Indeks S&P 500 runął 2,49%. Netflix z problemami ws. reklam.

Jak uchronić się przed skutkami krachu na giełdzie
J2T Trade

Główne amerykańskie rynki akcji zamknęły się zdecydowanie poniżej kreski. Wall Street silnie ucierpiało w wyniku ostatnich doniesień. Indeks S&P 500 runął wczoraj o 2,49%. Akcjonariusze reagowali wczoraj również na informacje ze spółki Netflix. Gigant VOD poinformował o problemach ws. reklam. Jak inwestorzy podejdą do handlu w piątek, 16 grudnia?

Wall Street tonęło

Najważniejsze indeksy giełdowe w USA poddały się spadkom podczas wczorajszej sesji. Tym samym kontynuowane był ruch z poprzedniego dnia. Wall Street w czwartek wyraźnie tonęło, notując najgorszy jak na razie dzień w grudniu. Najstarszy z głównych indeksów, czyli Dow Jones 30 stracił ogólnie 2,25%. Natomiast indeks spółek dużych (S&P 500) runął 2,49%.

Spadki rządziły wśród składowych

Patrzymy już na wczorajsze zachowanie spółek tworzących indeks S&P 500. Spadki rządziły wśród składowych, a strona zyskowna była niewidoczna. Największą obniżkę odnotowało przedsiębiorstwo Western Digital. Kurs akcji tej firmy poleciał w dół o 10,10%. Spółkom, które uchroniły się przed spadkami, przewodziło Lennar. Notowania tego przedsiębiorstwa zmieniły się korzystnie o 3,82%.

Problemy Netflix’a w biznesie reklamowym

Akcjonariusze zapoznali się wczoraj z raportem spółki Netflix dotyczącym reklam. Gigant VOD zaznaczył w nim, że ma problemy ze swoim biznesem reklamowym. Netflix nie spełnia gwarancji widowni, którą proponował reklamodawcą. Spółka podała, że odda pieniądze za reklamy, które nie zostały wyemitowane. Inwestorzy zareagowali spadkiem na opublikowany raport. Akcje spółki obniżyły się wczoraj o 8,63%.

FP Markets

Spadek liczby wniosków o zasiłek

Jak co czwartek, opublikowany został tygodniowy raport z Departamentu Pracy. Liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła za ostani tydzień. Najnowszy raport wskazał, że liczba obniżyła się o 20 tysięcy, a odczyt wniósł 211 tysięcy. Tym samym był to kolejny, pozytywny sygnał z rynku pracy.

Punkt widzenia – S&P 500 przy 3 850!

Czwartkowe otwarcie giełd w Stanach Zjednoczonych wywołało panikę. Notowania indeksu S&P 500 momentalnie osunęły się i w kolejnych godzinach kontynuowana była przecena. Najniżej indeks spółek dużych znalazł się przy 3 886 przed godziną 20 (czas w Polsce). Przed zamknięciem indeks nieco odrobił. Na wykres indeksu S&P 500 patrzymy w piątkowe przedpołudnie. Od rana indeks nurkuje i aktualnie oscyluje przy 3 850.

Scenariusz główny – spadkowy

Obecny układ wskazuje na to, że spadki mogą być kontynuowane. Pytanie jednak, jak do takiego ruchu indeks podejdzie w najbliższych godzinach. Rynek mógłby najpierw podbić w stronę poziomu 3 886 (nowy poziom TDP). Wówczas podaż pokazałaby znów siłę. Na zasadzie budowy kolejnego, niższego szczytu notowania skierowałby się w stronę 3 800.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 16.12.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Podbicie opisane w scenariuszu spadkowym stanowi również pierwszą część ruchu wzrostowego. Powrót do 3 886 wiązać się może z próbą przebicia się przez ten zakres. Zdecydowane utrzymanie tego obszaru i widoczna presja ze strony popytu mogłyby wynieść notowania do 3 920.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 16.12.2022

Konkluzja

Kończą się zmagania rynkowe w tym tygodniu handlowym. Amerykański indeks spółek dużych zdaje się chcieć kontynuować zejście. Czy tak rzeczywiście się wydarzy? Poziomy na dziś uległy zmianie. Aktualne na dzień 16.12.2022 znajdują się poniżej.

TSR : 3 980

TFR : 3 930

TDP : 3 886

TFS : 3 840

TSS : 3 795

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.