Indeks Dow Jones 30 spadł 2,42%. Dziś przemawia Powell.

236
NYSE w deszczowy dzień
J2T Trade

Wall Street zakończyło czwartek na czerwono. Indeks Dow Jones 30 spadł wczoraj 2,42%. Na dziś zostało zaplanowane wystąpienie Prezesa FED Jerome Powella. Jak wygląda analiza amerykańskiego indeksu Dow Jones 30 na piątkową sesję?

Spadek Dow Jones 30

Najstarszy amerykański indeks giełdowy stracił podczas czwartkowej sesji 2,42%. W odzwierciedleniu punktowym jest to spadek rzędu blisko 750 punktów. W tym tygodniu Dow Jones 30 stracił procentowo najmniej spośród głównych indeksów. Mimo to jednak strata tygodniowa jest wysoka. Indeks Dow Jones 30 obniżył notowania już o 4,67% w ujęciu obecnego tygodnia.

Spółki tracą

Na amerykańskim parkiecie w przypadku indeksu Dow Jones 30 wyróżniła się spółka American Express. Wartość akcji spółki obniżyła się o 5,96%. Warto dodać, że jest to spora zmienność w przypadku komponentów z indeksu Dow Jones 30. Łącznie aż 5 spółek straciło więcej niż 5%. Podczas sesji zyskały jedynie 4 spółki. 

Przemówienie Jerome Powella

Na dziś zostało zaplanowane wystąpienie Prezesa Rezerwy Federalnej, Jerome Powella. Przed wejściem USA na rynki, a precyzują o godzinie 14:45 ma dojść do przemówienia. Jerome Powell zapewne będzie chciał uspokoić inwestorów, ponieważ obecna sytuacja na rynkach akcyjnych nie jest najlepsza.

FP Markets

Pewność USA

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapewnił w czwartek, że recesja gospodarcza „nie jest nieunikniona”. Agencja medialna Associated Press podała wczoraj słowa Bidena. W wywiadzie Joe Biden powiedział, że USA to najlepiej przygotowany naród do „przezwyciężenia tej inflacji”. 46 prezydent USA ponownie wytłumaczył, że oskarżenia Republikanów nie mają żadnego uzasadnienia. Obecna sytuacja gospodarcza to konsekwencje pandemii.

Punkt widzenia – pół roku spadków

Od utworzenia ATH (all time high), czyli historycznego szczytu minęło już ponad pięć miesięcy. Amerykański Dow Jones 30 zdążył w tym czasie wykonał ruch spadkowy rzędu ponad 7 000 punktów! Rynek w tym tygodniu z każdym dniem tworzył nowe minimum. Wczoraj rynek zszedł poniżej poziomu ceny 30 000.

Obecnie rynek oscyluje na zakresach ze stycznia zeszłego roku. Podczas analizy indeksu na wczorajszą sesję przypuszczałem dwa scenariusze. Rynek wykonał ruch spadkowy opisany w jednym ze scenariuszy. Zakładany wczoraj ruch opisałem: „Rynek w pierwszym ruchu wykazać może chęć wzrostów. Zakładam jednak, że indeks dotrze nieco powyżej poziomu nowego TDP. Ten poziom może być nadbijany, finalnie jednak siła podażowa zdominuje na tym zakresie. Targetem w przypadku realizacji założeń będzie poziom 30 000″. Jednak podbicie to nie dotarło aż tak wysoko jak zakładałem. Indeks szybko cofnął, jednak zanim osiągnął target wykonał od dołu re-test poziomu TFS.

Poniżej opisałem dwa scenariusze na dzisiejszą sesję. Główne indeksy giełdowe z USA mają dziś dobrą sposobność do tego, aby rozpocząć budowanie pierwszych pozytywnych struktur. Poziomy nie uległy zmianie.

Scenariusz główny – wzrostowy

Kluczowym założeniem na dziś jest, aby poziom TFS został utrzymany. Nadbijanie jego zakresu jest możliwe, jednak nie może on zostać wybity od dołu. Jeżeli poziom TFS zostanie utrzymany, wygenerowany z jego zakresu może być impuls wzrostowy. Targetem dla sesji będzie obecny zakres średniej kroczącej SMA 88, czyli 30 450. 

Wykres DJ30 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 17.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Może jednak wydarzyć się tak, że rynek przed sesją amerykańską pokazywać będzie presję spadkową. Jeżeli tak się wydarzy, wówczas można przyjąć następujące. Po dojściu rynku do poziomu TDP, siła podażowa zacznie się uaktywniać. Poziom TDP może zostać potraktowany jako opór. Po przetestowaniu od dołu wspomnianego poziomu, rynek może wygenerować impuls spadkowy. Targetem będzie ponownie poziom 30 000. 

Wykres DJ30 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 17.06.2022

Konkluzja

Przypuszczam, że indeks podejmie się dziś realizacji scenariusza wzrostowego. Warto będzie dziś szczególnie obserwować rynki już w godzinach pre-marketu. Poniżej podaję poziomy na dzisiejszą sesję.

TSR : 30 854

TFR : 30 602

TDP : 30 350

TFS : 30 100

TSS : 29 855

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.