Indeks Dow Jones 30 zwyżkuje 2,15%. Ważne raporty spółek.

149
J2T Trade

Amerykański indeks Dow Jones 30 zwyżkował w piątek. Zmiana ceny w ciągu sesji wyniosła 2,15%. Wall Street świeciło się pod koniec tygodnia na zielono. Na dziś zaplanowano publikacje raportów ważnych spółek dla indeksu Dow Jones 30. Jak wyglądać może zatem poniedziałkowa sesja?

Dow Jones zaskoczył

Najstarszy amerykański indeks giełdowy osiągnął najwyższy poziom zmienności spośród głównych indeksów. Piątkową sesję indeks Dow Jones 30 zakończył sesję ze wzrostem swoich notowań. Dow Jones 30 zwyżkował 2,15%. Optymizm czerpany był z pozytywnych danych oraz lepszych wyników spółki UnitedHealth, o której wspominałem w analizie.

Całkowita dominacja

Notowania komponentów Dow Jonesa kończyły na zielonym terytorium. Najwięcej zyskało wspominane UnitedHealth. Akcje spółki wzrosły o 5,44%, gdyż inwestorzy z radością reagowali na opublikowany raport spółki. Tylko jedna spółka straciła w piątek. Było to Procter&Gamble, którego wycena spadła o 0,14%.

Dwa raporty na dziś

Na dziś zaplanowano publikację wyników finansowych dwóch spółek, które tworzą indeks Dow Jones 30. Mowa o: IBM oraz Goldman Sachs. Obie spółki mają wysoki wpływ na indeks. Sprawozdanie finansowe IBM zostanie opublikowane po sesji amerykańskiej. Goldman Sachs natomiast poda wyniki za drugi kwartał przed sesją.

FP Markets

Od sprawozdania spółki Goldman Sachs analitycy oczekują spadku zarówno przychodów, jak i wartości wskaźnika EPS. Warto jednak podkreślić, że wskaźnik zysku na akcję ma się mocno obniżyć. Podobnie rzecz się ma w przypadku spółki IBM. Również w jej przypadku wartości spadać mają względem analogicznego okresu poprzedniego roku.

Punkt widzenia – silny Dow Jones

Najstarszy amerykański indeks podjął się w piątek realizacji scenariusza głównego. O wzroście w piątek pisałem w następujących słowach: „Dzisiejszy scenariusz wzrostowy upatruje jako kluczowe utrzymanie poziomu TFR. Zakładam jednak, że najpierw rynek nieco zejdzie. Zejście może odbyć się na zasadzie nadbicia. Dzisiejsze nadbicie może być jednak nieco głębsze, gdyż siła popytowa może zostać zebrana mniej więcej w połowie strefy między TFR a TDP.  Jeżeli rynek powróci powyżej TFR i utrzyma na nim cenę, targetem będzie wówczas poziom 31 000„. 

Rynek rzeczywiście podjął się najpierw zejścia. Nadbicie poziomu TFR miało miejsce, ale rynek szybko postanowił powrócić powyżej TFR. Kluczowe założenie było respektowane zatem przypuszczałem podejście. Target został w błyskawicznym tempie strzelony, a rynek sięgnął jeszcze o wiele wyższych poziomów. Obecnie indeks oscyluje powyżej 31 500. Poziomy uległy zmianie.

Scenariusz główny – wzrostowy

Kluczowe założenie na dziś dotyczy nowego poziomu TDP. Zakładam, że pierwszy ruch polegać będzie na zejściu w okolice tego poziomu. Po zejściu do tego poziomu musi on zostać wybroniony. Na zakresie TDP pobudzić się może ponownie siła popytowa. Target na dziś to 31 700. 

Wykres DJ30 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 18.07.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Dla wariantu spadkowego, kluczowym będzie zachowanie rynku w pobliżu poziomu TFR. Poziom może zostać przebity, ale rynek szybkim ruchem może powrócić poniżej niego. Jeżeli tak się stanie re-test od dołu poziomu TFR stanowić będzie o chęci głębszego zejścia. Celem w przypadku realizacji będzie poziom 31 400. 

Wykres DJ30 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 18.07.2022

Konkluzja

Powyżej przedstawione zostały projekcje na dzisiejszą sesje. Zakłada, że rynek będzie chciał kontynuować wzrost. Ma dziś do tego dobrą okazję. Poniżej podaję poziomy na dziś.

TSR : 31 904

TFR : 31 652

TDP : 31 400

TFS : 31 150

TSS : 30 905

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.