Indeks Nasdaq 100 najniżej w tym roku! Illumina straciła 14,63%.

Inwestor analizujący wykresy
J2T Trade

Główne indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych odnotowały spadki. Podczas piątkowej sesji indeks Nasdaq 100 osiągnął zakresy najniższe w tym roku. Indeks Nasdaq 100 schodząc do poziomu ceny 12 523 wyznaczył nowe minimum w 2022 roku. Spółka Illumina przewodziła spadkom. Na koniec ostatniej sesji handlowej tygodnia straciła 14,63%.

Poziomy z początku 2021 roku

Piątkową sesją indeks Nasdaq 100 kontynuował spadki. Rynek zamknął notowania niżej o 1,22%. Chwilę po wejściu rynków amerykańskich indeks osiągnął poziom ceny 12 523, wyznaczając przy tym nowe roczne minimum. Poprzednio indeks w tym rejonie oscylował na początku marca 2021 roku.

Illumina obniża kurs o 14,63%!

Illumina to spółka wchodząca w skład indeksu Nasdaq 100. Jest to amerykańskie przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w branży związanej z genetyką. Podczas piątkowej sesji spółka przewodniczyła spadkom na indeksie. Obniżyła kurs swoich notowań o 14,63 %. Warto dodać, że była to jedyna spółka z całego indeksu, która osiągnęła zmienność na poziomie liczby dwucyfrowej.

Stopy procentowe jednak wyższe?

Główne indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych zakończyły piątkową sesję na niższych poziomach. Stało się to między innymi po słowach Tom’a Barkin’a, Prezesa Banku Rezerwy Federalnej w Richmond. Zauważył on, że nie można wykluczać możliwości podniesienia stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Te słowa stoją poniekąd w sprzeczności do wypowiedzi Prezesa FED Jerome Powell ’a, który w ubiegłym tygodniu oznajmił, że taka podwyżka nie jest rozważana.

FP Markets

Stopa bezrobocia bez zmian

W godzinach pre-marketu podczas piątkowej sesji została podana informacja dotycząca m.in. zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Raport nie wykazał zmian względem poprzedniej wartości. Obecnie stopa bezrobocia wynosi 3,6%. Zatem również wartość stopy bezrobocia nie uległa zmianie.

Punkt widzenia – nowy tydzień na indeksie

Indeks Nasdaq 100 podczas ostatniej sesji handlowej w zeszłym tygodniu podjął się realizacji scenariusza spadkowego wskazywanego podczas analizy indeksu Nasdaq 100. Rynek szybko osiągnął wskazywany target (12 600) a w konsekwencji niższe zakresy, po czym powrócił powyżej ceny 12 900. Jednak indeks nie utrzymał się na tym poziomie i ponownie powrócił do bliskich okolic poziomi 12 600.

Dzisiejsza analiza rozpoczyna się od zmiany wyznaczany przeze mnie poziomów. Na wykresie oznaczyłem również strefę, która obecnie stanowi dla rynku opór. Jest to zakres ceny 12 820-12 750. W związku z powyższym można przyjąć dwa scenariusze: wzrostowy i spadkowy.

I scenariusz – wzrostowy

Jest to scenariusz przede wszystkim obarczony większym ryzykiem realizacji. Obecnie rynek znajduje się w tendencji spadkowej, a wyłamane dolne ograniczenie podczas piątkowej może utwierdzać w przekonaniu o dalszym ruchu spadkowym. Jednak gdyby tak na to spojrzeć chęć odreagowania, w postaci impulsu wzrostowego może się pojawić.

W tym scenariuszu zakładam, że rynek będzie utrzymywał okolice zakresu 12 500. Jest to pełen psychologiczny poziom, na którym być może uaktywni się strona popytowa. Dobrze byłoby, gdyby dziś w godzinach sesji europejskiej oraz godzin pre-marketowych rynek zapoczątkował ruch wzrostowy. Wówczas na zasadzie budowy utrzymującego się wyższego dołka, w godzinach sesji amerykańskiej indeks może wykonać silny impuls wzrostowy. Wówczas podejście pod zakres oporu będzie możliwe, a targetem docelowym dla sesji może być nawet 12 750.

Wykres Nasdaq H1, 09.05.2022
Scenariusz pierwszy indeks Nasdaq 100 09.05.2022

II scenariusz – spadkowy

Gdyby indeks w dalszym ciągu chciał kontynuować spadki dobrze byłoby, żeby pokazał inwestorom z jakiego poziomu, będzie generować impuls spadkowy. Wejście USA może spowodować wytworzenie silnego impulsu wzrostowego do okolic poziomu TFS. Wówczas ten ruch, traktowany byłby jako swoista korekta przed kolejnymi ruchami spadkowymi. Celem dla sesji może być poziom 12 350, gdy rynek podejmie się realizacji tego scenariusza.

Wykres Nasdaq 100 spadek 09.05.2022
Scenariusz drugi indeks Nasdaq 100 09.05.2022

Konkluzja

Indeks tworzy nowe roczne minima. Ostatnio wszystkie mocniejsze ruchy wzrostowe są szybko wygaszane i struktura pozostaje spadkowa. Czy dziś coś się zmieni? Poniżej podaję wyznaczane przeze mnie poziomy.

TTR : 13 521

TSR : 13 311

TFR : 13 100

TDP : 12 890

TFS : 12 681

TSS : 12 466

TTS : 12 256

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.