GPW chce ruszyć z GlobalConnect w IV kw., najpierw z akcjami z Europy Zachodniej

Wykres przedstawiający narzędzia analizy technicznej
J2T Trade

Rynek akcji zagranicznych GlobalConnect ma zostać uruchomiony w IV kwartale br., a początkowo w jego ofercie znajdą się akcje spółek z Europy Zachodniej, poinformowała członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) Izabela Olszewska. GPW liczy, że na tym rynku docelowo znajdą się akcje ok. 100 spółek.

„Tak, jak komunikowaliśmy – w IV kwartale będziemy jako giełda mieli gotowość do uruchomienia rynku, który już ma nazwę – GlobalConnect. […] Są jednak dwa czynniki zewnętrzne, które mogą wpływać na to, kiedy dokładnie uruchomimy ten rynek. Jako giełda będziemy gotowi na pewno w IV kwartale” – powiedziała Olszewska podczas konferencji prasowej online.

Pierwszy z tych czynników to konsultacje z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF).

„Choć regulamin tego rynku nie jest przedmiotem zatwierdzania, niemniej jednak prowadzimy rozmowy i uzgodnienia z nadzorcą. I od tego, czy będą jeszcze jakieś ewentualne sprawy do wyjaśnienia, będzie zależał termin uruchomienia” – wskazała.

FP Markets

Druga kwestia jest związana z samym wprowadzającym animatorem rynku. Na rynku zagranicznym będą dostępne akcje spółek, które będą wprowadzane bez zgody emitenta przez wprowadzającego animatora rynku. Takim wprowadzającym animatorem rynku może być firma inwestycyjna – członek giełdy.

„Można powiedzieć, że rynek zacznie działać wtedy, kiedy pierwsze takie wprowadzenie nastąpi. Tutaj liczymy bardzo na to, że to będzie właśnie ten czwarty kwartał” – dodała członek zarządu.

„Skąd będą akcje? Myślimy o dwóch destynacjach: Europa Zachodnia i Stany Zjednoczone. To jest wynik naszych konsultacji z rynkiem – inwestorzy chcieliby, aby największe spółki właśnie stamtąd mogły być tutaj handlowane. Myślę, że możemy zacząć od Europy Zachodniej – to jest też z kolei wynik naszych rozmów z potencjalnym wprowadzającym animatorem rynku – a potem dodać akcje amerykańskie. Liczba akcji zapewne będzie narastała stopniowo. Myśleliśmy o tym, żeby 100 akcji na przestrzeni pewnego rozwoju tego rynku mieć już w swojej ofercie” – powiedziała także Olszewska.

Zapewniła, że GPW nie obawia się „kanibalizacji” obrotu na rynku akcji w związku z wprowadzeniem GlobalConnect.

„Odpowiedź brzmi, że nie, ponieważ przewidujemy opłaty takie, jak na rynku akcji, a więc z naszego punktu widzenia, jeżeli chodzi o marżowość, tutaj nie ma kanibalizacji. Ale oczywiście robimy wszystko, żeby stworzyć ofertę, która będzie na tyle konkurencyjna i ciekawa, aby zatrzymywać naszych inwestorów, w szczególności indywidualnych, na naszym rynku i aby tutaj mieli dostęp do spółek zagranicznych” – podkreśliła.

Według niej, o atrakcyjności oferty GPW w tym względzie powinny zdecydować następujące czynniki: notowania w złotym, kwotowanie animatora rynku, łatwy dostęp poprzez biura maklerskie, które w tej chwili są kanałami dostępu do akcji polskich.

Członek zarządu nie wykluczyła też w przyszłości poszerzenia zakresu kontraktów terminowych na pojedyncze akcje zagraniczne.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ISBnews
Agencja informacyjna ISBnews od lat dostarcza najistotniejszych informacji o życiu gospodarczym zarówno dla inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Szeroki przekój depesz ISBnews pozwala każdemu znaleźć interesujący go temat.