Nasdaq 100 wybrnął wzrostem. Inflacja w USA spadła do 6,4%.

Stopy procentowe
J2T Trade

Wczoraj byliśmy świadkami prawdziwej walki sił rynkowych na amerykańskim parkiecie giełdowym. Z głównych indeksów zyskał jedynie technologiczny. Nasdaq 100 jednak dopiero pod koniec dnia wybrnął wzrostem. Nastroje dyktowane były we wtorek, 14 lutego odczytem inflacji w USA. Roczna stopa wzrostu cen spadła do poziomu 6,4%. Co dokładnie pokazał raport dotyczący inflacji? W środę, 15 lutego zapraszamy na codzienną analizę technologicznego indeksu.

Indeks Nasdaq 100 wzrostowy po batalii

Wczorajszą sesję, ze względu na jej zmienny charakter nazwać można batalią sił rynkowych. Żadna ze stron nie odpuszczała przez dłuższy czas i sprawy rozwiązały się dopiero pod wieczór. Zamknięcie ujawniło, że indeks Nasdaq 100 z wtorkowych zmagań wybrnął wzrostem. Notowania technologicznego indeksu wylądowały ogólnie wyżej o 0,71%. Tym samym przedłużone zostały zyski z poprzedniej sesji.

Akcje spółek podwyższyły wartość

Spółki tworzące indeks Nasdaq 100 wahały się wczoraj co do kierunku. Przeważyła jednak strona wzrostowa i akcje większości firm podwyższyły swoją wartość. Najlepiej pod tym względem wypadło Globalfoundries, którego akcje skoczyły o 8,44%. Warto zauważyć również, że indeks silnie w górę ciągnięty był przez spółkę Elona Muska. Tesla zmieniła swoją wycenę na plus o 7,51%. Tabela notowań z wtorkowej sesji pokazała ponadto, iż po stronie strat osiągane były mniejsze zmiany. Na czele spadków stanęło PayPal, które straciło 2,76%.

Inflacja w USA spadła w styczniu do 6,4%

Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy opublikowało przed wczorajszą sesją swój raport dotyczący poziomu cen. Jak podano, roczna stopa inflacji w Stanach Zjednoczonych wyniosła za styczeń 6,4%. Tym samym tempo wzrostu cen nieznacznie spadło względem wcześniejszego miesiąca. Ogólnie natomiast był to siódmy miesiąc spadku z rzędu. Warto zauważyć, że styczniowy odczyt był jednak nieco wyższy od oczekiwanego. Dodatkowo w sprawozdaniu przeczytać można, że wskaźnik cen konsumpcyjnych  (CPI) w ujęciu miesięcznym wzrósł o 0,5%.

FP Markets

Na taką wartość inflacji w znacznym stopniu przyczynił się wzrost cen energii. W skali roku wyniósł on 8,7%. Natomiast ceny żywności wzrosły o 10,1% rok do roku.

Biden podkreśla postępy swojej administracji

Prezydent USA, Joe Biden odniósł się wczoraj do najnowszego odczytu inflacji. W swojej wypowiedzi zauważył, że spadła ona po raz kolejny, co pokazuje, jakie postępy poczyniła jego administracja. „Dzisiejsze dane pokazują, że roczna inflacja spada od siedmiu miesięcy, realne płace pracujących Amerykanów wzrosły w tym czasie, a ceny żywności i gazu spadły – dając rodzinom oddech. Wszystko, podczas gdy bezrobocie pozostało na najniższym poziomie od 1969 roku, a wzrost zatrudnienia pozostał sprężysty” – napisał Biden na Twitterze.

Poziom inflacji za wysoki – mówi Williams z Fed

Do najnowszego odczytu inflacji w USA odniósł się również jeden z polityków Rezerwy Federalnej. John Williams powiedział, że obecny poziom cen jest zbyt wysoki i potrzeba czasu, aby ściągnąć inflację do celu. Prezes nowojorskiego Fed przyznał również, że kosztem obniżenia inflacji jest słabszy wzrost gospodarczy.

Punkt widzenia – indeks Nasdaq 100 powyżej 12 500, co dzisiaj? 

Wczoraj już w godzinach amerykańskiego pre-marketu pojawiły się silne wahania notowań. Rynek wykonywał ponad dwustu punktowe przeloty i bawił się zmiennością. Indeks kilkukrotnie schodził do średniej SMA 55 i co ciekawe utrzymał jej zakres. Z niej każdorazowo generował odbicie, a w godzinach wieczornych wykonał ostatnie.

Na wykres indeksu Nasdaq 100 patrzymy kolejnego dnia. W środę, 15 lutego notowania znajdują się powyżej 12 500. Na jaki ruch zdecyduje się technologiczny indeks w najbliższych godzinach?

Scenariusz główny – wzrostowy

Wykres pokazuje, iż dziś rozważamy głównie ruch wzrostowy. Kluczowe założenie dotyczy poziomu TDP oraz zakresu średniej. Tak długo, jak te obszary będą utrzymywane, indeks ma szansę na ruch w górę. Z okolic średniej/poziomu TDP notowania mogą zebrać się do wzrostu. Schematycznym ruchem Nasdaq 100 ma sposobność powrócić do 12 700.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 15.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Negacja kluczowego założenia dla wzrostów ma swoje zastosowanie w scenariuszu spadkowym. Zejście poniżej poziomu TDP, a następnie re-test jego okolic od dołu, otworzyłby drogę do 12 300.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 15.02.2023

Konkluzja

Niebawem rozpoczną się starania rynkowych uczestników w środkowej sesji tygodnia. Sytuacja na godzinę przed otwarciem giełd sprawia, że przychylniej patrzymy w stronę wzrostów.

TTR : 13 142

TSR : 12 915

TFR : 12 692

TDP : 12 460

TFS : 12 233

TSS : 12 010

TTS : 11 793

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.