Indeks FTSE 100 ze stabilizacją. Notowania walczą o średnią.

London City
J2T Trade

Główne giełdy w Europie odrabiały wczoraj ostatnie straty. W ogólnym rozrachunku zyskał zatem popularny indeks z Wielkiej Brytanii. Czwartkową sesję indeks FTSE 100 zakończył ze stabilizacją. Inwestorzy zamkną dziś kolejny tydzień na rynkach akcji. Przed sesją notowania walczą o zakres średniej. Jak wygląda sytuacja na giełdzie w Londynie?

Indeks FTSE 100 zyskał i pokazał stabilizację

Wczorajsze nastroje na indeksie FTSE 100 były mieszane. Finalnie jednak przeważył optymizm. Znany brytyjski indeks zyskał, a zamknięcie giełd ujawniło wynik na poziomie 0,89%. Co ważniejsze, indeks FTSE pokazał wczoraj stabilizację. Czy dziś rynek wykorzysta wczorajsze wysiłki i postawi na stanowcze odrobienie ogromnych strat z ostatnich dni?

Spółki stanowczo na zyski

Pomimo mieszanych nastrojów na całym indeksie, sytuacja wśród składowych wyklarowała się. Spółki stanowczo zorientowane były na zyski. Najlepiej spisało się Rentokil (LON:RTO), którego notowania wzrosły o 10,06%. Po mniej licznej, stronie tzw. czerwonych dominowało przedsiębiorstwo Fresnillo (LON:FRES). Wycena tej spółki spadła o 5,40%. Był to kolejny raz w tym tygodniu, gdy firma staje na czele strat.

Punkt widzenia – notowania walczą o średnią

Indeks FTSE 100 wypełnił wczorajszą prognozę. Na czwartkową sesję zakładaliśmy następujący ruch: „Rynek w pierwszym ruchu może podbić w rejony poziomu TDP (7 458) i wtedy pokazałby co dalej. Zakładamy, że notowania odbiją się od tego zakresu i zejdą kilkadziesiąt punktów w stronę TFS (7 368). Tam indeks powalczyłby o kierunek i ustabilizował kurs”.

FP Markets

Rzeczywiście po otwarciu giełd notowania podbiły do TDP i z tego miejsca odbiły. Zejście do TFS było szybkie i trwało niespełna dwie godziny. Wówczas na rynku pojawiło się zamieszanie, lecz indeks stabilizował się przy TFS. Do wzrostu zebrał się po godzinie 14 (czas w Polsce). Sesja zakończyła się w rejonach 7 430, a po godzinach indeks szedł dalej wyżej. Rynek powrócił do TDP i obecnie, w piątek 17 marca oscyluje przy tym poziomie. Warto zauważyć, iż notowania walczą o średnią.

Dziś kluczowe będzie to, jak rynek podejdzie do zakresu średniej SMA 55. Otwarcie giełd pokazać może przełamanie tego poziomu, co otworzyłoby drogę do wzrostu. Każdorazowy re-test od góry średniej/TDP świadczyć będzie na korzyść ruchu na północ. Celem na dziś są rejony 7 500.

Wykres indeks FTSE 100 H1
Indeks FTSE 100 H1 17.03.2023

Może wydarzyć się tak, że rynek najpierw cofnie – w rejony 7 426-7 440 i wtedy ruszy w górę. Wyłamanie tej strefy będzie natomiast oznaką słabości i należałoby liczyć się z cofnięciem do TFS.

Konkluzja

Dobiega końca kolejny tydzień handlu na rynkach w tym roku. Niewątpliwie był on bardzo ciężkim i zapewne wykaże ogólną stratę. Niemniej na podsumowanie przyjdzie czas w poniedziałek. Tymczasem obserwujemy już dzisiejsze zachowanie FTSE 100. Poziomy nie uległy zmianie. Aktualne na dziś znajdują się poniżej.

TSR : 7 637

TFR : 7 550

TDP : 7 458

TFS : 7 368

TSS : 7 273

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.