Odreagowanie na indeksach. Dow Jones zyskuje 1,00%.

Flaga Stanów Zjednoczonych
J2T Trade

Główne amerykańskie indeksy giełdowe zyskały w środę. Po danych z Rezerwy Federalnej indeksy Dow Jones 30 i S&P 500 przerwały serię spadków. Dow Jones 30 zyskał wczoraj pełen 1,00%. Jak wygląda analiza najstarszego indeksu na dzisiejszą sesję?

Dow Jones 30 zyskuje

Najstarszy amerykański indeks giełdowy Dow Jones 30 odreagował w środę. Indeks wczorajszą sesją przerwał serię strat. Dow Jones 30 zyskał dokładnie 1,00%. Zmiana punktowa notowań wyniosła ponad 300 punktów. Po decyzji Rezerwy Federalnej indeks wykonał mocny ruch wzrostowy, nadbijając poziom 31 000.

Różnica w zmienności

Na amerykańskim indeksie wyróżniała się jedna spółka. Koncern lotniczy Boeing zyskał w środę 9,46%. Pozostałe spółki nie przekroczyły poziomu 3% zmienności. Najmniej, ponieważ jedynie 0,06% zyskało McDonald’s. Warto zauważyć, że 9 komponentów straciło wczoraj.

Dochodzenie w McDonald’s

Zarząd spółki McDonald’s zadeklarował, że zapłaci 1,25 mld euro, aby uniknąć zarzutów. Władze państwowe we Francji od 2016 roku prowadziły dochodzenie dotyczące niepłacenia podatków przez spółkę McDonald’s.

FP Markets

McDonald’s z tytuły niezapłaconych podatków zapłaciło olbrzymią grzywnę. Ponadto władze spółki zadeklarowały, że przekazana zostanie również kwota na interes publiczny. Francuskie władze poinformowały dziś, że jest to największa grzywna podatkowa w najnowszej historii państwa.

Punkt widzenia – na nic odreagowanie

Podczas wczorajszej analizy indeksu Dow Jones 30 podałem dwa scenariusze na sesję. Rynek podjął się realizacji scenariusza wzrostowego. W myśl niego: ,,Kluczowym założeniem na dziś jest konieczność utrzymania poziomu TFS. Poziom TFS nie może zostać wybity od dołu. Testowanie od góry poziomu TFS będzie świadczyło na korzyść ruchu wzrostowego. Z okolic poziomu TFS zatem, rynek może zebrać siłę popytową. Ruch wzrostowy może sięgnąć poziomu 30 800 bądź wyższego”. Po godzinie 15 dotarł do poziomu 30 780. Do pierwszego target’u zabrakło wówczas jedynie 20 punktów.

Obecnie na indeksie sytuacja wygląda zgoła inaczej. Poziomy wyznaczane na co dzień uległy zmianie. Utworzone zostało również dziś nowe minimum roczne. Na dzisiejszą sesję przewidziane zostały dwa scenariusze.

Scenariusz główny – wzrostowy

Kluczowym w przypadku scenariusza wzrostowego jest, aby rynek utrzymał poziom nowego TFS. Na tym poziomie może zostać utworzona strefa akumulacji. Utworzony z niej impuls wzrostowy może nadbić poziom TDP – cena 30 350.

Wykres DJ30 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 16.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Rynek w pierwszym ruchu wykazać może chęć wzrostów. Zakładam jednak, że indeks dotrze nieco powyżej poziomu nowego TDP. Ten poziom może być nadbijany, finalnie jednak siła podażowa zdominuje na tym zakresie. Targetem w przypadku realizacji założeń będzie poziom 30 000.

Wykres DJ30 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 16.06.2022

Konkluzja

Przypuszczam, że indeks podejmie się dziś realizacji obu scenariuszy jeden po drugim. Najpierw Dow Jones utrzyma wskazywany poziom TFS, a następnie wygeneruje ruch do TDP. Na tym zakresie jednak przeważy siła podażowa, która zepchnie rynek do wskazywanego poziomu 30 000. Poniżej podaję poziomy na dzisiejszą sesję.

TSR : 30 854

TFR : 30 602

TDP : 30 350

TFS : 30 100

TSS : 29 855

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.