Sesja na minusie. Nasdaq 100 zanotował spadek o 5,06%.

377
Indeks Nasdaq z mocnymi spadkami
J2T Trade

Czwartkową sesję amerykański indeks kończy na minusie. Główne indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych wymazują w czwartek zyski z poprzednich dni. Notowania indeksu Nasdaq 100 spadły o 5,06%. Dawno na indeksie nie odnotowano tak mocnego spadku. Co przyniesie ostatnia sesja w tym tygodniu? 

Najgorsza sesja

Indeks Nasdaq 100 wczorajszą sesję zakończył z wynikiem najgorszym od początku bieżącego roku. Ponadto ostatni raz amerykański indeks technologiczny stracił powyżej 5% na początku września 2020 roku.

Spółka, która przewodniczyła wczorajszym spadkom to Cognizant A. Straciła ona podczas czwartkowej sesji 12,75%. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że aż 4 spółki wchodzące w skład indeksu Nasdaq 100 zanotowały dwucyfrowy wynik spadkowy. Jedynie dwie spółki z całego indeksu zakończyły sesję na zielono, co tylko podkreśla wymowę wczorajszych spadków. 

Obligacje skarbowe najwyżej w ostatnich latach 

Wątpliwości inwestorów, widoczne w postaci wczorajszych mocnych spadków na głównych indeksach, wpłynęły również na wycenę innych aktywów. Podczas czwartkowej sesji wzrosła rentowność obligacji skarbowych. Obecnie poziom rentowności znajduje się na wysokości ostatnio widzianej blisko 4 lata temu. 

FP Markets

Obawy o FED 

Zasadnym jest twierdzić, że wczorajsze spadki zależne były w głównej mierze od wątpliwości inwestorów wobec stanowiska Rezerwy Federalnej. Podjęta w środę decyzja dotycząca stóp procentowych, a także zapewnienia członków FED co do stabilizacji cen w kraju, wywołały euforię podczas środowej sesji. Wczorajsza sesja pokazała, że ta euforia była sztucznym zachowaniem, a zapał kupujących został szybko zgaszony. 

Rośnie liczba bezrobotnych 

Inwestorów zaskoczyła również udostępniona liczba zadeklarowanych wstępnie bezrobotnych. Okazało się, że liczba tzw. Jobless’ów jest o wiele większa, niż szacowali analitycy. Obecnie wynosi ona 200 tysięcy. Dzięki tym danym inwestorzy wiedzą jak aktualnie, kształtuje się rynek pracy w USA. Dzięki wczorajszej publikacji możemy zinterpretować, że złożonych zostało blisko 20 tysięcy nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ciągu tygodnia. 

Spadek innych wskaźników 

Podczas analizy na wczorajszą sesję wspominałem o publikacji jeszcze jednej istotnej danej. Spadła bowiem wartość wskaźnika zmiany produktywności pozarolniczej. Jak podano jest to duża zmiana, ponieważ obecnie wynosi ona -7,5% przy poprzedniej wartości 6,3%. 

Oczekiwanie na dalsze dane 

Dziś w godzinach pre-marketowych zostanie podana informacja dotycząca zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Będzie to poniekąd rozszerzenie informacji podanych wczoraj, ponieważ poddany badaniom jest sektor pozarolniczy. Co ciekawe w tym samym czasie zostanie podana informacja dotycząca stopy bezrobocia w kwietniu. Analitycy oczekują spadku tej wartości. 

Chwilę przed sesją amerykańską przemawiać będzie członek Rezerwy Federalnej, John Williams. Inwestorzy pochylą się nad tym przemówieniem, które prawdopodobnie będzie zawierać komentarz co do środowej decyzji. 

Przychód w wysokości 2,1 mld dolarów 

Opublikowane wczoraj sprawozdanie finansowe spółki Vertex ujawniło, że przychody osiągnięte w pierwszym kwartale br. były nieco wyższe względem poprzedniego badanego okresu. Wyniosły one 2,1 mld dolarów. Poprawie uległ również wskaźnik EPS. Zgodnie z przewidywaniami analityków, wartość wskaźnika zysku na akcję wzrosła. Wartość wskaźnika EPS dla spółki to 3,52 dolara. 

Punkt widzenia – Nasdaq przy dolnych ograniczeniach 

Wczorajszą sesją indeks Nasdaq 100 wymazał cały środowy zysk, schodząc ponownie do zakresu dolnych ograniczeń. Na ten moment możemy wyznaczyć przede wszystkim zakres dość sporej konsolidacji. Niestety, rynek nie utrzymał się w zakresach, które potencjalnie mogły służyć jako miejsca tworzące ruchy wzrostowe. 

Dzisiejszą analizę rozpoczynam od zmiany wyznaczanych przeze mnie poziomów, a także od wyznaczenia istotnej strefy konsolidacji. Dolny zakres konsolidacji oznaczyłem zielonym kolorem, a górny zakres konsolidacji to kolor oliwkowy. Na dzisiejszą ostatnią sesję w tym tygodniu handlowym przygotowałem dwa możliwe scenariusze: wzrostowy i spadkowy. 

I scenariusz – wzrostowy 

Obecnie rynek znajduje się na zakresie dolnego ograniczenia konsolidacji, z którego już dwa razy generował impulsy wzrostowe. Dziś możliwe, że zostanie utworzony kolejny ruch wzrostowy. Jednak widziałbym to w następujący sposób. Najpierw indeks jedynie na chwile zszedłby poniżej zakresu dolnego ograniczenia skąd szybkim ruchem, powróciłby powyżej zakresu konsolidacji. Następnie po utrzymaniu ceny na powyżej dolnego ograniczenia mógłby szukać pretekstu do ruchu wzrostowego sięgającego targetu 13050 punktów. Na wykresie narysowałem poglądowy możliwy ruch na dzisiejszą sesję. 

Nasdaq, H1, wzrost
Scenariusz pierwszy indeks Nasdaq 100 06.05.2022

II scenariusz – spadkowy 

Gdyby tak na to spojrzeć, to tak właściwie ta strefa konsolidacji utworzyła się w tendencji spadkowej. Może to oznaczać, że jest to szablonowy przykład strefy dystrybucji, gdzie rynek po wyłamaniu dolnego ograniczenia konsolidacji będzie kontynuował zależność spadkową. Wówczas celem dla sesji może być pełny zakres 12600 punktów. 

Nasdaq, H1, spadek, 06.05.22
Scenariusz drugi indeks Nasdaq 100 06.05.2022

Konkluzja 

W tej subiektywnej części analizy mogę powiedzieć, że zakładałem wczoraj jedynie delikatny spadek zgodnie z scenariuszem spadkowym opisanym we wczorajszej analizie. Rynek postanowił jednak jednym tchem wyłamać ważniejsze poziomy i powrócić do dolnych ograniczeń. Dziś jest piątek, zatem czeka inwestorów ostatnia sesja handlowa w tym tygodniu. Czytelnikom, życzę udanego weekendu, a z analizami amerykańskiego indeksu Nasdaq 100 wracamy w poniedziałek. Poniżej podaję poziomy na dzisiejszą sesję. 

TTR : 13 676

TSR : 13 466

TFR : 13 256

TDP : 13 047

TFS : 12 835

TSS : 12 620

TTS : 12 413

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.