Gigantyczna wyprzedaż na FTSE 100. Indeks prawie 4% niżej.

J2T Trade

W środę, 15 marca główne indeksy z Europy mocno ucierpiały. Inwestorzy obserwowali największe w tym roku straty popularnych rynków akcji. Falę uderzeniową wywołały doniesienia z banku Credit Suisse. Ważniejszy akcjonariusz tego banku zaznaczył, że nie będzie udzielał pomocy w następstwie krachu SVB. Gigantyczna wyprzedaż miała miejsce na brytyjskim FTSE 100. Indeks giełdowy z Londynu, spisał się najgorzej spośród najważniejszych europejskich rynków. FTSE 100 wylądowało prawie 4% niżej. Jak wygląd sytuacja na londyńskim parkiecie kolejnego dnia? W czwartek, 16 marca zapraszamy analizę.

Gigantyczna wyprzedaż na FTSE 100

Przypatrując się wczorajszej sesji należy powtórzyć, że FTSE 100 wypadło najgorzej wśród głównych, europejskich rynków akcji. Zamknięcie giełd w Londynie ujawniło gigantyczną wyprzedaż na FTSE 100. Notowania brytyjskiego indeksu spadły o 3,83%. Była to najgorsza sesja od ponad roku. Wcześniej w lutym 2022 roku indeks pokazał podobną stratę. Zauważmy jeszcze, że była to druga w tym tygodniu sesja z wielką wyprzedażą. Wynik indeksu po trzech dniach wynosi -5,21%.

Akcje spółek tonęły

Przedsiębiorstwa tworzące indeks FTSE 100 wyraźnie wczoraj traciły. Dwie spółki wykazały procentowo dwucyfrową wartość zmiany wyceny. Były to Prudential (LON:PRU) oraz Glencore (LON:GLEN). Odpowiednio straciły one wczoraj 12,43% i 10,72%. Przed spadkiem kursu swoich akcji uchroniło się pięć spółek. Żadna z nich jednak nie wykazała 1% zmiany kursu.

Przedłużone wsparcie dla obywateli

Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii poinformowało wczoraj, że rząd utrzyma gwarancję cen energii. Program ograniczający rachunki będzie obowiązywał jeszcze przez najbliższe trzy miesiące. Pozwoli to zaoszczędzić przeciętnemu gospodarstwu 160 funtów.

FP Markets

Decyzje skomentował Kanclerz Skarbu. Jeremy Hunt powiedział: „Wysokie rachunki za energię są jednym z największych zmartwień rodzin, dlatego utrzymujemy Gwarancję Cen Energii na obecnym poziomie. Z rachunkami za energię, które mają spaść od lipca, ta tymczasowa zmiana wypełni lukę i złagodzi presję na rodziny, a jednocześnie pomoże również obniżyć inflację”.

Punkt widzenia – FTSE 100 było blisko 7 300

Notowania indeksu FTSE 100 urwały wczoraj gwałtownie po otwarciu giełd w Europie. Rynek zanegował zakres średniej i szedł w dół. Wykonał ponad 300 punktowy ruch i był blisko 7 300. Wówczas tam pojawiło się dopiero odbicie. Realizowane jednak było ono w godzinach poza sesyjnych.

Na indeks FTSE 100 patrzymy w czwartek, 16 marca. Przed godziną 7 rano (czas w Polsce) notowania znajdują się tuż powyżej 7 400. Charakter dzisiejszej sesji zdaje się spadkowy. Niemniej my rozważymy swego rodzaju projekcję na stabilizację.

Rynek w pierwszym ruchu może podbić w rejony poziomu TDP (7 458) i wtedy pokazałby co dalej. Zakładamy, że notowania odbiją się od tego zakresu i zejdą kilkadziesiąt punktów w stronę TFS (7 368). Tam indeks powalczyłby o kierunek i ustabilizował kurs.

Wykres indeks FTSE 100 H1
Indeks FTSE 100 H1 16.03.2023

Konkluzja

Ostatnie spadki na indeksie pokazują, że to właśnie ta opcja może być kontynuowana. Za wzrostami trzeba jednak trochę poczekać (przełamanie TDP) i liczyć się z ich korekcyjnym charakterem. Poziomy zaznaczone na wykresie uległy zmianie. Aktualne na dziś znajdują się poniżej.

TSR : 7 637

TFR : 7 550

TDP : 7 458

TFS : 7 368

TSS : 7 273

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.