S&P 500 zyskuje w piątek. Indeks S&P 500 wzrósł 2,47%. 

288
NYSE siedziba
J2T Trade

Ostatnią sesję handlową ubiegłego tygodnia indeks S&P 500 zakończył, zyskując 2,47%. Indeks S&P 500 zyskał w piątek 100 punktów. Dziś na rynku zabraknie siły amerykańskich inwestorów. Jak wyglądać może zatem poniedziałkowa sesja?

S&P 500 zyskuje w maju 

W piątek indeks S&P 500 zakończył sesję ze wzrostem. Finalnie indeks S&P 500 podnosi kurs swoich notowań o 2,47%. Przekłada się to na ruch rzędu ponad 100 punktów. W całym ubiegłym tygodniu handlowym amerykański indeks giełdowy zyskał 6,58%. Po długiej serii odnotowywania tygodniowych strat indeks S&P 500 w końcu mocno zyskał. Wynikiem z ubiegłego tygodnia zostały wymazane wszystkie straty w maju. Rynek na obecną chwilę zyskuje w całym miesiącu 0,64%. 

Ulta Beauty rządzi w piątek 

Najsilniejszą spośród spółek była Ulta Beauty. Akcje spółki zyskały w piątek 12,47%.  Co ciekawe, jedynie 2 spółki z całego indeksu odnotowały zmienność na poziomie wyższym niż 10%. Zdecydowana większość spółek zyskała w piątek. 

Wolny poniedziałek 

Dziś nie będzie sesji amerykańskiej. Inwestorzy z Wall Street będą obchodzić Memorial Day. Jest to amerykańskie święto państwowe, które obchodzone jest w ostatni poniedziałek maja. W tym dniu wspomina się Amerykanów, którzy polegli w czasie pełnienia służby wojskowej w trakcie różnych wojen. 

FP Markets

Święto zostało ustanowione w USA po wojnie secesyjnej. Takie działanie miało na celu pojednać naród Amerykański, który pomimo końca wojny domowej w dalszym ciągu był podzielony. 

Wzrost wydatków 

W piątek opublikowano raport, w którym podano, że wydatki osobiste Amerykanów wzrosły w kwietniu o 0,9% w porównaniu z wynikiem marcowym. Rzeczywisty odczyt wartości przewyższył zakładaną przez analityków wartość. 

Nastroje konsumentów słabną 

Również w poprzednim tygodniu podano wynik wskaźnika nastrojów konsumentów. Opublikowana przez Uniwersytet Michigan wartość była niższa, niż zakładano. W maju ostateczny odczyt wyniósł 58,4. 

Punkt widzenia – S&P 500 powraca powyżej 4 100  

Na piątkowa sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek podjął się realizacji scenariusza wzrostowego. Piątkowe założenie dotyczyło: ,,Dla scenariusza wzrostowego kluczowym jest, aby poziom ceny 4 041 nie został wybity. Gdyby rynek utrzymał ten poziom, wówczas może zostać utworzona na nim strefa potencjalnej akumulacji.  Zebrana w niej siła popytowa może wygenerowany impuls wzrostowy sięgający ceny 4 090”. 

Obecnie rynek oscyluje powyżej zakresu ceny 4 190. Na dzisiejszą sesje podwyższone zostały wyznaczane na codzień przeze mnie poziomy. Również przewidziane zostały dwa scenariusze. 

Scenariusz główny – wzrostowy 

Kluczowym założeniem dla tego scenariusza jest utrzymanie poziomu 4 060. Rynek może dziś wykonać w pierwszym ruchu korektę. Taki ruch może polegać właśnie na zejściu do zakresu poziomu ceny 4 060. Z tego zakresu może zostać wygenerowany impuls, z celem na 4 210. 

Wykres S&P 500 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 30.05.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy 

Ten scenariusz zakłada, że rynek po zejściu w okolice poziomu TFR, może wykonać jeszcze jeden ruch wzrostowy. Wówczas może zostać utworzony wyższy szczyt (względem piątkowych). Gdyby ten nowy wyższy szczyt został szybko zrzucony, rynek może chcieć skorygować cenę do poziomu nowego TDP.

Wykres S&P 500 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 30.05.2022

Konkluzja

Powyżej zostały opisane scenariusze na dzisiejszą sesję. Należy pamiętać, że nie ma dziś wejścia rynku amerykańskiego. Zakładam, że podczas dzisiejszej sesji indeks S&P 500 podejmie się realizacji scenariusza wzrostowego. Z uwagi na święto w USA, na każdym z głównych indeksów giełdowych należy spodziewać się niższej zmienności. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.

TSR : 4 231 

TFR : 4 185

TDP : 4 138

TFS : 4 092

TSS : 4 045

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.