Główne rynki akcji w USA zanotowały straty podczas wczorajszej sesji. W czwartek, 9 lutego indeks S&P 500 stracił 0,88%. Sentyment negatywny przeważył na rynku za sprawą ogólnych obaw inwestorów. Na sytuację indeksu spółek dużych patrzymy w piątek, 10 lutego. Dziś inwestorzy spoglądają w stronę wstępnych raportów o nastrojach konsumentów. Jak wyglądają perspektywy na najbliższe godziny?
Indeks S&P 500 ponownie spadł w tym tygodniu
Główne rynki z Wall Street podczas kolejnej sesji mieniły się na czerwono. W czwartek, 10 lutego straty popularnych indeksów były jednak nieco mniejsze, niż dzień wcześniej. Warto zaznaczyć również, że indeks S&P 500 ponownie, już po raz trzeci w tym tygodniu spadł. Wczoraj obniżył się ogólnie o 0,88%. W czwartek podobnie stracił Dow Jones 30, jego notowania zleciały o 0,73%.
Wyraźne straty składowych indeksu
Spółki wchodzące w skład amerykańskiego indeksu S&P 500 wybierały, podczas wczorajszej sesji, chętniej stronę spadkową. Również to one wykazywały większą zmienność, odnotowując wyraźne straty. Co ciekawe, cztery spółki z całego indeksu przekroczyły próg 10% zmiany kursu akcji. Aż trzy z nich stanęły po stronie strat. Były to IFF, Baxter oraz STERIS, które odpowiednio obniżyły wycenę o 18,75%, 12,13% i 10,89%. Na czele wzrostów stanęło Monolithic z wynikiem +10,24%.
Wzrost liczby Joblessów, rynek nadal silny
Jak to w czwartki już bywa, w Stanach Zjednoczonych podawany jest raport dotyczący tzw. liczby Joblessów. Mowa o liczbie wstępnych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Według wczorajszego raportu Departamentu Pracy wzrosła ona o 13 tysięcy do 196 tysięcy. Pomimo tego nadal wskazuje to, iż rynek pracy jest silny.
Zysk na akcję PepsiCo spadł o 61%
Wczoraj, 9 lutego spółka PepsiCo ujawniła swoje kwartalne sprawozdanie finansowe. Przychody spółki wzrosły w IV kwartale o 10,9% i osiągnęły 28 mld dolarów. Firma poinformowała natomiast o 68% spadku zysku operacyjnego, który wyniósł 815 mln dolarów. Przełożyło się to na spadek wskaźnika zysku na akcję. Wskaźnik EPS spadł o 61% w skali roku.
Punkt widzenia – indeks S&P 500 z widocznym cofnięciem, notowania przy 4 060
Podczas wczorajszej analizy indeksu S&P 500 podaliśmy również sytuację dla ruchu spadkowego. Treść założeń brzmiała: „Warto natomiast zauważyć, że indeks S&P 500 znajduje się poniżej poziomu TFR. Dla rynku w ujęciu intraday taka sytuacja wskazuje na możliwość wystąpienia ruchu spadkowego. Brak stanowczego przełamania tego poziomu skutkowałby spadkiem. Wówczas rynek powróciłby do średniej i z jej zakresu generował powrót do TDP”.
Faktycznie rynek po rozpoczęciu handlu w USA nie zdołał przełamać poziomu TFR. Taka sytuacja zgodnie z założeniami skutkować miała spadkiem. Rynek pokazał mocne zejście i powracając do średniej, wygenerował cofnięcie do poziomu TDP. Tym samym rynek zrealizował zakłada cel. Jednak notowania szły dalej w dół i najniżej sięgnęły 4 100.
Sytuację indeksu S&P 500 analizujemy w piątek, 10 lutego o godzinie 12 (czas w Polsce). Notowania znajdują się obecnie przy 4 060. Co zaprezentuje rynek w najbliższych godzinach?
Scenariusz główny – spadkowy
Warto liczyć się dziś z kontynuacją zejścia. Rynek jednak taki ruch poprzedzić może podbiciem w rejony 4 080. Tam obóz niedźwiedź pokazałby dominację i pewnym impulsem rozpoczął dalsze zniżanie. Potencjalnym celem w takim układzie będą rejony 4 000.

Scenariusz poboczny – wzrostowy
Należy rozważyć również inną możliwość. Notowania mogą postawić na wyhamowanie spadku w rejonach poziomu TFS. Gdyby tak się stało, siła popytowa skierowałaby notowania do w stronę 4 100.

Konkluzja
Rynki z Wall Street kończą handel w pierwszym, pełnym tygodniu lutego. Jak zaprezentują się dziś główne indeksy z USA?
TSR : 4 200
TFR : 4 156
TDP : 4 108
TFS : 4 062
TSS : 4 015
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!