Indeks Nasdaq 100 poszybował! Notowania wyżej o 2,69%.

J2T Trade

W czwartek, 16 marca inwestorzy indeksów z Wall Street pokazali skrajnie pozytywne nastroje. Optymizm pojawił się za sprawą informacji o udzieleniu pomocy jednemu z amerykańskich banków. Rewelacyjnie wypadł wczoraj amerykański indeks technologiczny. Indeks Nasdaq 100 poszybował mocno w górę. Notowania wylądowały wyżej aż o 2,69%. Jak zachowa się technologiczny rynek akcji w piątek, 17 marca? Co zaprezentuje dzisiaj?

Indeks Nasdaq 100 trwa w silnej, wzrostowej serii

Wczorajsza sesja ujawniła pozytywy sentyment na głównych indeksach w USA. Najlepiej z popularnych indeksów z Wall Street wypadł indeks Nasdaq 100. Rozliczenie giełdowego dnia ujawniło, że jego notowania finalnie znalazły się wyżej o 2,69%. Warto podkreślić, że w tym tygodniu indeks Nasdaq 100 trwa w silnej wzrostowej serii. Czwartkowa sesja była tą najsilniejszą w trwającym tygodniu. Czy indeks podtrzyma dziś dobre nastawienie?

Akcje spółek zwyżkowały

Kolejny dzień, kolejna dobra sesja indeksu Nasdaq 100. Jednak tak jak zauważyliśmy, podczas wczorajszej sesji odnotowany został szczególny wzrost. Stało się tak za sprawą składowych, które pewnie ciągnęły indeks w górę. Akcje znacznej większości spółek zwyżkowały, a najlepiej wypadło AMD (NASDAQ:AMD). Wycena technologicznego giganta wzrosła o 7,72%. Warto podkreślić, że inna spółka Marvell (NASDAQ:MRVL) osiągnęła podobną, 7% dodatnią zmianę kursu. Po stronie stratnej stanęło trzynaście firm, a ich liderem było Enphase (NASDAQ:ENPH). Notowania tej spółki spadły o 2,26%.

Punkt widzenia dzienny: indeks zrealizował wzrost, notowania na 12 600

Wczoraj pisaliśmy o ruchu wzrostowym na technologicznym Nasdaq’u. Treść projekcji na czwartkową sesję brzmiała: „Dziś warto będzie rozważyć dalsze podejście indeksu. Takie mogłoby rozpocząć się od cofnięcia do pewnej strefy. Dziś kluczowa będzie obserwacja obszaru poziom TFR-średnia. Jeżeli ten będzie utrzymywać rynek, Nasdaq 100 ma szansę na spory ruch. Celem na dziś wydaje się TSR, czyli okolice 12 450”.

FP Markets

Rzeczywiście rynek najpierw cofnął do wskazanej strefy (TFR-średnia). Wykonał to jednak w godzinach amerykańskiego pre-marketu. Otwarcie giełd przyniosło natomiast pozytywne nastroje. Rynek zgodnie z oczekiwaniami wykonał spory ruch. Podejście było jednak błyskawiczne, gdyż rynek w nieco ponad godzinę osiągnął cel, czyli 12 450. Byki nie zatrzymały się na tym zakresie, wręcz szły dalej w górę. Indeks sięgnął poziomu 12 600 i na nim się zatrzymał.

Na wykres Nasdaq’a 100 patrzymy w piątek o godzinie 11 (czas w Polsce). Notowania pozostają na wczorajszych szczytach, oscylując obecnie właśnie na poziomie 12 600. Rynek może wygenerować dziś cofnięcie. Takie poprzedzone zostałoby podejściem do strefy 12 680-12 730. W niej rynek zebrałby podaż, zszedł do 12 568 (nowe TFR) i go przełamał. Notowania mogą powrócić dziś do przedziału 12 450-12 480.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1
Indeks Nasdaq 100 interwał H1 17.03.2023

Punkt widzenia tygodniowy: ponad 900 punktów ruchu wykonane, scenariusz zrealizowany

W poniedziałek, 13 marca podaliśmy projekcję na cały obecny tydzień dla indeksu Nasdaq 100. Codziennie śledziliśmy jej wypełnienie i dziś ją zamykamy, niezależnie od rozrachunku piątkowej sesji. Rynek wykonał bowiem ponad 900 punktów zgodnie z założeniami. Scenariusz można zatem uznać za zrealizowany.

Wykres indeks Nasdaq 100 D1
Indeks Nasdaq 100 interwał D1 17.03.2023

Konkluzja

Dziś w USA przypada tzw. dzień trzech wiedźm. Trzeci piątek I kwartału 2023 roku przeżywany będzie w szczególnej sytuacji. Zdaje się, że zmienność i dziś nie opuści rynków. Poziomy* zaznaczone na wykresie uległy aktualizacji. Odpowiednie na dziś znajdują się poniżej.

TTR : 13 017

TSR : 12 791

TFR : 12 568

TDP : 12 336

TFS : 12 110

TSS : 11 886

TTS : 11 669

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień. 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.