ przekazano już wstępne oświadczenie do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych. Według oświadczenia transakcja dojdzie do skutku, gdy zostanie ona zatwierdzona przez głównych akcjonariuszy spółki. 

Mimo tego Elon Musk drąży temat liczby spamu i fałszywych kont działających na platformie spółki. Jest to jeden z jego warunków, aby transakcja przejęcia mogła dojść do skutku. CEO Tesli również zwrócił się do Komisji Papierów Wartościowych, żeby zweryfikowali oni dane użytkowników Twittera. 

FP Markets

Godziny pre-marketu 

Przed dzisiejszą sesją amerykańską zostanie podana liczba wydanych zezwoleń na budowę w kwietniu. Analitycy szacują niewielki spadek tej wartości. Patrząc jednak na dane historyczne można zauważyć, że dane napływające z budownictwa i nieruchomości dopiero po pewnym czasie reagują na ogólną sytuację gospodarczą. Warto zatem będzie śledzić jak zachowają się spółki z tego sektora wchodzące w skład indeksu S&P 500. 

Punkt widzenia – indeks S&P 500 zbliża się do 4 100

We wtorek amerykański indeks S&P 500 zrealizował jedynie drugą część scenariusza wzrostowego wskazywanego na wczorajszą sesję. Rynek bowiem wybił zakres poziomu 4 040, a następnie kontynuował ruch wzrostowy zaliczając drugi wskazywany target – 4 080, a w konsekwencji zbliżył się do poziomu 4 100. 

Na dzisiejszą sesję zostały zmienione wyznaczane przeze mnie poziomy. Zostały podwyższone ze względu na to, w jakim miejscu obecnie oscyluje rynek. Podobnie jak w przypadku dzisiejszej analizy indeksu Nasdaq 100, wprowadzone zostają nowe określenia na scenariusze. 

Scenariusz główny – wzrostowy 

Dziś amerykański indeks ma szansę kontynuować ruch wzrostowy z wtorku. Mogłoby to się odbyć na poniższych zasadach. Kluczowym na dzisiejszą sesję w przypadku wzrostów, jest utrzymanie poziomu TDP, czyli 4 044. Wówczas w tym zakresie rynek będzie miał sprzyjające warunki do tego, że rozpocząć kolejny impuls wzrostowy. Gdyby tak się stało, wzrost spotęgować może również przebicie utworzonego wczoraj szczytu. Targetem dla sesji w przypadku realizacji będzie poziom 4 120. 

Wykres S&P 500 wzrost
Scenariusz główny indeks S&P 500 18.05.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy 

Gdyby jednak siła podażowa dawała o sobie znać, a pierwsze założenie ze scenariusza głównego nie będzie spełnione, będzie można przypuszczać ten scenariusz. Zakładać on będzie zatem, że rynek po dojściu do poziomu 4 044 wykona od dołu re-test tego poziomu i zmierzać będzie do ceny 3 990. 

Wykres S&P 500 H1 spadek
Scenariusz poboczny indeks S&P 500 18.05.2022

Konkluzja 

Scenariusz główny został przedstawiony na dzisiejszą sesję. Przypuszczam, że właśnie on zostanie dziś zrealizowany. Jednak, gdyby wydarzyło się inaczej, przedstawiłem również scenariusz poboczny. Poniżej podaje poziomu na dzisiejszą sesję. 

TSR : 4 137

TFR : 4 092

TDP : 4 044

TFS : 3 998

TSS : 3 951

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.