Wczorajszą sesję handlową indeks Nasdaq 100 zakończył tracąc ponad 2%. Amerykański indeks kontynuuje we wtorek spadki. Pokazuje tym samym, że poniedziałkowa sesja była jedynie odreagowaniem. Dla amerykańskiego indeksu technologicznego jest to już 10 spadkowa sesja w tym miesiącu. Co będzie czekać inwestorów podczas środowej sesji?
Nasdaq 100 w zależności spadkowej
We wtorek indeks Nasdaq 100 zakończył sesję ze spadkiem. Finalnie amerykański indeks technologiczny Nasdaq 100 obniżył kurs swoich notowań o 2,20%. Przekłada się to na ruch spadkowy rzędu ponad 260 punktów. Najsłabszą spośród spółek była DexaCom. Akcje spółki spadły o 11,05%. Była to jedyna ze spółek, której zmiana ceny była wyższa od 10%. Ponadto zdecydowana większość komponentów indeksu Nasdaq 100 wczoraj również traciła. Spotęgowało to siłę wtorkowego spadku.
Walka z inflacją
Członkowie Rezerwy Federalnej podkreślali we wtorek, że zacieśnianie polityki jest konieczne w walce z inflacją. Wczoraj przemawiał głównie Prezes Banku Rezerwy Federalnej w Atlancie, Raphael Bostic. Reprezentant Rezerwy Federalnej powiedział, że stłumienie inflacji to nadrzędny cel instytucji. Stale rosnące ceny powodują brak równowagi, która powinna być zachowana pomiędzy popytem a podażą.
Rezerwa Federalna zamierza sprowadzić inflacje do poziomu 2%. Członkowie instytucji podkreślają, że walkę z inflacją utrudnia ogólne spowolnienie gospodarcze i konflikt na Ukrainie. Bostic zaznaczył również wczoraj, że powyższe przyczyny „zaciemniają perspektywy gospodarcze”.
Sprzedaż ropy
We wczorajszej analizie indeksu Nasdaq 100 wspomniałem o trwającym kryzysie energetycznym. Zwróciłem uwagę wczoraj na kwestię: „Warto będzie przyglądać się, czy dziś poruszany będzie temat związany z sektorem energetyczny”. Kryzys energetyczny ma pewną złożoność, jednak każda informacja jest istotna. Faktycznie we wtorek inwestorzy dowiedzieli się, że Waszyngton sprzeda do 40 mln baryłek ropy naftowej. Jak donoszą amerykańskie media zostanie sprzedana część rezerw strategicznych. Taki ruch ze strony władz ma pomóc w walce z podażą ropy naftowej.
Punkt widzenia – co dalej z Nasdaq 100?
Na wczorajszą sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek podjął się realizacji scenariusza spadkowego w postaci możliwości pierwszej. We wtorek założenie dotyczyło: „Strefa (11 800-11 850) w przypadku wyłamania od dołu będzie determinowała kontynuacje trwającej tendencji spadkowej. Gdy rynek wyłamie zakres opisywanej strefy może ją re-testować”. Tak też się stało, ponieważ rynek po wejściu USA przetestował od dołu wskazywaną wczoraj strefę. Wczoraj również zakładałem cel: „Wówczas w myśl zasady impuls-korekta-impuls indeks będzie mógł wygenerować impuls sięgający zakresów tegorocznych minimum. Targetem w przypadku realizacji może być poziom ceny 11 600”. Również cel został osiągnięty zatem scenariusz uważam za zrealizowany.
Obecnie widać, że indeks znajduje się nieco powyżej poziomu ceny TSS. Na dzisiejszą sesję pewna rzecz uległa zmianie. Mianowicie strefa 11 800-11 850 została usunięta. Na dzisiejszej sesji spodziewam się, że nie będzie ona stanowiła kluczowego miejsca. Poziomy wyznaczane codziennie nie ulegają zmianie.
Scenariusz główny – spadkowy
Dziś amerykański indeks technologiczny może kontynuować spadki. Mogłoby się to odbyć na dwa sposoby. W pierwszym zakładam, że rynek podejdzie do zakresu średniej kroczącej SMA 55 i przetestuje ja od dołu. Wówczas napędzać to może siłę podażową, która zepchnęłaby rynek do poziomu 11 650 lub nieco niższych.

Druga możliwość natomiast zakłada nieco wyższe pierwsze podejście. Wówczas rynek dotarłby do zakresów ceny 11 967, czyli TFS. Jeżeli scenariusz spadkowy ma się realizować, ten poziom jest niewybijanym. Na jego wysokości może zostać utworzony schemat podwójnego szczytu. Wówczas poziom ten byłby oporem dla rynku. Z tego poziomu zakładana jest obniżka do ceny 11 700.

Scenariusz poboczny – wzrostowy
Rynek po wykonaniu zejścia opisanego w scenariuszu spadkowym w możliwości pierwszej może wykonać następujący ruch. Po dojściu właśnie do okolic 11 650 lub nieco niższych zakładam, że rynek zbierze siłę popytową. Wówczas w myśl zasady impuls-korekta-impuls może tworzyć ruch wzrostowy. Korektą będzie, zgodnie z poniższym rysunkiem, re-test poziomu TSS. Targetem w przypadku realizacji będzie poziom 12 100.

Konkluzja
Powyżej zostały opisane scenariusze na dzisiejszą sesję. Dziś, jak na co dzień warto będzie zwrócić uwagę, jak zachowa się rynek w godzinach sesji europejskiej i pre-marketu. Już w tym czasie amerykański indeks może pokazać, któryś z opisanych wyżej ruchów.
Indeks Nasdaq 100 jest bardzo ruchliwym indeksem. Przypuszczam zatem, że dziś zostaną zrealizowane dwa scenariusze – jeden po drugim. Zakładam, że rynek najpierw podejmie się realizacji scenariusza spadkowego w postaci możliwości pierwszej, a następnie będzie szukał pretekstu do wykonania ruchu wzrostowego. Ważne jest, aby rynek nie wyłamywał poziomu wczorajszego dołka, jeżeli mają zostać zrealizowane dwa scenariusze. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.
TTR : 12 879
TSR : 12 652
TFR : 12 429
TDP : 12 197
TFS : 11 967
TSS : 11 747
TTS : 11 530
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!