Nasdaq 100 przedłużył odbicie. Notowania indeksu pod 12 300.

Nasdaq Sala Notowań
J2T Trade

Amerykański indeks technologiczny zyskiem zakończył środową sesję, 15 marca. Dzień handlowy naznaczony był zmożoną zmiennością i indeks do końca walczył o kierunek. Niemniej Nasdaq 100 przedłużył odbicie i solidnie prezentuje się w tym tygodniu. Na technologiczny rynek w USA patrzymy w czwartek. Notowania indeksu Nasdaq 100 znajdują się obecnie pod 12 300. Co przyniesie inwestorom dzisiejsza sesja?

Nasdaq 100 trwał w odbiciu

Wczorajsza sesja obfitowała przede wszystkim w zmienność głównych indeksów na Wall Street. Zamknięcie giełd ujawniło, że tylko jeden z nich pozytywnie wyszedł z potyczki sił rynkowych. Indeks Nasdaq 100 zyskał w środę finalnie 0,42%. Tym samym technologiczny indeks trwał w odbiciu kolejny dzień. Warto zauważyć, że w tym tygodniu Nasdaq 100 jak na razie kończy wszystkie sesje na plusie.

Tabela notowań kłóci się z wynikiem

Spoglądamy już na wczorajszą tabele notowań spółek tworzących indeks technologiczny z USA. W oczy od razu rzuca się fakt, iż więcej składowych Nasdaq’a 100 w środę straciło. Ponadto po stronie spadkowej odnotowano wyższą zmienność. Najgorzej spisało się Diamondback (NASDAQ:FANG), którego akcje spadły o 7,46%. Wśród wzrostów liderem okazało się Sirius XM (NASDAQ:SIRI), którego wycena wzrosła o 3,70%. Tabela notowań zatem kłóci się z wynikiem. Co zadecydowało o wzroście? Sytuację rozstrzygnęły najważniejsze indeksowe spółki. Spółki z grupy BigTech wykazały wzrosty, a ich waga zrobiła swoje.

Punkt widzenia dzienny: indeks ponownie wyciągnął ruch

Nasdaq 100 po raz kolejny w ostatnim czasie miał za zadanie wyciągnąć ruch sprzed sesji. Otwarcie pokazało zmienne nastroje i notowania poruszały się w ponad stu punktowym zakresie. Do pewnego wzrostu technologiczny indeks zabrał się po godzinie 18 (czas w Polsce). Właściwy wzrost rozpoczął się z okolic średniej SMA 55. Dość sprawnie Nasdaq 100 sięgnął poziomu 12 235 (TFR) i szedł dalej. Najwyżej notowania znalazły się wczoraj w rejonach 12 300.

FP Markets

Technologiczny Nasdaq w czwartek rano nie odbiega od wczorajszych szczytów. Notowania indeksu znajdują się tuż od poziomem 12 300. Dziś warto będzie rozważyć dalsze podejście indeksu. Takie mogłoby rozpocząć się od cofnięcia do pewnej strefy. Dziś kluczowa będzie obserwacja obszaru poziom TFR-średnia. Jeżeli ten będzie utrzymywać rynek, Nasdaq 100 ma szansę na spory ruch. Celem na dziś wydaje się TSR, czyli okolice 12 450.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1
Indeks Nasdaq 100 interwał H1 16.03.2023

Punkt widzenia tygodniowy: Nasdaq 100 cały czas rozgrywa schemat

Scenariusz podany na ten tydzień w dalszym ciągu jest realizowany przez indeks technologiczny. Nasdaq 100 zdaje się spełniać ostatni ruch, czyli podejście pod 12 700. Czy rzeczywiście napęd wzrostowy zostanie podtrzymany dziś i jutro?

Wykres indeks Nasdaq 100 D1
Indeks Nasdaq 100 interwał D1 16.03.2023

Konkluzja

Dziś nastroje inwestorów podyktowane będą decyzją Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Rynkowi uczestnicy mniejszą podwyżkę w przypadku EBC potraktować mogą jako nadzieję na brak podwyżki ze strony Fed. To właśnie na przyszłotygodniowej decyzji Rezerwy Federalnej skupiają się obserwatorzy rynków. Poziomy* z wykresu H1 nie uległy zmianie. Aktualne na dziś rozpisane zostały poniżej.

TTR : 12 685

TSR : 12 458

TFR : 12 235

TDP : 12 003

TFS : 11 777

TSS : 11 553

TTS : 11 336

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień. 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.