Indeks Dow Jones 30 z ogromną zmiennością. Wyższe zakresy w grze.

amerykańskie indeksy
J2T Trade

Poniedziałkowa sesja pokazała ogromną zmienność na indeksie Dow Jones 30. Rynek wzrósł finalnie o 1,45%. Zdaje się, że rynek będzie chciał zaliczyć wyższe zakresy.

Duża zmienność na indeksie

Zarówno poniedziałkowa (18.04) oraz czwartkowa (14.04) sesja nie wykazały zbyt dużej zmienności w ogólnym rozrachunku, na indeksie Dow Jones 30. Wtorkowa sesja pokazała siłę, ponieważ najstarszy indeks technologiczny wzrósł końcowo o prawie 500 punktów. Podczas wczorajszej sesji wyróżniającą się spółką było przedsiębiorstwo Nike, które zwiększyło swoją wycenę o 4,12%.

Warto zwrócić uwagę również, że wczorajsze wzrosty stały pod znakiem obligacji skarbowych. Przy okazji dzisiejszej analizy Nasdaq’a pisałem: „Impetowi wzrostowemu na rynku towarzyszyła również informacja o wzroście rentowności 10-letnich obligacji skarbowych. Okazało się bowiem, że wzrosły one powyżej poziomemu 2,9%, który nie był widoczny od kilku lat.” Ta informacja wpłynęła również na nastroje inwestorów, działających na indeksie DJ.

To nie koniec euforii…danych

Trwający okres publikowania wyników spółek, towarzyszy również spółkom tworzącym indeks Dow Jones 30. Wczorajsze raporty opublikowały takie spółki jak: Johnson&Johnson oraz IBM. Ta ostatnia wykazała lepsze wyniki zarówno w przychodach jak i we wskaźniku EPS. Jednak zacznijmy od początku.

FP Markets

Spółka Johnson&Johnson opublikowała wczoraj swoje wyniki. W pierwszym kwartale br. łączna sprzedaż spółki wyniosła 23,4 mld dolarów. Wynik jest bliski względem wyników oczekiwanych przez analityków, którzy prognozowali przychody na wysokości 23,69 mld dolarów. Jak podaje CNBC*, sprzedaż spółki w pierwszym kwartale wzrosła o 5% w porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku. Wskaźnik EPS (zysku na akcję) wyniósł 2,67 dolarów, przy prognozowanych 2,58 dolara. Akcje spółki wzrosły podczas wtorkowej sesji o ponad 3%.

Spółka IBM, jedno z najstarszych przedsiębiorstw informatycznych na świecie, zaskoczyło zapewne swoimi wynikami przede wszystkim analityków. Przychody spółki wyniosły 14,2 mld dolarów, przy prognozowanych przez analityków 13,85 mld dolarów. Jak podaje CNBC, przychody spółki IBM wzrosły o 7,7% względem badanego okresu w roku poprzednim. Wskaźnik EPS nieznacznie różnił się od prognozowanego (1,39), gdyż wyniósł 1,4 dolara. Dyrektor finansowy spółki odniósł się do obecnego konfliktu na Ukrainie i jego wpływu na przychody spółki. CNBC donosi, że CFO spółki James J. Kavanaugh, powiedział: „Rosja jest nieznaczną częścią IBM (..) Udział Rosji w całkowitych przychodach spółki wynosi 0,5%”.

Przegląd analizy technicznej Dow Jones 30

Indeks Dow Jones 30 podczas wczorajszej sesji wybił górne ograniczenie. Górne ograniczenie przypadało na zakres okolic ceny 34895. Na ten moment rynek utrzymuje cenę, powyżej tego zakresu. Stosownym na dzisiejszą sesję (20.04) byłoby uwzględnienie trzech następujących scenariuszy.

I scenariusz

Ta możliwość zakłada, utrzymanie się rynku powyżej wspominanej już strefy górnych ograniczeń, utworzonej podczas poprzednich sesji. Ważnym przy tym jest obserwowanie, jak będzie kształtować się rynek podczas sesji europejskiej oraz godzin pre-marketowych. Gdyby tak się stało, rynek mógłby wygenerować ruch wzrostowy sięgający docelowych zakresów ceny 35120-35150 lub wyższych.

II scenariusz

Drugi scenariusz wskazuje na możliwy, krótki powrót poniżej zakresu ceny 34895. Ten niższy zakres został oznaczony na wykresie fioletowym prostokątem. Być może rynek chciałby tam sprawdzić, zapał kupujących i dopiero z tamtych okolic generować ruch wzrostowy, pod zakres docelowy dla dzisiejszej sesji: 35120-35150 lub wyższy.

Scenariusz drugi indeks Dow Jones 30 20.04.2022

III scenariusz

Być może wczorajsze wzrosty nie zostaną utrzymane i rynek czeka powrót do zakresu konsolidacji. W dalszym ciągu widać obawę przed zachowaniem rosyjskich władz względem Ukrainy. Gdyby podczas amerykańskiej sesji strona podażowa dominowała, wówczas indeks Dow Jones, może chcieć „cofać” do zakresu ceny 34698.

Konkluzja

Przypuszczam realizację drugiego scenariusza. Indeks ma bowiem szansę na kontynuację ruchu wzrostowego. Należy zatem obserwować, jak rynek będzie się zachowywać podczas sesji amerykańskiej. Poniżej podaje poziomy wyznaczanych przez mnie punktów.

TSR : 35 332

TFR : 35 120

TDP : 34 894

TFS : 34 698

TSS : 34 476

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.