Ukraina bez broni z USA. Indeks S&P 500 rozpoczyna tydzień. 

324
pionki szachowe z flagami USA, Ukrainy i Rosji
J2T Trade

USA nie udostępnią broni dalekiego zasięgu Ukrainie. Po długim weekendzie rynki amerykańskie wracają. Indeks S&P 500 dziś rozpocznie skrócony tydzień. Jak wygląda analiza indeksu S&P 500 na wtorkową sesję? 

Ukraina nie otrzyma broni

Wczoraj Joe Biden powiedział amerykańskim mediom, że Waszyngton nie udostępni Ukrainie broni dalekiego zasięgu. Rząd Stanów Zjednoczonych odrzuca prośbę Ukrainy dotyczącą wysłania do kraju systemów rakietowych dalekiego zasięgu, które mogłyby uderzyć w terytorium Rosji.

Reakcja z Moskwy była błyskawiczna, ponieważ jeden z rosyjskich wysokich rangą urzędników poinformował, że w przeciwnym razie Moskwa musiałaby odpowiedzieć na atak. Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji dodał, że w przypadku dostarczenia przez USA tej broni, wydany zostałby rozkaz uderzenia w „centrum zbrodniczych decyzji”. Tym sformułowaniem rosyjski minister określił Stany Zjednoczone. 

Spór mocarstw

Wczoraj powrócił temat związany z rejonem Indo-Pacyfiku. Jak donosi Wall Street Journal* zaplanowane zostało spotkanie między sekretarzem obrony USA, a ministrem obrony Chin. Do spotkania ma dojść w Singapurze, gdzie byłoby to pierwsze spotkanie między tymi przedstawicielami państw. 

FP Markets

Obecnie napięcie na linii Waszyngton-Pekin jest niezwykle wysokie. Nie tak dawno przecież, Joe Biden poinformował, że Waszyngton wyraża pełną gotowość do interwencji militarnej w sporze o Tajwan. 

S&P 500 w nowym tygodniu 

Główne rynki akcyjne w Stanach Zjednoczonych otworzą się ponownie dzisiaj. Rynek dzisiejszą sesją zakończy miesiąc maj. S&P 500 wejdzie w ostatnią sesję z zyskownym miesiącem, jednak równie dobrze może się to zmienić. 

Punkt widzenia – zakończenie miesiąca

Co prawda na rynku rzeczywistym nie były zawierane transakcje, jednak na rynku kontraktów CFD było to możliwe. Przedstawione zostały podczas wczorajszej analizy dwa scenariusze. Amerykański indeks S&P 500 wykonał część opisanego ruchu w scenariuszu wzrostowym. Opisałem wczoraj: „Kluczowym założeniem dla tego scenariusza jest utrzymanie poziomu 4 060. Rynek może dziś wykonać w pierwszym ruchu korektę. Taki ruch może polegać właśnie na zejściu do zakresu poziomu ceny 4 060” Rynek faktycznie zszedł do tego poziomu. 

Dziś poziom ceny 4 060 ponownie tworzy kluczowe założenie. Na wykresie pozostaje oznaczony ten poziom fioletową przerywaną linią. Zmianie na dzisiejszą sesję nie ulegają poziomy, które wyznaczam na każdą z sesji. Poniżej przybliżam dwa scenariusze na dzisiejszą sesję. 

Scenariusz główny – wzrostowy

Dokładnie tak jak wczoraj, poziom ceny 4 060 nie może zostać wybity. Dojść może do nadbicia tego poziomu, jednak scenariusz wzrostowy wymaga jego utrzymania. Na tym zakresie rynek może utworzyć coś na wzór konsolidacji. Wyłamanie jej górnego ograniczenia będzie mogło spowodować wygenerowanie ruchu wzrostowego. Targetem w przypadku realizacji będzie 4 210. 

Wykres S&P 500 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 31.05.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy  

Rynek nadbił poziom TFR w piątek i powrócił szybko poniżej niego. Być może na dzisiejszej sesji indeks pokaże, że poziom TFR będzie stanowił opór. Gdyby na tym zakresie pojawiła się siła podażowa, wówczas rynek może wykonać zejście nawet do poziomu ceny 4 130-4120. 

Wykres S&P 500 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 31.05.2022

Konkluzja

Dziś przyglądać się będę, jak rynek będzie zachowywać się już podczas sesji europejskiej i godzin pre-marketu. Być może już w tych godzinach będą realizowane pierwsze założenia. Przypuszczam, że dziś zrealizuje się scenariusz wzrostowy. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.

TSR : 4 231

TFR : 4 185

TDP : 4 138

TFS : 4 092 

TSS : 4 045

*Źródło: Wall Street Journal 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.