Hard fork jest wątkiem często przewijającym się przy tematach, których głównym motywem są kryptowaluty. Podstawą każdej kryptowaluty jest technologia blockchain, której wyjaśnienie pozwoli na lepsze zrozumienie tematu co to jest hard fork. Dlatego też kwestia blockchain co to jest oraz jak go można wykorzystać zostanie wyjaśniona na samym początku tego artykułu. Przejdźmy zatem do konkretów.
Blockchain co to jest łańcuch bloków
Blockchain jest to łańcuch bloków, który jest zdecentralizowanym, rozproszonym zbiorem danych. Jest podtrzymywany przez wiele urządzeń podłączonych do siebie, tworzących wspólną sieć. Pomimo występowania na wielu komputerach jest traktowana jako jedna, spójna całość. Dlatego też zmiany występujące na jednym komputerze, uwzględniają zmiany na pozostałych. Łańcuch blokowy odpowiada za księgowanie transakcji, do których dochodzi wewnątrz sieci blockchain. Równe prawa wszystkich użytkowników zapewnia architektura P2P (peer-to-peer), która pozbawiona jest funkcji administratora, czy cenzora.
Do największego rozpropagowania metodologii blockchain, przyczynił się łańcuch bloków Bitcoin (BTC), który jest pierwszą kryptowalutą znaną w obiegu. Przez wiele lat znaczenie kryptowaluty BTC było pomijane, a momentami nawet wyśmiewane. Z kolei obecnie kontrakty terminowe na Bitcoin (Bitcoin futures) kwotowane są na jednej z najbardziej prestiżowych giełd świata – Chicago Mercantile Exchange (CME) – jako BTC. Pokazuje to tym samym, że sama technologia blockchain może stanowić podstawę technologii przyszłości.
Hard fork co to znaczy?
Po tym jak przybliżona została kwestia technologii blockchain co to oraz gdzie najczęściej można ją spotkać, warto powrócić do głównego wątku jakim jest hard fork. Na pytanie hardfork co to znaczy, można odpowiedzieć w bardzo prosty sposób – jest to podział łańcucha bloków. Osoby, które są mniej oswojone z tematyką blockchain oraz kryptowalut, które nie wiedza hard fork co to, zastanawiać mogą się w tym momencie, w jaki sposób występuje oraz jakie są jego następstwa?
Słowo „fork” oznacz w języku angielskim „rozgałęzienie” i właśnie to słowo określa doskonale naturę tego zjawiska. Hard fork jest rozwidleniem łańcucha bloków blockchain. Blockchain co to, zostało przybliżone we wcześniejszej części artykułu. Samo zjawisko dotyczy sytuacji, w której dwa bloki zostają wydobyte przez koparki w zbliżonym czasie i występuje problem z określeniem, który z nich jest dominujący względem drugiego. Technologia blockchain została w taki sposób zaprojektowana, by w danym bloku zapisywać określone transakcje. Gdy następuje wypisanie całego bloku, powstaje nowy. W ten sposób powstaje jeden ciągły, logicznie spójny zdecentralizowany rejestr. Zrozumienie tego procesu pozwala adeptom kryptowalut pojąć ideę łańcucha bloków oraz odpowiedzieć na pytanie: hard fork co to znaczy właściwie?
W sytuacji wystąpienie zjawiska fork, decydującym czynnikiem jest dalsze kopanie bloków. Wówczas dłuższy blok staje się kluczowy, a mniejszy zostaje porzucony. Kryptowalutowy mining posiada nawet określenie „osierocenia” krótszego łańcucha, które polega na zrezygnowaniu z dalszego kopania w nowo utworzonej sieci. Wówczas, w momencie wystąpienia takiego fork, transakcje użyte z wykorzystaniem porzuconego łańcucha tracą ważność i zostają anulowane.
Fork, soft fork i hard fork
Fork jest zjawiskiem, które można skategoryzować, jako w pewien sposób naturalnie występujące. W środowisku, w którym jest wydobywane, przy całej mocy obliczeniowej sieci, jest w pełni zrozumiałym, że może dochodzić do tego typu sytuacji. Występowanie fork w blockchain w zależności od konsekwencji może być określone w dobry, bądź zły sposób. Z kolei samo zjawisko należy podzielić na kilka kategorii.
Podstawowym znanym fork jest soft fork. Tego typu działanie wynika ze zwykłej aktualizacji sieci. Jest to zmiana w protokole, która nie wymaga podziału sieci. Wprowadzone zmiany nie wymagają dokonywania podziału sieci, ze względu na fakt, że zmiany są kompatybilne wstecz.
Hard fork polega na tej samej zasadzie, co soft fork, jednakże jego konsekwencje są bardziej odczuwalne dla użytkowników sieci. Otóż w celu skorygowania zagrożeń bezpieczeństwa, które mogą być związane ze starszą wersją oprogramowania, protokół blockchain wprowadza istotne zmiany, które dzielą węzły tworzące blockchain na „nowe” i „stare”. Koparki, które wydobywają dalej kryptowalutę na „starych zasadach”, odbierają nowe jako błędne. Z kolei „nowe” traktują „stare”, jako przestarzałe. Niezaktualizowany blok łańcucha jest dalej rozbudowywany oraz wydobywany przez działające koparki, zaś nowo wykopane bloki nie są kompatybilne z wcześniej wydobytymi. To właśnie jest wskazywane, jako najczęstszy powód podziału sieci.
Blockchain, soft fork czy hard fork to definicje, które dla niedoświadczonego inwestora rynku krypto mogą być trudne do zrozumiania. Zwiększaj swoją wiedzę i ucz się handlu na rynku krypto inwestując na wirtualnych środkach. Rachunek demo pozwoli Ci sprawdzić w praktyce specyfikę rynku krypto – Bitcoin, Litecoin czy Ethereum. Bezpłatne demo otworzysz tutaj.
Hard fork – przypadek, czy celowość?
Z jednej strony, forks występują zupełnie naturalnie. Dwie koparki wydobywają w podobnym czasie blok, po czym kolejne się podłączają i występuje problem z określeniem, który z nich jest dominujący, a który powinien zostać odłączony. Z kolei z drugiej strony, zdarzają się sytuację, w której sieć wymaga natychmiastowego działania ze względu na problemy, jak np. atak hakerski przeprowadzony na architekturę blockchain. Choć czasem zdarzają się sytuację wymuszające podjęcie działań, w tym miejscu rodzi się pytanie, czy hard fork może zostać zaplanowany celowo, czy jest jedynie „potrzebą chwili”?
Hard forks są przeprowadzone również celowo, najczęściej ze względów ekonomicznych. Przykładem jest chociażby przeprowadzony na Bitcoin hard fork skutkujący stworzeniem nowej kryptowaluty o nazwie Bitcoin Gold. Sama aktualizacja nie stanowiła „rewolucji” w protokole, a miała na celu jedynie uprzywilejowanie koparek GPU nad koparkami ASIC. Prawda jest taka, że w tym konkretnym wypadku ogromna baza klientów, jak również rozpoznawalność kryptowaluty BTC, posłużyła twórcom Bitcoin Gold do stworzenia własnej waluty – BTG.
Najważniejsze hard fork w 2017
Należy teraz wspomnieć o najważniejszych hard fork, które miały miejsce w 2017 roku. Kryptowaluta Bitcoin znalazła się w samym środku najważniejszych hard fork w ubiegłym roku. Wcześniej został wspomniany hard fork na Bitcoin – Bitcoin Gold – który miał miejsce w październiku 2017 roku. Natomiast najwięcej zainteresowania wzbudził inny hard fork, który rozpoczął modę na tego typu zjawiska. Mowa o wcześniejszym hard fork Bitcoina (Bitcoin fork), który zrodził Bitcoin Cash, w dniu 1 sierpnia 2017.
Hard fork Bitcoin Cash (BCH lub BCC) wynikał z aktualizacji sieci, mającej na celu zwiększenie pojemności bloków. BCC przewiduje pojemność bloków aż 8 razy większą – z początkowej pojemności BTC wielkości 1 MB, pojemność bloków BCH wzrosła do 8 MB. Tak jak w przypadku Bitcoin, tak i Bitcoin Cash (oraz każda kolejna kryptowaluta bazująca na BTC) przewiduje równo 21 mln monet, jako jej maksymalna ilość. W kwestii urozmaiceń względem pierwotnego protokołu, BCH wprowadził nowy algorytm regulacji trudności. Tak jak BTC, BCC wydobywa się metodą proof of work, natomiast zmiana trudności następuje co ok. 10 min., a nie 2 tygodnie jak to miało miejsce w przypadku Bitcoin. Dodatkowo w rozwój kryptowaluty BTC jest zaangażowanych wiele niezależnych zespołów, dzięki postawieniu na zdecentralizowany development. Nowy blok w łańcuchu bloków blockchain BCC jest wydobywany średnio co ok. 10 min.
Czy b2x to oszustwo?
Wiele kontrowersji wzbudziła w ubiegłym roku próba przeprowadzenia hard fork segwit2x. Przez prawie rok mówiono o hard fork w blockchain BTC co to też było przyczyną ogromnego zainteresowania wśród uczestników rynku kryptowalut. Hard fork na Bitcoin (Bitcoin segwit) i wprowadzenie nowej kryptowaluty Segwit2x miało doprowadzić m.in. do dwukrotnego zmniejszenia bloków, co też napotkało się z oporem ze strony osób zajmujących się zawodowo BTC mining.
W listopadzie pojawiły się informacje o porzuceniu tego projektu, jednakże później pojawiły się informacje o kolejnym projekcie przeprowadzenia segwit2x, który przyjął symbol b2x. Wprowadzenie go zaplanowano na końcówkę roku, jednakże spotkał się z mieszanymi odczuciami uczestników rynku, gdyż nie miał nic wspólnego z poprzednim projektem pod tą sama nazwą. Wiele osób zarzuca b2x zwykłe oszustwo i próbę zdobycia kapitału podszywając się pod wcześniejszy projekt.
Hard forks zaplanowane na 2018
Na 2018 rok zaplanowane jest wiele hard fork, głównie związanych z kryptowalutą BTC. Lista planowanych hard fork na najbliższy rok znajduje się poniżej:
- Super Bitcoin (SBTC)
- Bitcoin Platinum
- Lightning Bitcoin (LBTC)
- Bitcoin God (GOD)
- Bitcoin Uranium (BUM)
- Bitcoin Cash Plus (BCP)
- Bitcoin Silver (BTCS)
- Bitcoin Atom (BCA)
Widać, że czeka nas cała masa aktualizacji sieci. Na ile będzie to aktualizacja wprowadzająca istotne zmiany w sieci blockchain, zaś na ile próba pozyskania dodatkowych środków – okaże się w najbliższej przyszłości.
Free coins – potencjał hard fork
W tym miejscu można zacząć zastanawiać się, co zyskują uczestnicy rynku w przypadku odbywającego się hard fork. Planowane rozwidlenie łańcucha bloków związane jest z otrzymaniem darmowych monet (free coins).
W momencie przeprowadzenia podziału łańcucha bloków, użytkownicy pierwotnej waluty, otrzymują free coins nowej kryptowaluty. Najprościej to wyjaśnić za pomocą przykładu – w przypadku przeprowadzenia hard fork na kryptowalucie A, polegającej na wprowadzeniu nowej kryptowaluty B, użytkownicy otrzymują liczbę monet waluty B, odpowiadających liczbie posiadanych przez nich waluty A. W ten sposób, po wprowadzeniu np. kryptowaluty Bitcoin Gold, użytkownik który posiadał 5 monet Bitcoin, otrzymał 5 monet nowej waluty BTG (Bitcoin free). W ten sposób hard fork jest wymieniany jako odpowiednik dywidendy, za branie udziału w tworzeniu sieci, na której dochodzi do podziału łańcucha.
W związku z popularyzacja tej metody, uczestnicy rynku stali się bardzo zainteresowani otrzymaniem free coins w wyniku hard fork. Do tego stopnia stali się zainteresowani tego typu rozwiązaniami, że w przypadku uzyskania informacji o planowanym przeprowadzeniu hard fork w blockchain danej krypto waluty, zaczynają ją nabywać, w celu otrzymania free coins. Z tego typu działaniem wiąże się zarówno szansa na uzyskanie dodatniego przepływu pieniężnego, jak również określonego zagrożenia. Zagrożenie to związane jest z ryzykiem, iż kryptowaluta powstała w wyniku hard fork, może nie zostać przyjęta przez rzesze kryptowalutowych inwestorów i stać się bezwartościowa. O ile z otrzymaniem nowych monet, nie wiąże się żadne ryzyko, tak w przypadku ewentualnego spadku nabytej waluty, inwestor będzie stratny.
Dlatego też pomimo ogromnego potencjału freecoins, związanego z hard fork, należy mieć na względzie ryzyko rynkowe. Ryzyko to występuje zawsze, bez względu na handlowany przez inwestora instrument, a każdy uczestnik rynku musi być świadomy zarówno potencjału wzrostu, jak i ryzyka straty. To nieodzowne elementy inwestowania, tradingu i spekulacji, z którymi musimy się liczyć.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!