Indeks Nasdaq 100 z mocnym ruchem. Zyskał 3,48%.

J2T Trade

Podczas czwartkowej sesji indeks Nasdaq 100 zyskał 3,48%. Długo przyszło inwestorom czekać na tak mocny ruch wzrostowy indeksu Nasdaq 100.

Ciekawa sesja

Czwartkową sesję (28.04) zgodnie z oczekiwaniami można zaliczyć do najciekawszych w tym tygodniu. Jednocześnie indeks odrobił znaczną część straty wtorkowej sesji (26.04). Indeks Nasdaq 100 wzrósł prawie 3,5%, co przekłada się na wzrost odpowiadający ponad 450 punktom. Najmocniejszą wśród spółek była Meta, która zwiększyła swoje notowania o ponad 17%. Zapraszam do analizy indeksu Nasdaq 100 na ostatnią sesję handlową w tym tygodniu oraz miesiącu.

Omówienie danych 

We wczorajszej analizie wspomniałem o dwóch istotnych danych, które mogłyby wpłynąć na nastroje inwestorów. Liczba zadeklarowanych wstępnych bezrobotnych spadła, zgodnie z przewidywaniami analityków. Jest to stosunkowo korzystna zmiana względem danych z poprzedniego tygodnia. Wczoraj również podano wartość zmiany PKB za pierwszy kwartał w ujęciu procentowym. Według Bureau of Economic Analysis*, czyli instytucji odpowiedzialnej za mierzenie m.in. tej danej, w pierwszym kwartale 2022 roku PKB zmniejszyło się względem poprzedniego kwartału i zmiana PKB wynosi -1,4%. Przy publikacji zwrócono uwagę, że w pierwszym kwartale bieżącego roku odnotowano ponowny wzrost liczby przypadków COVID-19, a także spadek rządowych wypłat w ramach pomocy w związku z pandemią. 

Dziś już od godzin pre-marketowych rozpocznie się publikacja istotnych danych dla rynku. Na szczególną uwagę zasługuje publikacja wskaźnika bazowych wydatków konsumpcyjnych, która podawana jest raz w roku. Po godzinie 15:45 podana zostanie wartość indeksu Chicago PMI. Niedługo potem, gdyż o 16:00 podany zostanie wskaźnik nastroju konsumentów badany przez Uniwersytet w Michigan. Będzie to wartość wskaźnika za cały miesiąc. 

FP Markets

Apple i Amazon 

W godzinach wieczornych swoje sprawozdania finansowe udostępniła spółki Apple i Amazon. W przypadku pierwszej z nich wyniki okazały się lepsze niż, przewidywali analitycy. Przychody osiągnęły wartość 97,28 mld dolarów w pierwszym kwartale 2022 roku. Wartość wskaźnika zysku na akcję wynosi obecnie 1,52 dolara. Warto zwrócić uwagę na to, że oba wyniki są również lepsze od osiągniętych w pierwszym kwartale 2021 roku. Jak donosi CNBC**, CEO Apple Tim Cook przyznał, że wyniki finansowe spółki okazały się „lepsze, niż się spodziewaliśmy”. Wypowiedział się również dyrektor finansowy Apple, Luca Maestri. Ostrzegł on przed wyzwaniami, jakie będą stały przed spółką w obecnie trwającym drugim już kwartale.  

Wyniki spółki Amazon, w mogły zaskoczyć analityków. Osiągnięte przez spółkę przychody wyniosły ponad 116 mld dolarów, czyli dokładnie tyle ile szacowano. Jednakże ogromna dysproporcja jest zauważalna w wartości wskaźnika EPS. Według wczorajszego raportu wartość wskaźnika za pierwszy kwartał 2022 roku wynosi -7,56 dolarów, przy szacowanych 8,37 dolara. 

Dzisiejszy raport 

Przed dzisiejszą sesją, inwestorzy zerkać będą w stronę spółki Charter Communications. Spółka wchodząca w skład indeksu Nasdaq 100, to przedsiębiorstwo oferujące usługi telekomunikacyjne. Jest ona szczególnie dobrze znana amerykańskim inwestorom. Analitycy szacują, że przychody spółki w pierwszym kwartale br. osiągną wartość powyżej 13 mld dolarów. Wartość wskaźnika zysku na akcję, mam zmaleć względem podanej w czwartym kwartale ubiegłego roku.

Punkt widzenia 

Wskazywany target podczas wczorajszej analizy został strzelony z nawiązką, jednakże nie do końca miało to tak wyglądać. Co prawda, zgodnie z tym, co pisałem wczoraj: „być może już podczas sesji europejskiej indeks będzie chciał najpierw wykonać stopniowy ruch wzrostowy, żeby jednocześnie wybijać zakres ceny właśnie punktu TDP oraz zakres ceny średniej kroczącej SMA 55” tak też się stało. Sesja amerykańska natomiast, pokusiła się najpierw o sprawdzenie „apetytu” kupujących na nieco niższych poziomach, żeby później wygenerować silny impuls wzrostowy sięgający podawanego na czwartkową sesję targetu 13400-13450. 

Obecnie indeks znajduje się niewiele poniżej zakresu ceny wskazywanego przeze mnie poziomu TFR. W związku z takim zachowaniem rynku pozostawiam w dalszym ciągu wskazywane poziomy, ponieważ są nadal aktualne. Na dzisiejszą sesję przypuszczać można trzy schematy spośród, których dwa będą wzrostowe.

I scenariusz – wzrostowy 

W tym przypadku założenie jest proste: zakres ceny 13190-13220 musi zostać koniecznie utrzymany. Gdyby rynek podczas sesji europejskiej i pre-marketu oscylował nieco poniżej TFR, na samej sesji amerykańskiej mógłby zejść do zakresu ceny 13190-13220 i stamtąd generować kolejny ruch wzrostowy do zakresów ceny wczoraj utworzonego szczytu.

Scenariusz pierwszy Indeks Nasdaq 100 29.04.2022

II scenariusz – wzrostowy 

Ten scenariusz zakłada, że na zakresie 13370 +/- parę punktów ukształtował się lokalny opór. Gdyby to przypuszczenie okazało się prawdą, indeks może dopiero na tzw. wejściu USA (godzina rozpoczęcia sesji amerykańskiej) wyłamać zakres tej ceny i na zasadzie impuls-korekta-impuls piąć się do góry. Wówczas target ustalam na poziom 13550-13600 bądź wyższych. 

Scenariusz drugi indeks Nasdaq 100 29.04.2022

III scenariusz – spadkowy 

Dzisiejsza sesja, może jednak okazać się spadkowa. Jeżeli rynek zachowa techniczne podejście do spadków, to liczę na to, że najpierw utworzy niższy szczyt względem wczorajszego. Wówczas na zakresie ceny 13480-13500 może utworzyć wspomniany wyżej niższy szczyt. Z tego miejsca mogłaby rozpocząć się przecena, a wraz z nią powrót rynku do okolic ceny 13200. 

Scenariusz trzeci indeks Nasdaq 100 29.04.2022

Konkluzja 

W dalszym ciągu trwa obawa. Nie da się ukryć, że dochodzą coraz niepokojące informacje ze strony konfliktu na Ukrainie. Gdyby faktycznie, podobnie jak w zeszłym tygodniu przewodziła panika, to niższe zakresy będą w grze. Ja jednak rozrysowując scenariusze, patrzę przez pryzmat schematów technicznych. Dziś kończy się miesiąc, być może inwestorzy również będą mieli to na uwadze. Kończymy również miesiąc, a czytelnikom życzę udanej tzw. majówki. Z analizami dziennymi wracamy w poniedziałek. Poniżej podaję poziomy. 

TTR : 13 846

TSR : 13 635 

TFR : 13 424

TDP : 13 216

TFS : 13 004

TSS : 12 790

TTS : 12 590 

Źródła : 

*Bureau of Economic Analysis 

**CNBC

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.