Nasdaq 100 znów traci. Indeks Nasdaq 100 testował roczne minimum. 

290
Index Nasdaq
J2T Trade

Wczorajszą sesję indeks Nasdaq 100 również zamyka ze stratą. Nasdaq 100 ponownie traci w tym tygodniu. Finalnie indeks zakończył sesję ze spadkiem 0,44%. W czwartek indeks Nasdaq 100 podjął się testowania okolic rocznego minimum. Jak wygląda analiza indeksu Nasdaq 100 na ostatnią sesję handlową w tym tygodniu?

Indeks Nasdaq traci 0,44%

Czwartkowa sesja zakończyła się spadkami na głównych amerykańskich indeksach giełdowych. Indeks Nasdaq 100 stracił wczoraj 0,44%. Przekłada się to na spadek w wysokości ponad 50 punktów. Była to druga z rzędu, a trzecia w całym tygodniu handlowym, sesja spadkowa dla amerykańskiego indeksu technologicznego. Podobną sytuację pod względem zamykania kolejnych sesji inwestorzy mogli oglądać w ubiegłym tygodniu. 

Spółki z podobnym ułożeniem 

Podczas wczorajszej sesji prawie połowa społek wchodzących w skład indeksu Nasdaq 100 obniżyła kurs swoich notowań. Nie było tym samym dominacji ilościowej spółek ze stratą na indeksie. Największa zmienność towarzyszyła spółce Cisco, które straciło wczoraj 13,73%. 

USA udzielają pomocy Ukrainie 

Niepewność związana z sytuacja na Ukrainie w dalszym ciągu wpływa na nastroje inwestorów. Senat przyjął ustawę o pomocy wojskowej i gospodarczej dla Ukrainy. W myśl ustawy będzie to pomoc w wysokości 40 mld dolarów. Analitycy zauważyli, że takie działanie z pewnością nie przyspieszy zakończenia konfliktu na drodze pokojowej.  

FP Markets

Spadkowe otwarcie indeksu Nasdaq 100 

W czwartek w godzinach pre-marketu doszło do publikacji istotnych danych makroekonomicznych. Podana została liczba zadeklarowanych wstępnie bezrobotnych, a także wartość wskaźnika przemysłowu z Filadelfii. Obie wartości okazały się gorsze od oczekiwanych. Spotęgowało to spadek indeksu Nasdaq 100 na rozpoczęciu amerykańskiej sesji. 

Punkt widzenia-niewielka strata, mocne ruchy 

Mimo tego, że indeks zakończył wczorajszą sesję z wynikiem spadkowym jedynie 0,44% nie oznacza to, że rynek poruszał się w wąskim zakresie. Wręcz przeciwnie rynek oscylował wczoraj wokół 200 punktowego zakresu (11 850- 12 050). 

Wczoraj rynek podjął się realizacji poniekąd scenariusza wzrostowego wskazywanego podczas analizy indeksu Nasdaq 100. Zgodnie ze scenariuszem: ,,rynek zejdzie do zakresu dolnego ograniczenia konsolidacji (strefa 11 800-11 850). Może wówczas lekko nadbić tę strefę, jednak nie może zostać ona wybita” rynek rzeczywiście zszedł do wskazywanej strefy. Jednak nadbił ją, sięgając nieco niższych zakresów. Mowa była również o tym, że jeżeli rynek utrzymywać się będzie powyżej zakresu dolnego ograniczenia konsolidacji, może generować ruch wzrostowy. Rynek aż dwukrotnie re-testował zakres dolnego ograniczenia, tworząc z niego ruch wzrostowy do zakładanego targetu 12 000-12 050. 

Obecnie rynek znajduje się powyżej zakresu TFS i oscyluje powyżej pełnego psychologicznego poziomu 12 000. Na dzisiejszą sesję wyznaczane przeze mnie poziomy nie uległy zmianie. Na dzisiejszą sesję przygotowałem  dwa scenariusze.

Scenariusz główny – wzrostowy 

Dziś zgodnie z nazwą bliżej przybliżę, jak wyglądać może ruch wzrostowy na dzisiejszej sesji. Poziom dolnego ograniczenia konsolidacji został już przetestowany od góry. Jednak wczorajszy ruch wzrostowy nie wyglądał tak pewnie. Dlatego dziś przypuścić można dwie możliwości wykonania ruchu wzrostowego. Pierwsza z nich zakłada, że podczas sesji europejskiej i godzin pre-marketu indeks wybije zakres wczoraj utworzonych lokalnych szczytów – okolice poziomu 12 055. Wówczas utrzymywanie się powyżej tego zakresu również na sesji amerykańskiej, może przyczynić się do utworzenia ruchu wzrostowego sięgającego zakresu 12 200-12 250. 

Jednak ostatnie sesje pokazały, że rynek zdecydowanie bardziej lubi schodzić do niższych zakresów. W takim wypadku ponownie może zostać przetestowany zakres dolnego ograniczenia konsolidacji. Gdyby rynek utrzymywał cenę w tej właśnie strefie (11 800-11 850) może być to miejsce wytworzenia impulsu wzrostowego. W myśl schematu opisany wyżej ruch przypuszczalnie przebiłby wczoraj utworzone lokalne szczyty. 

Na wykresie zamieściłem poglądowo, jak wyglądać może ruch opisany w drugiej możliwości. 

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 20.05.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy 

W tym przypadku rynek faktycznie będzie schodził do niższych zakresów, podobnie jak w drugiej możliwości scenariusza wzrostowego. Jednak zakres dolnego ograniczenia zostanie wyłamany i re-testowany od dołu. Wówczas celem przypuszczalnie może być utworzenie nowego rocznego minimum. 

Wykres NQ H1 20.05.2022
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 20.05.2022

Konkluzja 

Nazwa ,,scenariusz główny” odwołuje się do bliższego przybliżenia zakładanego ruchu. Można zauważyć, że opis jest nieco dłuższy niż w przypadku scenariusza pobocznego. Determinowane jest to faktem, że dla jednego z zakładanych ruchów przyjąć można więcej założeń. Nie ma to na celu wskazanie bardziej prawdopodobnego scenariusza, ale na wskazanie odpowiednich założeń. Dziś przyglądać się będę jak rynek zachowa się na istotnych strefach. Przypuszczam realizację scenariusza wzrostowego, możliwość druga.   

TTR : 12 879

TSR : 12 652

TFR : 12 429

TDP : 12 197

TFS : 11 967

TSS : 11 747

TTS : 11 530

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.