Indeks Nasdaq 100 przedłużył zyski. Notowania wyżej o 0,77%.

J2T Trade

Amerykański indeks technologiczny odnotował kolejną sesję handlową na plus. W środę, 15 lutego indeks Nasdaq 100 przedłużył zyski z poprzednich dni. Notowania indeksu wylądowały wczoraj wyżej ogólnie o 0,77%. Inwestorzy ponownie pozytywnie ocenili kondycję gospodarki USA. Jak wygląda sytuacja Nasdaq’a 100 w czwartek, 16 lutego? Zapraszamy na codzienną analizę technologicznego indeksu.

Nasdaq 100 znów generował zyski

Podczas środowej sesji byliśmy świadkami kolejnego pokazu sił ze strony popytu. Wczorajsze zamknięcie giełd w Nowym Jorku ujawniło, że Nasdaq 100 znów generował zyski. Tym razem notowania indeksu poszły w górę łącznie o 0,77%. Warto zaznaczyć, że w trwającym tygodniu handlowym (13.02-17.02) była to trzecia zyskowna sesja. Nasdaq 100 na dwie sesje przed końcem tygodnia ma na swoim koncie wynik rzędu +3,11%. Czy wykorzysta dzisiejszą sesję do przedłużenia zysków?

Spółki pokazują zainteresowanie  wzrostami

Przedsiębiorstwa wchodzące w skład technologicznego indeksu ponownie podwyższyły swoje wyceny. Zakończenie środowej sesji pokazało, iż najlepiej wypadło Airbnb, którego akcje wzrosły o 13,35%. Warto zauważyć, że Nasdaq’a 100 w górę ciągnęły również najważniejsze firmy. Gigantyczne spółki ponownie pokazały zainteresowanie wzrostami. Dla przykładu warto podać, że akcje Apple wzrosły wczoraj o 1,39%, zaś Tesli o 2,38%. Po stronie spadkowej wyróżniło Biogen, którego akcje straciły na wartości 3,49%.

Zmiany w strukturach zarządczych Fed

We wtorek, 14 lutego wiceprzewodnicząca Rezerwy Federalnej, Lael Brainard złożyła rezygnację z pełnionej funkcji. Na oficjalnej stronie amerykańskiego banku centralnego doceniono i podziękowano za działania Brainard. Ponadto wypisany został życiorys, a także wszystkie osiągnięcia urzędnik w czasie pełnienia funkcji. Działalność Brainard skomentował Jerome Powell. „Lael wniosła ogromny talent i znakomite wyniki do wszystkiego, co robiła w Rezerwie Federalnej” – powiedział prezes Fed.

FP Markets

Jednak od świata finansów Lael Brainard nie ucieka. Prezydent USA, Joe Biden ogłosił, że obejmie ona stanowisko dyrektora Narodowej Rady Gospodarczej. Tym samym w Białym Domu trwa wybór wiceprzewodniczącego. Amerykańskie media podały wczoraj, że stanowisko objąć może prezes Fed w Chicago, Austan Goolsbee.

Punkt widzenia – indeks Nasdaq 100 zrealizował podejście, na co szykujemy się dziś?

We wczorajszym artykule o technologicznym indeksie zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na ruch wzrostowy. O takiej możliwości pisaliśmy: „Wykres pokazuje, iż dziś rozważamy głównie ruch wzrostowy. Kluczowe założenie dotyczy poziomu TDP oraz zakresu średniej. Tak długo, jak te obszary będą utrzymywane, indeks ma szansę na ruch w górę. Z okolic średniej/poziomu TDP notowania mogą zebrać się do wzrostu. Schematycznym ruchem Nasdaq 100 ma sposobność powrócić do 12 700”.

Rzeczywiście rynek najpierw postawił na badanie wskazanych zakresów (średniej i poziomu TDP). Po otwarciu giełd notowania Nasdaq’a 100 zeszły do średniej SMA 55 i oscylowały na jej zakresie. Przed godziną 17 (czas w Polsce) przeważyli kupujący. Dokładnie z obszaru wskazanej średniej rozpoczął się ruch wzrostowy. Notowania skoczyły w górę i wyraźnym schematycznym ruchem znalazły się na poziomie 12 700.

Na wykres indeksu technologicznego patrzymy już kolejnego dnia. W czwartek, 16 lutego na ponad 2 godziny przed otwarciem sesji notowania znajdują się w rejonach 12 670. Jak wypadnie Nasdaq 100 dzisiaj?

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek w dalszym ciągu może wykonywać ruch wzrostowy. Taki mógłby rozpocząć się jednak od cofnięcia, które polegałoby na zejściu do zakresu średniej SMA 55. Wówczas w tych rejonach indeks zebrałby się do wzrostu. Powrót powyżej TFR dałby sygnał do kolejnego ruchu w górę. Ten mógłby skutkować podejściem pod 12 900.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 16.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy jednak liczyć się z tym, iż zejście do zakresu średniej wiązać się może z jej przełamaniem. Wówczas re-test średniej od dołu rozpędziłby rynek w spadkach. Indeks w takim wypadku powróciłby do 12 450.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 16.02.2023

Konkluzja

Powoli dobiega końca handel na rynkach akcji w tym tygodniu handlowym. Indeks Nasdaq 100 rozgrywa dziś przedostatnią sesję tego tygodnia. Co zaprezentuje tym razem?

TTR : 13 142

TSR : 12 915

TFR : 12 692

TDP : 12 460

TFS : 12 233

TSS : 12 010

TTS : 11 793

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.