Indeks Nasdaq 100 bez zmienności. Rynki utrzymują cenę.

Flaga USA
J2T Trade

Wczorajszą sesję indeks Nasdaq 100 kończy wraz z brakiem wyraźnej zmienności. Pozostałe główne indeksy w USA również z niewielkimi zmianami.  

Zmienność bliska zeru 

Środowa sesja miała stać pod znakiem pewnego i zdecydowanego ruchu. Tymczasem indeks Nasdaq 100 kończy sesję z wynikiem -0,05%. Jest to zmiana ceny (różnica pomiędzy ceną otwarcia, a zamknięcia) rzędu jedynie 6 punktów. Pozostałe główne rynki z amerykańskiego parkietu również finalnie w niewielkim stopniu zmieniły swoją cenę względem sesji wtorkowej. Ostatni raz indeks Nasdaq 100 taki poziom zmienności wykazał 6 stycznia br. Zerknijmy na to, co może przynieść dzisiejsza sesja. 

Dane makroekonomiczne 

Podczas wczorajszej analizy, wspominałem o dwóch danych, którym warto było się wczoraj przyjrzeć. Były to dane dotyczące: bilansu handlowego towarów oraz indeksu podpisanych umów kupna domów. Wartość bilansu była ujemna, podobnie jak poprzednia. Wyniosła ona w marcu ponad -125 mld dolarów według wczorajszej publikacji. Lepszy wynik osiągnął indeks podpisanych umów kupna domów. Wyniósł on -1,2% wobec poprzedniej wartości 4,0%. 

Dzisiaj szczególnie ważne będą dane opublikowane w godzinach pre-marketowych. Jak co czwartek, inwestorzy będą oczekiwać liczby zadeklarowanych wstępnie bezrobotnych. Analitycy prognozują spadek liczby ,,Joblessów” względem danych z ubiegłego tygodnia. Ponadto dzisiaj inwestorzy zostaną poinformowani o wyniku PKB za pierwszy kwartał. 

FP Markets

Raporty T-Mobile, Meta i PayPal 

Przewidywania analityków okazały się trafne. Przed wczorajszą sesją wydano raport spółki T-Mobile US. Szacowano obniżenie wielkość przychodów względem ostatniego kwartału rozliczeniowego, co okazało się prawdą, ponieważ przychody spółki faktycznie zmalały i wynoszą 20,12 mld dolarów. Jak oczekiwano, wzrósł wskaźnik EPS i jego wartość za pierwszy kwartał wynosi 0,57 dolara. Spółka zakończyła wczorajszą sesję ze wzrostem prawie 4%. 

Raport spółki Meta Platform ujawnił, że zarówno przychody, jak i wartość wskaźnika EPS osiągnęły gorszy wynik względem poprzedniego kwartału. Przychody spółki za pierwszy kwartał 2022 roku wynoszą 27,91 mld dolarów, a zysk na akcje 2,72 dolara. 

W przypadku spółki PayPal wyniki okazały się lepsze od prognoz finansistów. Przychody spółki wyniosły w pierwszym kwartale 6,48 mld dolarów, zaś zysk na akcje 0,88 dolara. Wartym uwagi jest fakt, że wyniki te są nieznacznie gorsze od danych z raportu ostatnich miesięcy 2021 roku. 

Raporty gigantów

Po dzisiejszej sesji wzrok inwestorów zwrócony będzie w stronę raportów spółek Apple i Amazon. Są to spółki, będące gigantami w swoich branżach. 

Szacuje się, że wyniki przedstawiane w raporcie spółek okażą się gorsze względem poprzednich. W przypadku spółki Apple prognozuje się, że przychody za pierwszy kwartał wyniosą 94,15 mld dolarów, a wartość wskaźnika EPS wyniesie około 1,5 dolara. Analitycy wobec spółki Amazon spodziewają się przychodów rzędu ponad 116 mld dolarów. Znaczący, ponad 3 krotny spadek względem poprzedniej wartości dotyczy wskaźnika EPS. 

Punkt widzenia

Podczas środowej sesji indeks Nasdaq 100 popadł w konsolidację. Wskazywana we wczorajszej analizie strefa dla scenariusza wzrostowego została utrzymana. Co więcej rynek dwukrotnie ją wczoraj przetestował, generując stamtąd impulsy wzrostowe. Najwyżej osiągnięty został zakres ceny 13240, przy zakładanym wczoraj: „możliwy do zaobserwowania będzie ruch sięgający rejonów nawet 13250-13300”. Biorąc pod uwagę, że od wskazywanej strefy akumulacji, jest to ponad 200 punktów ruchu, pozwolę sobie uznać pierwszy target za zaliczony. 

Przechodząc już do analizy technicznej chciałbym zaznaczyć, że wyznaczane przeze mnie poziomy na dzisiejszą sesję nie ulegną zmianie. W momencie pisania analizy (jak widać na poniższym wykresie) indeks znajduje się poniżej TDP. Świadczyć to może o dwóch istotnych rzeczach. Przejdźmy zatem do opisania scenariuszy na dzisiejszą sesję. 

I scenariusz 

Zgodnie z powyższym, obecność ceny rynkowej poniżej poziomu TDP, może pomóc określić dzisiejszy scenariusz wzrostowy. Być może już podczas sesji europejskiej indeks będzie chciał najpierw wykonać stopniowy ruch wzrostowy, żeby jednocześnie wybijać zakres ceny właśnie punktu TDP oraz zakres ceny średniej kroczącej SMA 55. Gdyby tak się stało, dobrze by było, żeby rynek wykazał chęć przetestowania od góry poziomu TDP. Wówczas z zakresu ceny 13190-13210 rynek może wygenerować impuls wzrostowy z targetem nawet 13400-13450.

Scenariusz pierwszy indeks Nasdaq 100 28.04.2022

II scenariusz 

Opisany wyżej pierwszy ruch indeksu może być jednak mylący. Ten scenariusz zakłada, że rynek podobnie jak w scenariuszu pierwszym wybije zakres ceny zarówno TDP jak i nieco wyższy średniej kroczącej SMA 55. Wówczas tam, może nastąpić nagłe odpuszczenie strony popytowej i powrót do utworzonego wczoraj zakresu konsolidacji. Celem dla sesji będą wówczas okolice ceny 13004.

Scenariusz drugi indeks Nasdaq 100 28.04.2022

Konkluzja

Na wykresie każdego ze scenariuszy zilustrowałem opisany wyżej ruch. Czy dziś rynek podejmie się pełnej realizacji scenariusza pierwszego? Może jednak wykona ruch mylący i wróci do zakresu konsolidacji. Jedno jest pewne, dziś czeka nas ciekawa sesja. Poniżej podaję poziomy wyznaczanych przeze mnie punktów. 

TFR : 13 846

TSR : 13 635

TFR : 13 424

TDP : 13 216

TFS : 13 004

TSS : 12 790

TFS : 12 590

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.