Główne spółki wyraziły obawę. Dow Jones 30 zyskuje 0,05%.

248
J2T Trade

Zarządy spółek notowanych na indeksie Dow Jones 30 wyrazili swoje obawy wobec tegorocznych regulacji podatkowych. Nowy tydzień Dow Jones 30 rozpoczął ze znikomą zmiennością. Dow Jones 30 zyskał w poniedziałek 0,05%.

Wynik na granicy

Najstarszy indeks giełdowy w Stanach Zjednoczonych zakończył sesję z wynikiem wzrostowym 0,05%. Jest to niewielka zmiana ceny indeksu. Indeks finalnie w poniedziałek zyskał zaledwie 16 punktów. Co ciekawe podobnie niski wynik odnotował indeks 20 maja bieżącego roku.

Brak wyróżnienia

Podczas wczorajszej sesji zmienności brakowało przede wszystkim spółkom. Żaden z komponentów amerykańskiego indeksu nie odnotował zmienności wyższej od 2%. Najwięcej zyskała w poniedziałek spółka The Travelers. Wycena akcji spółki wzrosła o 1,60%. Co ciekawe wczoraj na indeksie więcej spółek zakończyło sesję ze stratą. Najwięcej straciła spółka Amgen. Kurs notowań spółki spadł o 1,21%.

Odejście od prawa

W poniedziałek Wall Street Journal* podało, że dyrektorzy finansowi spółek zgłosili swoje obawy dotyczące wprowadzonych w tym roku przepisów. Mowa jest o regulacjach prawnych dotyczących zagranicznych ulg podatkowych. Przedstawiciele firm takich jak: Coca-Cola, Verizon czy Walt Disney stwierdzili, że nowe przepisy doprowadzą do podwójnego opodatkowania.

FP Markets

Podniesiony został również argument stawiania amerykańskich firm w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej. Przyjęte regulacje prawne zaostrzają czas, w którym amerykańskie przedsiębiorstwa mogą się ubiegać o ulgi podatkowe w ramach płatności dokonywanych na rzecz innych krajów. Napisany został list do Sekretarz Skarbu, Janet Yellen, aby przepisy zostały zmienione, ponieważ nowe regulacje są „radykalnym odejściem” od prawa.

Bilans handlowy

Dziś w godzinach pre-marketu zostaną opublikowane dane dotyczące eksportu i importu w kwietniu. Wraz z tymi danymi publikowana jest wartość bilansu handlowego. Analitycy szacują, że nastąpi poprawa bilansu handlowego względem marcowego odczytu. Inwestorzy przyglądać się będą jakie dane zostaną opublikowane.

Punkt widzenia – reakcja na oporze

Podczas analizy najstarszego amerykańskiego indeksu na wczorajszą sesję przewidywane były dwa scenariusze. Indeks Dow Jones 30 podjął się realizacji scenariusza spadkowego. W poniedziałek zakładałem: „Rynek przed sesją może wykonać ruch wzrostowy na zasadzie nadbicia górnego ograniczenia konsolidacji. Następnie strefa górnego ograniczenia stanowić będzie opór, który zepchnie rynek do poziomu TDP”. Amerykański indeks co prawda dotarł do zakresu górnego ograniczenia konsolidacji, ale go nie nadbił. Nadbicie zakresu nie było konieczne. Najważniejsze założenie dotyczyło oporu jaki stanowiła strefa górnego ograniczenia. Rynek zrealizował wskazywany wczoraj target.

W nocy rynek kontynuował zejście, finalnie schodząc do zakresu dolnego ograniczenia. Obecnie rynek znajduje się powyżej tego zakresu. Na dzisiejszą sesję przewidziane zostały dwa scenariusze. Amerykański indeks Dow Jones 30 w dalszym ciągu porusza się w ruchu bocznym. Poziomy wyznaczane na co dzień nie ulegają zmianie.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś rynek może w dalszym ciągu poruszać się w konsolidacji. Scenariusz wzrostowy zakłada, że rynek nadbije dziś dolne ograniczenie. Szybkim ruchem jednak powróci powyżej niego. Jeżeli utrzymany zostanie poziom TFS-32 642, wówczas rynek może generować z niego impuls wzrostowy nawet do poziomu ceny  33 000-33 050. Kluczowe jest jednak, aby poziom TFS nie został wybity. 

Wykres H1 DJ wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 07.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Dziś oporem dla rynku może być zakres średniej kroczącej SMA 88. Zakładam, że dziś rynek dojdzie najpierw do tego zakresu, po czym utworzy jeden ze schematów spadkowych. Przypuszczam, że na zakresie średniej zostaną utworzone dzisiejsze szczyty. Drugi z nich może być niższym i stanowić pierwsze sygnały do spadków. W przypadku realizacji tego scenariusza, celem dla rynku będzie poziom 32 500. 

Wykres H1 DJ spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 07.06.2022

Konkluzja

Na dzisiejszą sesję zakładam realizację scenariusza wzrostowego. Warto jednak obserwować, jak rynek zachowa się na wypisanych w założeniach strefach. Poniżej podaję poziomy na dzisiejszą sesję handlową.

TSR : 33 389

TFR : 33 140

TDP : 32 887

TFS : 32 642

TSS : 32 389

*Źródło: Wall Street Journal

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.