GPW – podsumowanie tygodnia

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny, ponownie o jedną sesję krótszy, świąteczny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Przez minione cztery dni handlowe mieliśmy do czynienia ze zdecydowaną przewagą strony popytowej i potężnymi wzrostami. Ostatecznie indeks WIG20 zakończył ten tydzień 5,7% na plusie.

Wykres WIG20

W efekcie, doszło do rzadko spotykanej sytuacji – akcje wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 wygenerowały przez minione cztery sesje dodatnią stopę zwrotu. Które podmioty poradziły sobie najlepiej? Przekonamy się poniżej:

Indeks WIG-Banki pokazuje moc

Największymi wygranymi tego tygodnia, spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, okazały się akcje polskich banków, które konsekwentnie nadrabiają potężne straty zanotowane w okresie od połowy stycznia do połowy marca.

FP Markets

Odbicie po kryzysie bankowym

W tym kontekście warto przypomnieć, że sektor bankowy na giełdach w Stanach Zjednoczonych i Europie mierzył się ze sporymi zawirowaniami w postaci upadłości i szybkich przejęć kilku banków.

Zaczęło się od problemów Silicon Valley Bank, kalifornijskiego banku skoncentrowanego w segmencie spółek technologicznych i startupów. Na ratunek przyszli amerykańscy decydenci, którzy zagwarantowali wszystkim klientom dostęp do swoich środków, niezależnie od ich wielkości.

To zdarzenie okazało się jednak katalizatorem dla rosnącej fali napięć w całym sektorze, której – jak się później okazało – nie wytrzymało kilka kolejnych banków, w tym przede wszystkim Credit Suisse. Ostatecznie, ta ponad 150-letnia instytucja finansowa została przejęta przez największy szwajcarski bank – UBS przy wsparciu Narodowego Banku Szwajcarii.

Następnie jednak brak kolejnych, negatywnych informacji z sektora bankowego w ciągu kolejnych tygodni został przyjęty przez rynek jako bardzo pozytywny aspekt, inwestorzy najprawdopodobniej uwierzyli, że największe problemy tych instytucji finansowych zostały już zażegnane.

W konsekwencji, akcje banków notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie drożały już czwarty tydzień z rzędu, co jednoznacznie pokazuje wzrost apetytu na ryzyko ze strony inwestorów, którzy ostateczne potraktowali zakończoną 20 marca przecenę, jako niezwykle dogodną okazję inwestycyjną.

Prawie 20% wzrostu w 4 tygodnie

W efekcie, indeks WIG-Banki zyskał przez minione cztery sesje aż 8,8%. Natomiast w ciągu ostatnich czterech tygodni ten indeks zrzeszający spółki z sektora bankowego poszedł w górę już o ponad 19%.

Wykres WIG-Banki

Akcje mBanku z największym wzrostem

W ciągu ostatnich czterech dni handlowych to mBank zyskał najwięcej spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20. Dlaczego akcje tego banku okazały się nieco mocniejsze od innych? Wydaje się, że zwyżka ta została dodatkowo wsparta przez środowy komunikat spółki.

mBank poinformował bowiem, że koszty ryzyka prawnego, związanego z kredytami walutowymi we frankach szwajcarskich, ujęte w pierwszym kwartale 2023 roku, wyniosły 808,5 miliona złotych, ale pomimo tego, wynik netto mBanku nadal okazał się dodatni.

Ostatecznie akcje mBanku podrożały w tym krótszym, liczącym tylko cztery dni handlowe, tygodniu aż o 10,1%.

Wykres mBank

Akcje KGHM drożeją wraz ze wzrostem cen miedzi

Po nieudanym początku kwietnia, do spektakularnych wzrostów w tym tygodniu powróciły akcje spółki KGHM Polska Miedź. Jakie są przyczyny tego rajdu cenowego?

Jak nietrudno się domyślić, wiąże się on ze zwyżką na rynku miedzi, której kurs przez cztery ostatnie dni również wyraźnie piął się w górę. Wzrost akcji polskiego miedziowego giganta w ostatnich dniach był jednak – już nie pierwszy raz – jeszcze bardziej imponujący.

W efekcie, akcje spółki KGHM Polska Miedź, po serii czterech wzrostowych sesji poszły w górę aż o 8,1%.

Wykres KGHM

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.