Dow Jones 30 przecenia się ponad 1%. 100 dzień wojny na Ukrainie. 

247
pionki szachowe z flagami USA, Ukrainy i Rosji
J2T Trade

Indeksy giełdowe w USA kończyły tydzień spadkiem. Dow Jones 30 przecenił się w piątek nieco ponad 1%. W USA administracja Białego Domu podsumowała wygląd 100 dni wojny na Ukrainie. Główne amerykańskie indeksy giełdowe wchodzą w nowy tydzień handlowy. 

Stary i nowy tydzień 

Piątkową sesję indeks Dow Jones 30 zakończył ze stratą 1,05%. Dla indeksu oznaczało to spadek rzędu 350 punktów. W ubiegłym tygodniu handlowym indeks Dow Jones 30 stracił łącznie 0,94%. W zeszłym tygodniu odbyły się jedynie 4 pełne sesje handlowe. Poniedziałkową sesją indeks rozpoczyna nowy tydzień handlowy. 

Apple traci najwięcej 

Spośród 30 komponentów indeksu Dow Jones jedynie 4 zakończyły piątkową sesję ze wzrostem wyceny swoich akcji. W piątek najwięcej stracił gigant technologiczny – Apple. Spółka obniżyła swoje notowania o 3,86%. 

100 dzień wojny 

W piątek wydane zostało oświadczenie z racji 100 dnia wojny na Ukrainie. Administracja Białego Domu podała, że od początku konfliktu Stany Zjednoczone przekazały ponad 6,3 mld dolarów na pomoc humanitarną i gospodarczą Ukrainie. Sekretarz Stanu, Antony Blinken zapewnił, że w dalszym ciągu USA pomagać będzie Ukrainie w obronie jej suwerenności i integralności terytorialnej. 

FP Markets

Amerykańskie media donoszą, że Blinken powiedział: „Ponownie wzywamy prezydenta Putina do natychmiastowego zakończenia tego konfliktu oraz wszystkich cierpień i globalnych wstrząsów, które spowodowała wybrana przez niego wojna. Ani Stany Zjednoczone, ani nasi sojusznicy i partnerzy nie dążą do przedłużania wojny w celu zadawania bólu Rosji”. Wymowne słowa Blinkena mają na celu uświadomienie społeczeństwu globalnemu, że dalsza wojna doprowadzi do niepewnej przyszłości również gospodarczej. 

Wstrzymane cło 

W piątek na łamach dziennika Wall Street Journal* poinformowano, że prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden podpisze rozporządzenie dotyczące wstrzymania cła na import energii słonecznej. Decyzja ta jest odpowiedzią na prośby deweloperów energetycznych z USA. Cło zostanie wstrzymane na okres dwóch lat. 

Punkt widzenia – na Dow Jones 30 również konsolidacja 

W ciągu ostatnich sesji najstarszy amerykański indeks giełdowy Dow Jones 30 utworzył zakres konsolidacji. Na wykresie oznaczyłem zarówno dolne, jak i górne ograniczenie zakresu konsolidacji. 

Obecnie rynek oscyluje powyżej poziomu TFR. Rynek znajduje się w bliskiej okolicy wspomnianego górnego ograniczenia konsolidacji. Na dzisiejszą sesję przewidziane zostały dwa scenariusze. Wyznaczane przeze mnie poziomy nie ulegają zmianie. 

Scenariusz główny – wzrost 

Dziś rynek ma szansę na wyrwanie się górą z zakresu konsolidacji. Może się to odbyć w następujący sposób. Rynek po wejściu rynku USA może spaść do zakresu średniej kroczącej SMA 88. Kluczowym założeniem w scenariuszu głównym jest utrzymanie poziomu ceny TDP. Zakładam jednak, że rynek nie wykona aż tak głębokiego zejścia. Z bliskich okolic ceny 32 950 może dojść wówczas do wygenerowania impulsu wzrostowego sięgającego poziomu 33 400. 

Wykres DJ 30 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 06.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy 

Należy jednak również pamiętać, w jakiej tendencji znajdują się główne indeksy giełdowe. Rynek przed sesją może wykonać ruch wzrostowy na zasadzie nadbicia górnego ograniczenia konsolidacji. Następnie strefa górnego ograniczenia stanowić będzie opór, który zepchnie rynek do poziomu TDP. 

Wykres DJ30 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 06.06.2022

Konkluzja 

Dziś jednak możemy być świadkami realizacji dwóch scenariuszy. Mogłoby to wyglądać na zasadzie, realizacji najpierw scenariusza spadkowego. Następnie kluczowe założenie scenariusza wzrostowego, czyli utrzymanie poziomu ceny TDP zostałoby podtrzymane. Rynek zatrzymałby spadki właśnie na poziomie TDP. Wówczas z niego może zostać wygenerowany impuls wzrostowy. Poniżej podaję poziomy na dzisiejszą sesję handlową. 

TSR : 33 389

TFR : 33 140

TDP : 32 887

TFS : 32 642

TSS : 32 389

*Źródło: Wall Street Journal

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.