S&P 500 przewodziło spadkom. Indeks S&P 500 niżej o 1,11%.

Profesjonalny trader
J2T Trade

Główne indeksy w USA traciły na koniec tygodnia. W piątek, 16 grudnia potwierdziły swoje nastawienie w ostatnich dniach. Spadkom przewodziło S&P 500. Notowania tego indeksu wylądowały niżej o 1,11%. Jednak rozpoczyna się nowy tydzień. Indeksy mają czystą kartę. Jak zaprezentuje się indeks spółek dużych, w poniedziałek 19 grudnia?

Ponownie gorzej na dużym indeksie

Amerykański indeks giełdowy S&P 500 przedłużył w piątek straty z poprzednich dni. Tego dnia indeks spółek dużych wypadł najgorzej na Wall Street. W ogólnym rozliczeniu sesyjnym jego notowania spadły o 1,11%. W przypadku indeksu S&P 500 oznacza to niekorzystną zmianę o blisko 45 punktów.

W ujęciu tygodniowym warto zwrócić uwagę na kontynuację strat w tym horyzoncie czasowym. Drugi tydzień handlowy grudnia (12.12-16.12) również zakończył się spadkiem notowań. W omawianych dniach duży indeks odnotował obniżkę o 2,08%.

Ford przewodziło stratom

Spółki tworzące indeks S&P 500 ponownie w większości wykazały spadek. Stratom przewodziło przedsiębiorstwo Ford. Notowania popularnej spółki spadły o 6,98%. Stało się tak za sprawą podniesienia cen za elektrycznego pickupa. Po stronie zysków wyróżniła się firma Adobe. Jej wycena zmalała o 2,99%.

FP Markets

Musk rozważa przyszłość na Twitterze

Dziś na Twitterze pojawiła się ankieta dotycząca tego, czy Elon Musk powinien ustąpić. Miliarder przyrzekł uszanować wynik. Według ostatecznych wyników większość użytkowników opowiedziała się za odejściem Muska. Z takiego obrotu spraw zadowoleni są akcjonariusze Tesli. Akcje spółki Muska, wzrosły o blisko 5% w handlu przed rynkowym.

Punkt widzenia – S&P 500 wykonało spadek

W piątkowej analizie indeksu S&P 500 zwracaliśmy uwagę na to, jak wyglądać może potencjalny ruch spadkowy. Scenariusz rozpisaliśmy w słowach: „Obecny układ wskazuje na to, że spadki mogą być kontynuowane. Pytanie jednak, jak do takiego ruchu indeks podejdzie w najbliższych godzinach. Rynek mógłby najpierw podbić w stronę poziomu 3 886 (nowy poziom TDP). Wówczas podaż pokazałaby znów siłę. Na zasadzie budowy kolejnego, niższego szczytu notowania skierowałby się w stronę 3 800”.

Faktycznie najpierw, jeszcze przed piątkowym otwarciem giełd, rynek zdecydował się podbić. Do zakładanego poziomu 3 886 notowania podeszły po pierwszym dzwonku. Podaż zgodnie z założeniami przeważyła na tym zakresie. Rynek gwałtownie cofnął, schodząc do 3 830. Przed zamknięciem giełd indeks S&P 500 odrabiał. Dziś notowania oscylują w okolicach 3 860. Czy rynek zdecyduje się na odreagowanie?

Scenariusz główny – wzrostowy

Istotną strefą dla potencjalnych wzrostów staje się dziś nowy poziom TFS (3 855). Tak długo jak jest on utrzymywany, rozważyć będzie można podejście. Na zasadzie powrotu powyżej poziomu ceny 3 870 i jego re-testu, rynek kontynuowałby wzrost. Celem będzie 3 900.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 19.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Może jednak wydarzyć się tak, że indeks S&P 500 zdecyduje się na początku na podbicie. W takim wypadku rynek mógłby szukać podaży w okolicach 3 880-3 890. Przewaga niedźwiedzi w tym zakresie dałaby rozpędu spadkom. Zejście i przełamanie 3 855 skutkowałoby próbą przebicia ostatnich, piątkowych dołków.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 19.12.2022

Konkluzja

Inwestorzy i rynki rozpoczną handel w przedostatnim tygodniu tego roku. Czy świąteczne nastroje dadzą o sobie znać? Poziomy aktualne na dziś znajdują się poniżej.

TSR : 3 995

TFR : 3 950

TDP : 3 900

TFS : 3 855

TSS : 3 810

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.